Foto: George Verberne De 1-0 na ruim een half uur spelen kwam letterlijk uit de lucht vallen. Uit een corner van John Robertson caramboleerde de bal via de hoofden van Soren Lerby, Larry Lloyd en de knie van Piet Wijnberg voor de voeten van Trevor Francis, die meteen uithaalde: 1-0. Sterspeler Trevor Francis: 'Normaal zien we hem ook niet zo vaak. Op de training is hij nooit. Alleen bij de besprekingen. Ik mag hem wel.' Iedereen in Nottingham had op dat moment een zwak voor Clough, al was het alleen maar om de ongeëvenaarde successen die hij met het tot voor kort volslagen onbetekenende Forest boekte. De zich overtuigd socialist noemende Clough zwoer bij een sterk collectief, maar zijn elftal kende wel degelijk vedetten: verdediger Viv Anderson, doelman Peter Shilton, oud-international Stan Bowles, de spitsen Trevor Francis en Garry Birtles en de flegmatieke, even gezette als technisch onderlegde linksbuiten John Robertson. Schlemielig tegendoelpunt Voor 31.244 toeschouwers (hoe komt men toch altijd aan die akelig nauwkeurige cijfers?) stelde Ajax zich verdedigend op. Piet Wijnberg, Kees Zwamborn, uitblinker Ruud Krol en Peter Boeve hadden hun handen vol aan de Nottingham-aanvallers, maar kweten zich uitstekend van hun taak. Veel kansen wist de Europa-Cuphouder zich niet te creëren. De 1-0 na ruim een half uur spelen kwam dan ook letterlijk uit de lucht vallen. Uit een corner van John Robertson caramboleerde de bal via de hoofden van Soren Lerby, Larry Lloyd en de knie van Piet Wijnberg voor de voeten van Trevor Francis, die meteen uithaalde: 1-0. Een schlemielig tegendoelpunt, dat Ajax niet verdiend had. Aan de andere kant wist alleen Tscheu-la Ling enige potten te breken. De vakantie op de Canarische eilanden had hem goed gedaan, zag vanaf de kant zelfs Brian Clough. Die spoorde zijn mannen tot meer scherpte tegen Ling aan. Frank Gray voldeed daarop aan zijn plicht en schoffelde Ling de wedstrijd uit. Invaller Karei Bonsink kon Ling niet doen vergeten. En omdat ook Frank Arnesen en vooral Simon Tahamata opzichtig faalden, bleef na Lings wissel weinig van Ajax' aanval over. Een 1-0 nederlaag was nog te overzien geweest, maar Ajax was deze avond bepaald niet 'lucky'Na een pass van Stan Bowles haalde Trevor Francis de bal juist voor (of achter?) de achterlijn om, waarna de bal via een rare stuit tegen de arm van Kees Zwamborn kwam. Duidelijk een geval van niet-opzettelijk hands, maar de Zwitserse scheidsrechter André Daina dacht daar anders over en wees naar de penaltystip. Specialist John Robertson maakte geen fout: 2-0. Ondanks de duidelijke nederlaag zagen de Ajacieden heus nog wel kansen om de finale te bereiken. Aanvoerder Ruud Krol was zelfs pissig over het resultaat: 'In mijn hart had ik rekening gehouden met een kleine nederlaag. Het kloterige gevoel dat ik achteraf alleen heb, is dat we hier 0-0 hadden kunnen spelen.' Duim Peter Boeve was zowel opgelucht als teleurgesteld. De jeugdige Ajacied, in zijn eerste seizoen in Amsterdam, was aardig overeind gebleven tegen Trevor Francis. 'Uitschakelen kun je zo'n klassevent niet, maar ik heb hem wel redelijk onder controle gehouden. Ik had veel steun aan Ruud Krol. Die stak een paar keer zijn duim op ten teken dat het goed ging en die nam het bovendien voor me op toen anderen me slordigheid verweten. Bobby Haarms en hij hebben me in dit eerste Ajax-seizoen het meest bijgebracht. Op een harde manier, dat is waar. Maar dat is logisch.' Minder te spreken was Boeve over het resultaat. 'Dit Forest is geen wonderploeg. Ik zie best mogelijkheden om die 2-0 achterstand weg te werken.' Boeve zag ze misschien wel, maar twee weken later waren ze er in Amsterdam niet echt. Ajax won slechts met 1-0, en Nottingham Forest was op weg naar zijn tweede Europa Cup. Op City Ground had Ruud Krol zijn laatste Europese uitwedstrijd voor Ajax gespeeld, want na dit seizoen vertrok hij als laatste van de mohikanen uit Amsterdam. Van Ajax' gouden periode was niemand meer over. Met Nottingham Forest ging het daarna ook minder. Het werd nooit meer landskampioen, laat staan Europa- Cupwinnaar. Het speelt momenteel slechts in de First Division (de divisie onder de Premier League). De bespeler van City Ground heeft een merkwaardige statistiek: het veroverde twee maal zo vaak een Europa Cup 1 als een landstitel. 144 AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 144