VOETBAL Pt UMirENSTAANDER Turkse Tr Nilgün Yerli is behalve cabaretière columniste van Het Parool, de VPRO-radio en het Utrechts Nieuwsblad. Binnenkort verschijnt haar eerste (autobiografische) roman, 'De garnalenpelster'. Het boek vertelt over de liefde voor haar overleden moeder,maar ook over de ingrijpende verhuizing van Turkije naar Nederland. Yerli is eigenlijk geen echte voetballiefhebster, maar haar trouwe lezers weten dat haar bloed sneller gaat stromen tijdens een EK of WK, terwijl de winst van Galatasaray in de UEFA Cup zelfs de tranen deed vloeien. Tussen de cabaretière Yerli en de columniste Yerli zit een wereld van verschil. Stralen haar columns meestal een zekere rust uit, op het podium is zij vitaal, druk en beweeglijk. Zo ook in het interview, dat in een café in het centrum van haar woonplaats Haarlem plaatsvindt. Vanaf het moment dat de cassetterecorder loopt, neemt Yerli het initiatief in het gesprek. Eén sessie blijkt dan ook niet voldoende, zodat we drie dagen na onze eerste afspraak opnieuw in het café zitten. Ze zegt dat ze alleen achter de computer rust vindt. 'Ik kan uren achtereen nadenken, ook tijdens een gesprek. Veel van die gedachten gebruik ik dan later voor mijn columns.' Ze werkt hard, misschien te hard. Als ze twee maanden in Turkije is, zoals afgelopen zomer, noemt ze dat vakantie, maar ondertussen rondt ze haar boek af. Ischa Meijer noemde Yerli ooit 'Turkse Troel'. Onder deze naam sponsort Yerli het tweede vrouwenelftal van Buitenveldert, hoewel ze eerlijk toegeeft dat ze 'haar eigen' ploeg nog nooit in actie heeft gezien. 'Maar als mijn bankrekening de komende tijd spectaculair groeit, bied ik ze een trainingskamp aan. Dat beloof ik.' door Jeroen van den Berg foto's Wanda Tuerlinckx Er spelen bepaalde oerinstincter mee tijdens het volgen van een landentoernooi. Oerinstincten die niet kloppen, maar ik accepteer wel dat het zo is' De band met voetbal 'Ik volg voetbal alleen tijdens de grote toernooien. Eigenlijk is mijn band met voetbal heel tegenstrijdig. Aan de ene kant vind ik het prachtig dat twee landen hun krachten in een bepaalde sport met elkaar meten, maar aan de andere kant merk ik dat er enorme nationalistische gevoelens naar boven komen, waar ik het absoluut niet mee eens ben. Tijdens Euro 2000 werkte ik voor Netwerk mee aan een voorbeschouwing op de wedstrijd Turkije - Italië. Ik interviewde supporters rond het stadion. Ik schrok een beetje van alle emoties die loskwamen. Een man schreeuwde uit (Yerli begint driftig met haar armen te zwaaien): "Als we deze wedstrijd winnen, kunnen we ons aansluiten bij de EU en hebben we ons in AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 164