KATERN Een benefiet Voor individuele spelers en/of trainers wil Ajax ook nog weieens op het veld verschijnen. De benefietwedstrijd is vaak een (financiêl® steun in de rug van een minder gelukkige voetballer, of zijn nabestaanden. Een betrekkelijk recent voorbeeld Rob de Wit. De linksbuiten werd na afloop van het seizoen 1985-1986, op vijlde in Spanje, getroffen door een hersenbloeding. Na een aanvankelijk succesvolle revalidatieperiode, waarin de kans op een rentree op de voetbalvelden mogelijk leek, kwam een terugslag. Beroepsvoetbal bleek voor de Utrechter definitief verleden tijd. Op 28 mei 1988 speelden Ajax en het Nederlands elftal in het Ajax-stadion een benefietwedstrijd voor De Wit. Het Nederlands elftal was in voorbereiding op het Europees kampioenschap voetbal in West-Duitsland. De Ajax-internationals deden mee bij Oranje, dat ook Frank Rijkaard in de gelederen had. De Amsterdammer, die eerder dat seizoen met veel heibel was vertrokken uit de Meer, kwam speciaal voor zijn oude ploegmaat terug naar het Ajax-stadion. Ook present bij Oranje waren de PSV'ers die drie dagen daarvoor de Europa Cup 1 hadden gewonnen. Ajax, met gastspeler Herman Verrips van De Wits oude club FC Utrecht, verloor met 3-1 van Oranje. Bondscoach Rinus Michels nam via de stadionmicrofoon op geëmotioneerde wijze afscheid van De Wit. 'De man die we allemaal graag hadden gezien als onze linkeraanvaller, zit hier rechts naast me. We zullen hem missen.' Een huilende De Wit werd op de schouders van John van 't Schip en Herman Verrips over het veld gedragen. Wilfy Duilens Niet alleen Ajacieden kregen een benefietwedstrijd van de club aangeboden. Het grote Limburgse talent Willy Duilens, in 1966 nog uitgeroepen tot Voetballer van het jaar, moest eind 1968 stoppen met betaald voetbal. Een zware knieblessure maakte een einde aan de loopbaan van een van Nederlands grootste talenten. De Ajacieden kwamen hierop met het idee om speciaal een wedstrijd voor de ex-international te spelen. Op 5 augustus 1969 was het zover. 13.000 Limburgers waren naar het Olympisch stadion getrokken voor het duel tussen Ajax en Alemannia Aachen. De wedstrijd stond (financieel) geheel in het teken van Duilens. Er hoefde bij hoge uitzondering geen vermakelijkheidsbelasting aan de gemeente Amsterdam te worden betaald en ook de KNVB verleende gratis medewerking. 50.000 toeschouwers bewezen alle eer aan Duilens. De aan zijn enkel geblesseerde Cruijff verrichtte de aftrap. Ajax, dat een helft voluit speelde, won met 2-1. Van de nettorecette van zijn benefiet, bijna twee ton, kocht Duilens een kapperszaak. Het verhaal van Nico Rijnders is helemaal verschrikkelijk. De Ajacied won in 1971 op Wembley de Europa Cup 1 met Ajax. In de rust had hij zich laten vervangen vanwege pijn in de hartstreek. Nadat hij in België was gaan voetballen, openbaarden zich zijn hartproblemen opnieuw, nu in heviger mate. Hij zakte ineen tijdens een competitiewedstrijd van zijn club Club Brugge. Lange tijd lag hij in het ziekenhuis. Zijn voetballoopbaan was ten einde. Op Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto Willy Duilens temidden van de Ajax- spelers Dick van Dijk, Bennie Muller, Gerrie Mühren en Sjaak Swart voor zijn benefietwedstrijd op 5 augustus 1969. In het Olympisch stadion speelden Ajax en Alemannia Aachen gelijk (1-1).

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 122