Foto's: Collectie Ajax Tot in de jaren twintig trok Ajax carnaveleske kostuums aan om een jubileum luister bij te zetten. Hier gebeurt dat voor de eerste keer, bij het vijfjarig bestaan. jubileumtoernooi (waarin winnaar Ilford FC een zilveren molen won) was zo'n succes, dat er tussen 1931 en 1952 nog veel vaker in het paasweekeinde een toernooi gespeeld zou gaan worden. Amsterdam 700 Ook het Amsterdam-toernooi dat in 1975 plaatsvond ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam, was bedoeld als een éénmalig gebeuren. Maar vanwege het (financiële) succes van dat jubileumtoernooi zou er nog tot en met 1992 ieder jaar, vlak voor het begin van het seizoen, een Amsterdam- zevenhonderdzoveel-toernooi plaatsvinden. Het Amsterdam-700-toernooi had in het Barcelona van Johan Cruijff en Johan Neeskens een zeer attractieve deelnemer. Feyenoord en de Belgische landskampioen RWDM completeerden het deelnemersveld. Op de openingsdag speelde Ajax een sterke wedstrijd tegen Barcelona. Onder leiding van de na een lange blessure teruggekeerde Barry Hulshoff zette Ajax Barcelona voor rust al op 2-0. Ajax won uiteindelijk met 3-1, en de 50.000 toeschouwers in het Olympisch stadion waren in een Europa- Cupstemming. De weinig opvallende Cruijff was hiervan niet onder de indruk: 'Je kon zien dat Ajax meer getraind had dan wij.' Twee dagen later was te zien dat RWDM weer meer getraind had dan Ajax. In de slotfase van de finale van het toernooi denderde Racing White Daring Molenbeek in de slotfase over Ajax heen: 5-2. Ajax' assistent-trainer Jan van Daal maakte dat niet meer mee. Twaalf minuten voor tijd, bij een 2-2 stand, was hij Ajax' kleedkamer ingelopen. Met een flesopener begon Van Daal alvast flesjes limonade open te trekken, zodat de Ajacieden in de Johan Cruijff in duel met Johnny Dusbaba tijdens het Amsterdam-toernooi, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam in 1975. Ajax versloeg Barcelona met 3-1. 119

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 119