Foto: Louis van de Vuurst Seizoen 1986-1987 1987-1988 1988-1989 1999-2000 Frank Verlaat en Ajax Wedstrijden C B E 3 1 1 10 6 2 1 21 1 4 Doelpunten C B E 1 2 3 1 Totaal C Competitie, B KNVB Beker, Johan Cruijff Schaal, E Europa Cup 2, UEFA Cup, Europese Supercup Het elftal waarin Frank Verlaat vorig seizoen terugkeerde bij Ajax. Staand vanaf links: Jesper Gronkjaer, Frank Verlaat, Richard Witschge, Jan van Halst, Fred Grim; gehurkt: Nikos Machlas, Richard Knopper, John Nieuwenburg, Mitchell Piqué, Aron Winter en Brian Laudrup. Maar het liep niet zoals werd gedacht én verwacht. Het automatisme ontbrak, eigenlijk al vanaf de eerste dag. 'Maar je moet natuurlijk ook de tijd hebben om naar elkaar te groeien. Het elftal dat in 1995 grote successen vierde, speelde ook jarenlang samen. Je moet eerst opbouwen, dat wisten wij ook wel. Maar dat het zolang duurde... Ik vond ook dat de pers ons te veel vergeleek met die gouden ploeg. De media waren ongeduldig, wilden meteen goed voetbal zien. Op dat moment was dat te veel gevraagd.' Verlaat vond de kritiek, zo vroeg in het seizoen, dan ook onterecht. 'Elk elftal heeft tijd nodig om op elkaar ingespeeld te raken.' Ook zelf ontkwam hij er niet aan. Verlaat zou niet kunnen verdedigen, was veel te langzaam en werd al snel bestempeld als een miskoop. Die kritiek kwam hard aan, hoewel hij wist dat er een kern van waarheid in zat. 'Want ik was inderdaad niet bezig aan het beste seizoen uit mijn loopbaan. Maar helemaal terecht was die kritiek niet. Het was ook niet zo dat ik continu voorbij ben gelopen. Maar zo werd het wel gezegd en geschreven. Volgens de verhalen gebeurde dat elke wedstrijd drie keer. Nou, de eerste helft van de competitie heeft alleen Ruud van Nistelrooy drie keer tegen me gescoord.' Zelf weet Verlaat waarom hij geen goed seizoen speelde. 'Ik werd steeds opgesteld als voorstopper, als mandekker. Dat was ik niet gewend. De afgelopen tien jaar had ik een vrijere rol, speelde ik als libero voor, achter of op één lijn met de mandekkers. In het buitenland heb ik nooit puur op de man gespeeld. Dat merkte ik in het begin wel. Soms stapte ik in, omdat ik dat gewend was, maar een voorstopper hoort juist bij de man te blijven.' Mandekker Verlaat trok zijn mond niet open. 'Want we pakten in de beginfase natuurlijk wel de punten. Van de eerste acht duels wonnen we er zes en speelden we er twee gelijk. Dan doe je dat niet. Misschien is dat achteraf wel fout van me geweest, had ik op dat moment een gesprek met Wouters moeten aanvragen. Maar om puur voor mezelf te gaan praten, vond ik niet zo gepast. Zo egoïstisch ben ik ook weer niet.' Toen echter de punten niet meer werden behaald, begon ook het publiek te mokken. Logisch, aldus Verlaat. 'Dat had verwachtingen, had er flink voor betaald. Maar ook wij wilden natuurlijk wat laten zien. Maar als het eenmaal niet loopt, is het heel moeilijk om daar uit te komen. Dat heb je vooral kunnen zien in de tweede helft van de competitie.' Na de winterstop ging het helemaal mis, met als dieptepunt de uitwedstrijd tegen Fortuna Sittard. Verlaat maakte een kapitale fout en kon in de pauze in de kleedkamer achterblijven. Het begin van het einde. 'Een paar dagen later moesten we thuis tegen FC Twente. Dan is de vraag: gaat hij ervan uit dat ik me wil revancheren of laat hij me er definitief buiten? Wouters koos voor het laatste en passeerde Verlaat. Verbaasd? 'In principe wel. Maar ik accepteerde het wel. Dat moet ook. Daarna heb ik ook nooit mijn koppie laten hangen. Ik heb me altijd ingezet. Op de training, in het tweede. Je probeert in vorm blijven.' Die vorm mocht Verlaat nauwelijks meer etaleren. Ook na het ontslag van Wouters kreeg hij onder interim-coach Hans Westerhof weinig speelminuten. Co Adriaanse gaf al meteen aan weinig in Verlaat te zien. Daarom was de verdediger opgelucht toen hij uiteindelijk bij Werder Bremen kon tekenen. 'Ik zit in de herfst van mijn carrière, dus je wilt nog zoveel mogelijk voetballen.' De eerste maanden in Duitsland, waar Verlaat dankzij zijn jaren bij VfB Stuttgart een goede naam heeft, gingen goed. Tot het moment dat hij tegen Borussia Dortmund zijn neus brak. Een operatie was noodzakelijk. 'Na drie weken kon ik weer voetballen. In eerste instantie zonder problemen.' Maar na de heenwedstrijd tegen Genk, voor de UEFA Cup, kreeg hij ineens last van zijn rug. Een pijn die maar niet verdween. 'Daar heb ik wekenlang mee gezeten. Ik kon bijna niks meer doen, alleen nog maar op de grond zitten. Elke beweging deed pijn.' Inmiddels traint Verlaat gewoon weer mee en is hij ook weer inzetbaar. Bij Werder Bremen hoopt hij zijn carrière waardig af te sluiten. 'Na dit seizoen speel ik hier nog twee jaar. Normaal gesproken beëindig ik dan mijn loopbaan. Dan ben ik 35. Ik blijft dan wel doortrainen, maar ga zeker niet bij een klein cluppie afbouwen. Hooguit misschien bij een amateurclub. Ik zal daarentegen wel in de voetballerij betrokken willen blijven. Jeugdtrainer lijkt me wel wat. Bij Ajax? Weet ik nog niet. Maar dat heeft niks te maken met het afgelopen jaar. Ik denk meer aan een amateurclub. Is iets rustiger om te beginnen.' 150 AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 150