'Youp is groot geworden in zijn vak en groot gebleven in zijn hart, iets wat je niet van iedereen kunt zeggen' de tweede keer dat ik op tv kwam. Een paar dagen later stond ik in de rij in de supermarkt te wachten en schreeuwde een vrouw uit: "Hé, was jij van de week niet op de televisie?" Ik geneerde me dood, want iedereen keek mijn richting op. In mijn mandje lagen naast een krant en wat andere dagelijkse boodschappen ook tampons. Ik heb alle boodschappen op de band gelegd, maar het mandje met de tampons teruggelegd. Ik wilde niet dat al die mensen zagen dat ik tampons kocht. 'Gelukkig heeft bekender worden ook voordelen. De herkenning leidt vaak tot erkenning en dat ervaar ik natuurlijk als heel prettig. Als mensen op me afstappen en zeggen dat ze een leuke column van mij hebben gelezen, ga ik daar helemaal van gloeien.' De voorbeelden 'Ik vind Paul van Vliet en Herman van Veen waanzinnig, maar ook Youp van 't Hek en Freek de Jonge. Toen ik net in Nederland was, kon ik Freek en Youp nog niet goed volgen. Maar vanaf de dag dat ik ze wel kon volgen, was ik meteen vol bewondering. Youp is bij mijn show in Bellevue geweest, dat beschouw ik als een grote eer. Na afloop kreeg ik een fles champagne met het bericht "complimenten van Youp van 't Hek". Maar ik was helemaal teleurgesteld, omdat hij er niet zelf was. Ik wist namelijk dat hij in de zaal had gezeten en was daardoor heel nerveus. Mijn microfoonplakkertje liet zelfs los doordat ik hevig aan het zweten was. Ik speelde heel slecht die avond. Nadat ik me had omgekleed, liep ik - nog steeds teleurgesteld - naar café De Smoeshaan aan de overkant. En daar stond hij te wachten. Ik was helemaal gelukkig. Ik vertelde dat ik de show die avond had verknald omdat ik wist dat hij in de zaal zat. Maar hij reageerde heel fair. Gaf precies aan wat hij wel en niet goed aan mijn show vond. Dat gesprek was voor mijn carrièrestart een heel bijzondere gebeurtenis. Hij is groot geworden in zijn vak en groot gebleven in zijn hart, iets wat je niet van iedereen kunt zeggen.' Ischa AAijer en Het Parool 'Ischa Meijer heeft veel voor mij betekend. Mijn eerste radio- en televisie-ervaring waren bij hem. Via hem heb ik weer andere mensen leren kennen en ben ik bij de VPRO-radio terechtgekomen. Ik geloof erin dat bepaalde gebeurtenissen een reden hebben. Daarom denk ik dat mijn eerste ontmoeting met Ischa Meijer op het Rembrandtplein een reden heeft gehad. Hij heeft ervoor gezorgd dat de sneeuw een sneeuwbal werd, maar daarna heb ik zelf van die sneeuwbal een sneeuwpop gemaakt. Ischa heeft ook mijn liefde voor Het Parool gecreëerd. Belde hij op (begint nu een snel pratende Ischa Meijer te imiteren): "Zeg, ga even snel Het Parool kopen want ik heb een column geschreven over je flaporen." Ik kende Het Parool helemaal niet en vond het meteen een leuke krant. Ik werk er nu drieëneenhalf jaar en geloof in mijn columns. Ik vind mezelf geen topschrijver, je kunt me ook niet vergelijken met een echte literaire schrijver. Wat ik schrijf, zijn levensverhalen. Over mijzelf en over anderen. Het is allemaal echt. Ik denk dat dat veel lezers raakt. Ik krijg gelukkig veel brieven en e-mails.' Multiculturele samenleving 'Het woord multiculturele samenleving klinkt bij mij altijd te multicultiik vind het te zwaar. Waar het om gaat, is respect hebben voor eikaars gewoonten en eigenschappen. Je moet ook niet alles op de cultuur afschuiven. De mensheid is geen product van de cultuur, maar de cultuur is een product van de mensheid. Sommige culturen zijn vastgeroest. Nederlanders zijn wat liberaler dan bijvoorbeeld Turken, Marokkanen en Spanjaarden. Waar ik me echt zorgen om maak, zijn de witte en zwarte scholen. Want hoe kunnen we leren samenleven als we niet eens samen kunnen studeren? We mogen nu alles samen doen, er is geen apartheid meer, maar ondertussen willen we alles zo graag apart doen. Onder het mom van het behoud van je eigen cultuur. Maar als ik ooit een kind op de wereld zet, wil ik niet dat het naar een witte of zwarte school gaat. Als zulke zaken in mijn hoofd malen, denk ik al snel: ik wil geen kinderen, want ik weet niet waar mijn kind op school moet.' 172 AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 172