Bovendien was het voor mij belangrijk dat ik aan spelen toe zou komen. Ik wilde voetballen.' Moeite met aanpassen had Verlaat nauwelijks. De taal kreeg hij snel onder de knie en ook op het veld kon hij moeiteloos meekomen. 'Qua niveau is de Zwitserse competitie natuurlijk wel hoger dan het tweede van Ajax, maar ik hield me zonder problemen staande.' Verlaat bleef drie jaar in Zwitserland. Een succesvolle periode. Niet alleen voor de club, die voor het eerst in tien jaar weer Europees voetbal haalde, maar ook voor de Nederlander. In die periode bouwde hij een goede naam op, want al snel kwam Olympique Lyon in beeld. Die overgang ketste op het laatste moment af. De Fransen vonden de oud-Ajacied té offensief. Toen kwam Aj Auxerre, een Franse subtopper. 'Natuurlijk denk je eerst: dit is een provincieclubje; wat moet ik daar? Dat gevoel had ik ook toen we daar rondreden. Heel erg klein en eigenlijk niks te doen. Maar aan de andere kant: het was wel de mogelijkheid om Lausanne te verlaten. Na drie jaar wilde ik daar weg. Niet dat ik het niet naar mijn zin had, maar ik wilde hogerop en Auxerre bood die mogelijkheid.' Auxerre was de afgelopen jaren steeds Frank Verlaat maakte op 8 augustus 1999 zijn officiële rentree bij Ajax in de met 3-2 verloren wedstrijd om de Johan Cruijffschaal tegen Feyenoord. tussen de derde en de achtste plaats geëindigd en speelde bovendien Europees voetbal. Onder het bewind van trainer Guy Roux had hij een heerlijke tijd, met als een van de hoogtepunten de winst op Ajax in de kwartfinale van de UEFA Cup. Het befaamde duel ook waar Stanley Menzo de bal ongelukkig in eigen doel tikte, waarna Edwin van der Sar definitief het roer overnam. 'Dat was natuurlijk een speciale wedstrijd voor me. Ik wilde Ajax laten zien dat ik een stapje verder was. Dat motiveerde me, dat was duidelijk.' Auxerre schakelde Ajax uit (4-2 en 0-1) en Verlaat bereikte de halve eindstrijd. 'Daarin verloren we heel lullig van Borussia Dortmund, waardoor we de finale tegen Juventus misliepen. Dat was balen, maar gelukkig wonnen we nog wel de Franse beker na de winst op Montpellier.' Hoewel Verlaat het perfect naar zijn zin had in het hart van de Bourgogne, vertrok hij na drie seizoenen. 'Ik kon bijtekenen, maar ik wilde gewoon ergens anders heen. Ik ben niet iemand die lang op een stek zit. Ik zoek meer het avontuur op.' Dat vond de verdediger bij VfB Stuttgart, dat hem in de zomer van 1995 voor aanvankelijk twee seizoenen inlijfde. In Duitsland had Verlaat zijn beste jaren. 'Vooral mijn tweede en derde jaar waren top.' Zo won VfB Stuttgart onder aanvoering van de Nederlander in 1997 de Duitse beker en stond het een jaar later in de finale van de Europa Cup 2. Reden voor Foto: Louis van de Vuurst de Duitse pers om zich af te vragen waarom de verdediger, die toen een aanbod van PSV op zak had, niet werd opgeroepen voor het Nederlands elftal. Ook Verlaat zelf gaf, met een EK in aantocht, meerdere malen aan dat hij van een selectie niet vreemd op zou kijken. 'Ik was goed in vorm. Waarom zou dat niet kunnen? Maar het gebeurde niet. Niemand kwam kijken. Erg jammer, maar men zal wel een goede reden hebben gehad.' Pas in juni 1999, voor de trip naar Brazilië, werd Verlaat, die op 22 februari 1995 tegen Portugal zijn enige interland speelde, wel weer opgeroepen, maar in Zuid-Amerika kwam hij niet in actie. Naar huis Na vier seizoenen VfB Stuttgart toonde ineens Ajax, dat steeds meer oudgedienden probeerde terug te halen, interesse. Rond de erewedstrijd van johan Cruijff tegen Barcelona, op 6 april 1999, werd hij voor het eerst door directeur spelersbeleid Danny Blind benaderd. 'Ik was wel verbaasd, niet verrast. Leuk vond ik het wel. Ik voelde me een beetje vereerd. Dat ik tien jaar later weer een kans kreeg bij Ajax, was prachtig. Maar toch zei ik niet meteen ja. Bij elke club weeg je de voor- en nadelen af. Maar er waren heel veel voordelen. Ajax is mijn club. Wat ook meespeelde, is dat ik weer naar huis kon. Ook voor de kinderen was het gemakkelijker. Zij konden weer naar een Nederlandse school. Al die kleine puntjes gaven toen de doorslag.' VfB Stuttgart deed in eerste instantie moeilijk, maar ging later, ondanks zijn doorlopende contract, toch akkoord. Voorwaarde was wel dat hij alleen naar Ajax zou vertrekken. Zou een club als Bayern München zijn gekomen, dan lieten ze hem niet gaan. Met Ajax kwam Verlaat er snel uit. Hij tekende voor vier jaar. In die periode zou de Haarlemmer de verdediging van de Amsterdammers moeten leiden. 'Blind vertelde me dat ik als vrije man zou spelen, tussen de twee mandekkers in. Zoals ik gewend was. Tegenstanders zouden meestal met twee spitsen spelen. Maar, zo zei hij ook, het kan voorkomen dat ze met drie spitsen spelen en dat ik een mannetje moet pakken. Geen probleem. Ik had er echt zin,' aldus Verlaat, die het idee had dat er met Ajax weer successen te behalen zouden zijn. 149

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 149