Europa bewezen en horen we er helemaal bij." Pfff, dacht ik toen, hier spelen heel veel dingen een rol. Het is meer dan voetbal geworden, je moet je kennelijk ook als land bewijzen. Dat vind ik jammer. 'Er spélen bepaalde oerinstincten mee tijdens het volgen van een landentoernooi. Oerinstincten die niet kloppen, maar ik accepteer wel dat het zo is. Ik was dolgelukkig toen Nederland met 6-1 van Joegoslavië won, maar waarom eigenlijk? Als ik niet op tienjarige leeftijd naar Nederland was gekomen, was ik op die bewuste dag waarschijnlijk voor Joegoslavië geweest, want dat is een buurland en je buren moet je respecteren.' Clubvoetbal 'Wedstrijden als PSV - Feyenoord of Galatasaray - Besiktas doen me helemaal niets. Van huis uit zijn we voor Besiktas, maar toen Galatasaray de UEFA Cup won, moest ik huilen van geluk. Ik hoop wel dat het met Ajax weer goed komt, dat ze terugkeren in de originele staat. Ik houd ervan als een zinkend schip komt bovendrijven. Omdat ik er toch in de buurt woonde, heb ik vroeger weieens naar de training van FC Haarlem gekeken. Maar toen was ik achttien en wilde ik eigenlijk gewoon genieten van de leuke jongens. Dat is zo erg van mij, ik heb net tegen je gezegd dat ik die nationalistische gevoelens bij het voetbal soms zo storend vind, maar ondertussen kijk ik zelf alleen naar voetbal als er een wedstrijd is tussen twee landen. En dan alleen bij een EK of WK, want de voorronden interesseren me niets. 'Met Ajax heb ik verder niet zoveel. Ajax is in Turkije een wasmiddel, dat gebruikte mijn moeder altijd. Mijn vriend is trouwens wel weg van Ajax. Toen ik nog maar twee maanden met hem was, moest hij eens huilen aan de telefoon omdat Ajax een belangrijke wedstrijd had verloren. "Wat is dit voor gek?" dacht ik toen. Hij is overigens niet meer zo fanatiek voor Ajax als toen ik hem net leerde kennen. Hij is momenteel een teleurgestelde fan, die diep in zijn hart denkt dat het allemaal wel weer goed komt.' Voetbal op tv 'Toen ik net ging samenwonen, kreeg ik op zondagavond zeven uur de schrik van mijn leven: Studio Sport ging aan. Alleen dat geluid al, verschrikkelijk vind ik het. Het deed me enorm aan vroeger denken, mijn vader was net een tiran bij het kijken naar de tv. Ik heb thuis nooit naar tekenfilms kunnen kijken, het was alleen maar voetbal, voetbal en nog eens voetbal. Ook mijn moeder had niets in te brengen. Maar goed, mijn vriend kon op die zondagavond ook niet weten hoe traumatisch dat voor mij is geweest. Al mijn haren stonden overeind, ik ging vreselijk te keer. "Die tv gaat uit!" schreeuwde ik. Alle stoppen sloegen door. Gelukkig reageerde mijn vriend heel begripvol en later heb ik hem natuurlijk alles uitgelegd. Daar was aanvankelijk nog geen tijd voor geweest, want we waren al na twee weken gaan samenwonen. Vanaf dat ene moment heeft hij alleen maar naar voetbal gekeken als ik er niet was. En als er een keer een heel belangrijke wedstrijd was, keek hij met de koptelefoon op. Heel lief. Ik wil eten met lekkere muziek, maar niet met de tv aan en juichende supporters op de achtergrond.' Frankrijk - Brazilië Yerli volgde het WK '98 op de voet en schreef er voor Het Parool enkele columns over. Vlak voor de halve-finalewedstrijd Nederland - Brazilië hoorde ze dat haar vader met spoed was opgenomen in een ziekenhuis. In het vliegtuig, op weg naar Turkije, hoorde ze van de gezagvoerder dat Brazilië via strafschoppen de finale had bereikt. Ze vond het vreselijk. In Turkije aangekomen vertelde ze aan haar vader, die in coma lag, dat ze in Nederland het WK voetbal had gevolgd. Op de finaledag kwam Yerli's vader uit coma, hij had al haar verhalen gehoord. In 'Turkse Troel' schrijft Yerli: De dag dat Brazilië tegen Frankrijk moest spelen vroeg mijn vader een televisie in zijn kamer, om de voetbalwedstrijd te kunnen volgen. Dit was mijn allereerste voetbalwedstrijd die ik echt gezellig en leuk met mijn vader heb gezien, na 28 jaar. Ik had voor het eerst in mijn leven een binding met mijn vader: voetbal. Nooit geweten dat het spel ook bij mij voor zo'n impactzou zorgen. WK98spijtig genoeg heeft Nederland verloren, maar ik heb van mijn vader gewonnen. Yerli: 'De band met mijn vader is nooit goed geweest. Ik heb nu geen contact meer met hem. Die finale is het laatste moment van contact geweest. Ik heb hem bedankt voor het vader zijn, het was een heel emotioneel moment, ook omdat hij toegaf dat hij geen goede vader voor me was geweest. Ik denk dat het voor ons allebei een afscheid was, het voelde in ieder geval goed.' De verbroedering 'Voetbal is natuurlijk een hartstikke domme bezigheid. Tweeëntwintig miljonairs, boegbeelden toch, gespierde mannen, macho's, die met z'n allen achter een bal aan rennen. Rationeel gezien is dat natuurlijk heel dom. Maar Cruijff zelf zei het al: ieder voordeel heb z'n nadeel. Het is natuurlijk ook een schitterende uitvinding. Alleen ben ik zelf opgegroeid in de tijd van de commerciële hype rond het voetbal. Dat heeft me ervan weerhouden om me werkelijk te verdiepen in het spel. 'Het voetbal heeft me wel veel geleerd en opgeleverd. Ik heb de Nederlanders onderling nog nooit zo verbroederd gezien als tijdens een EK of WK. Iedereen is plotseling brothers van elkaar, met al die oranje petten op. En iedereen drinkt bier met elkaar. Oké, toegegeven, de Nederlanders feesten wel lomp. (Begint een dronken supporter na te doen): "Hé, gezellig. Lekker zuipen, hup Holland hup", dat werk. Italianen en Brazilianen feesten stijlvoller, dat gaat met een zekere elegantie. Toch vind ik het wel leuk dat de Nederlanders bij het voetbal eindelijk eens een beetje los komen. Ach, dat lompe gedoe moeten we maar op de koop toe nemen.' AJAX MAGAZINE APRIL 2001 167

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 167