KATERN wedstrijd in de Meer op volle sterkte brandde. En dat maakte indruk. Alle 180 kwikjodidelampen in de vier lichtmasten (45 meter hoog en samen 320 ton wegend) zorgden voor lichtbundels die met behulp van computerberekeningen op nauwkeurig bepaalde plaatsen gericht waren, waardoor zowel spelers als publiek optimaal zicht hadden. Ook Ajax en Spartak Trnava speelden op volle sterkte tegen elkaar. En hoe sterk Ajax in die tijd was, kwam die avond binnen tien minuten al aan het... licht. Gerrie Mühren scoorde na zeven minuten spelen vanaf elf meter. Johan Cruijff, op dreef die avond, bepaalde een minuut later de eindstand op 2-0. Ondanks het feit dat het vanaf nu mogelijk was om Europa-Cupwedstrijden in het eigen stadion te spelen, duurde het overigens nog een kleine zes jaar, voordat een dergelijke wedstrijd aan de Middenweg werd gespeeld. Dit feit ontlokte menige oudere, trouwe Ajax-supporter die bij elke training aanwezig was, de opmerking dat Ajax van 'zijn' centen die lichtinstallatie had gekocht, maar dat-ie potdorie nooit werd gebruikt. Fakkel Het huidige stadion, de Amsterdam Arena, opende op 14 augustus 1996 de poorten. Dit gebeurde aanvankelijk spectaculair. Koningin Betrix, in aanwezigheid van prins 1-10-1916 Ajax -UD 4-1 Ter inwijding van geschilderde en opgeknapte Ajax-terrein 9-9-1934 Eindhoven - Ajax 2-8 Opening nieuw terrein Eindhoven 9-12-1934 Ajax - Stade De Francais 5-1 Opening Ajax-stadion (de Meer) 13-9-1936 Ajax-HBS 8-0 Opening terrein Kampong, Utrecht 8-8-1965 Ajax - Stoke City Opening Reynoldstribune in de Meer 24-11-1971 Ajax - Spartak Trnva 2-0 Ingebruikneming lichtinstallatie de Meer 14-8-1996 Ajax - AC Milan 0-3 Opening Arena Foto: Louis van de Vuurst Kluivert en Desailly voeren een ballet op in de gloednieuwe Amsterdam Arena. De Italiaanse landskampioen AC Milan was echter niet naar het nieuwe Ajax-stadion gekomen om feest te vieren en liet een pijnlijke 0-3 uitslag in de boeken bijschrijven. 30-7-1997 Sunderland - Ajax 0-0 Opening Stadium of Light 4-8-1999 Heracles - Ajax 2-2 Sluitingswedstrijd terrein Bornsestraat Claus en kroonprins Willem-Alexander, liet met een ruk aan een koord de doeken die voor de tribunes hingen naar beneden vallen, waardoor het volledige stadion zich aan de toeschouwers openbaarde. Er volgde een 'zeeslag' op het veld en zang van Trijntje Oosterhuis. Frank Rijkaard bracht een fakkel, die in de Meer was ontstoken en die een week door Nederland had gereisd, het stadion in. Een voorteken van mindere tijden was de openingswedstrijd tussen Ajax en AC Milan, met Edgar Davids en Michael Reiziger. De Italianen speelden Ajax weg, en lieten het beleefd bij 0-3. Dejan Savicevic scoorde de eerste treffer in de Arena. Het bericht dat de grasmat voor de wedstrijd in allerijl was vervangen omdat de kwaliteit van de oorspronkelijke mat dramatisch was, nam het publiek nog voor kennisgeving aan. En ook de deplorabele staat van de vervangingsmat, waarop de Ajacieden en Milanezen alle kanten opvlogen, zag men nog als een beginnersfoutje. Inmiddels zitten we in 2001 en is het misschien een leuk idee om bij iedere nieuwe grasmat een openingswedstrijd spelen. We liggen wel al 24 openingswedstrijden achter op schema. AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 133