De Roemeens international bladert een beetje in de Kick Off. De samenwerking met Fred moet worden uitgesteld totdat de schouder volledig is genezen. Eerste keeper 'Ik ben altijd in mezelf blijven geloven. Ik loop lang genoeg mee om in te kunnen schatten of ik beter ben dan de ander keepers. Zo heb ik dat ook altijd aan de buitenwereld uitgelegd. Voor mij gold dat ik op nul begon. Zeker na vorig seizoen, maar bij een club als Ajax is dat altijd het geval. Nieuwe trainer, nieuwe ronde, nieuwe kansen. 'Er werd inderdaad gespeculeerd dat ik op de bank terecht zou komen. Dat heb ik toen maar voor kennisgeving aangenomen. Wat moet ik er anders mee? Het was aan mij aan te tonen dat het anders is. Dat is gelukt. 'Je weet dat je als doelverdedigers grotendeels op elkaar bent aangewezen, maar er is tegelijkertijd een concurrentiestrijd. Voor doelmannen is dat vaak wat duidelijker dan voor veldspelers, omdat het maar om één positie gaat. Een rechtsback kan ook op de rechtshalfplaats uit de voeten. Als mens zijn Bogdan en ik altijd goed met elkaar omgegaan. Dat is heel belangrijk voor de samenwerking. Met Edwin van der Sar heb ik jaren prima samengewerkt. Wij waren na een tijd gewoon vrienden van elkaar en dat moet mogelijk zijn, vind ik. Edwin was, toen ik in 1994 kwam, eerste keus. Louis van Gaal heeft duidelijk gesteld dat Edwin maar moest bewijzen eerste keeper te blijven. Iedereen weet achteraf wat voor topjaren Ajax heeft gehad, inclusief Edwin. Dan is alles duidelijk, vooraf moet je dat nog maar afwachten.' Tijdens de warming-up schieten Fred Grim en Joey Didulica, de vervanger van Lobont, elkaar warm. Er zeilen voorzetten vanaf de flanken richting het doel, ballen scheren laag over de grond naar de hoeken. Af en toe klinkt er een excuus voor een verkeerd geraakte bal, soms een complimentje voor een fraaie stop. De rolverdeling is duidelijk en de mannen zijn van elkaar afhankelijk. Fred prepareert zich voor de wedstrijd, Joey helpt daarbij en voelt hoe het gras is voor een eventuele invalbeurt. Training 'Wat de training betreft hebben Bogdan en ik aan het begin hard moeten werken. Het lag er niet aan dat Bogdan niet wilde of niet zijn best deed. Hij was er niet aan gewend om op die manier samen te werken. Hij heeft dat heel goed opgepikt. Overigens, dat hij door de buitenwacht als eerste keeper werd genoemd, daar kon hij zelf niets aan doen. Mensen gingen zo maar wat roepen over Bogdan, zonder dat ze hem daadwerkelijk hadden zien keepen. Ik vraag me af hoe die mensen hun oordeel konden vormen. 'Sinds enige tijd is Joey door de blessure van Bogdan bij het eerste elftal gekomen. Tijdens de training geef ik vaak tactische en technische tips. Dat zit in mijn persoonlijkheid. Die jongens trainen ook hard en als ik aan hun ontwikkeling een steentje kan bijdragen...' Fred Grim heeft ter oriëntatie met zijn noppen een streep getrokken op de zestienmeterlijn en het duel tegen Willem II begint. Een van de eerste handelingen voor Fred is een terugspeelbal van Cristian Chivu, die hij rustig naar Tim de Cler doorspeelt. Iets later pleegt de doelman een wereldredding. Met gevaar voor eigen leven springt hij voor een inzet van Ousmane Sanou, die op nog geen twee meter afstand bij de linkerpaal wil binnenschieten. Het Ajax-publiek juicht uit waardering voor de katachtige reactie. Vorm 'Ik kan me eigenlijk niet heugen dit seizoen een echt slechte wedstrijd te hebben gekeept. Corrigeer me maar als ik het mis heb. Het trappen ging in thuiswedstrijden soms niet al te best, maar als je ziet dat het in uitwedstrijden wel goed ging, is het duidelijk dat het door de ondergrond, de grasmat kwam. Neem bijvoorbeeld Dudek, de keeper van Feyenoord. In een wedstrijd trapt ook hij gewoon drie, vier ballen dwars door het centrum weg. Dan moet je de mazzel hebben dat er geen vervelende situaties uit voortkomen, maar dat kan zo maar gebeuren met dat soort ballen. Hier, bij Ajax, weet je dat er door de supporters veel kritischer naar gekeken wordt. Dat is typisch Amsterdams en op zich helemaal niet erg. Iedereen verwacht dat we met vier of vijf tegen nul winnen. Al het andere is per definitie minder.' Fred Grim reageert met een gebalde vuist op een doelpoging van Cedric van der Gun. De bal rolt vlak naast het Willem II-doel. De teleurstelling en het fanatisme spreken uit de lichaamstaal van Grim. Er is geen tijd om lang bij de kans stil te staan. Met een messcherpe counter komt Jattoo Ceesay vrij voor Fred te staan. De Ajax-goalie is al op weg naar de linkerhoek als hij met de grote teen van zijn rechtervoet een gegarandeerde treffer voorkomt. Fred staat als een jonge god zijn doel te verdedigen. Relativeren 'Vanaf het moment dat ik als jeugdspeler bij Ajax binnenkwam, is mijn streven geweest keeper van Ajax 1 te worden. Nu is dat gelukt, ik heb dat gehaald. Ondanks mijn 35 jaar heb ik nog steeds alles voor het keepersvak over. Ik heb vaak in interviews gezegd dat, als het slecht gaat met de ploeg en als je je als sporter niet prettig voelt, je moet gaan relativeren. AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 15