Voor het goede doel KATERN Bij een wedstrijd gespeeld voor een goed doel, is het ajgplaus niet een eerste vereiste. Geld moet er komen, veel geld. En de wedstrijden die Ajax hiertoe gespeeld heeft, hadden 'kleine' onderwerpen als een speeltuin of straa|||gtbal tot object, maar oc|k maatschappelijke misstanden als Ipjrkloosheid. of grote (internationale) rampen. In de crisisjaren dertig speelde Ajax twee maal met het doel geld in te zamelen voor werklozenorganisaties. Op 16 oktober 1932 speelden Ajax en Blauw Wit in het gratis ter beschikking gestelde Olympisch stadion tegen elkaar voor de jeugdige werklozen. In het Ajax-clubblad bedankte Adé beide clubs: 'Wij benijden U, dat uw kracht tot steun aan zulk 'n grootsch maatschappelijk werk kunt geven. Laat het karakter van den strijd evenredig zijn aan de schoonheid van het doel. Meehelpen ten bate van 'n opgroeiend geslacht, dat zonder hulp gedoemd is tot moreelen ondergang.' Op het omslag van een ander Ajax- clubblad, dat van 17 november 1932, prijkte de kop 'De sterken voor de zwakken'. Fragmenten uit de tekst: 'Ten tweeden male dit jaar zijn onze speelers opgeroepen, om hun voetbalcapaciteiten an te wenden tot het lenigen van den nood van anderen. Thans gaat het ten bate van het Nederlandsch Sanatorium te Davos; een der vele instellingen die door de crisis getroffen worden, door het intrekken van subsidies. Met Ajax gaan de oud internationals hand in hand samen, om voor dit mooie doel geld op te brengen. Honderden landgenooten, T.b.c.-lijders, hebben reeds in het Sanatorium te Davos genezing gevonden en het is 'n maatschappelijk belang van groote beteekenis, dat deze instelling in stand blijft. Laten we hopen, dat het publiek in grooten getale opkomt. Een der verpleegden in bovengenoemd Sanatorium is ons lid joop Rijnders. Het vorig jaar is door Ajax een tombola gehouden om het geld voor de uitzending bijeen te brengen. Aan alles komt een einde, ook aan de groote som destijds bijeengebracht. Zondag a.s. zullen onze adspiranten chocolade-reepen te koop aanbieden voor den minimumprijs van 10 cent, ten bate van dit goede doel. U Een half miljoen gulden voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije was op 1 september 1999 het financiële resultaat van een wedstrijd tussen Ajax en een Turkse selectie. Het sportieve resultaat (2-0) was onbelangrijk. behoeft zich echter niet te geneeren, kwartjes, dubbeltjes en rijksdaalders zijn ook welkom. Komaan Ajacieden: De sterken voor de zwakken!' (De wedstrijd eindigde in 4-7.) Koningin Julianabeker De kankerbestrijding was het goede doel in de wedstrijdenreeks die in de jaren vijftig gespeeld werd om de Koningin Julianabeker. De opbrengst van de duels ging naar het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De jaarlijkse wedstrijd tussen de kampioenen van de twee hoofdklassen vond plaats op het terrein van SEC op Soestdijk. De speeldatum was immer de verjaardag van Juliana: 30 april. De editie van 1957 tussen Ajax en PSV (uitslag: 2-0, doelpunten Schmidt en Van der Kuil) was de laatste om de Koningin Julianabeker, aangezien Prins Bernhard (links) schudt Ajacied Piet van der Kuil de hand bij de laatste editie van de Koningin Julianabeker, die door Ajax met 2-0 van PSV werd gewonnen (30 april 1957). 126 Foto: Spaarnestad Fotoarchief/Algemeen Rijksarchief (ARA)

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 126