KATERN Jubilea Beginnen we me| een feestelijke reden om delfoetbalkicksen aan te trekken: het jubileum. Reeds bij zijn vijfjarig bestaan speelde Ajax een speciale wedstrijd. Dat |||ed men overigens onder elkaar en in carnavaleske tenues. De gekostumeerde voetbalwedstrijd was tot in de jaren twintig een gebruikelijke manier om een jubileum te vieren. Dat gebeurde ook bij het zilveren jubileum in 1925. Maar daarnaast waren er ook jubileumwedstrijden georganiseerd, zoals een veteranenwedstrijd en een wedstrijd van Ajax 1. Blauw Wit viel op 22 maart 1925 de eer te beurt om als eerste club een jubileum van Ajax al voetballend op te luisteren. De wedstrijd eindigde in 2-2. In het paasweekeinde was er ook nog een jubileumtoernooi, met Ajax, Blauw Wit, Ilford FC en Glasgow University als deelnemers. Reeds in Ajax' eerste wedstrijd, tegen Ilford FC, kwam een later gevreesd euvel bij gelegenheidswedstrijden aan het licht: niet iedere voetballer wenste zich bovenmatig in te spannen. De Ajacieden Wim Volkers en Jan de Natris waren geselecteerd voor de interland Zwitserland - Nederland en hielden zich in Ajax' jubileumwedstrijd keurig in. Ajax verloor met 3-1 en moest een dag later in de verliezersronde aantreden tegen Glasgow University. De Natris en Volkers waren buiten de ploeg gelaten, evenals enkele andere vaste krachten. Maar de mindere goden deden wel meer hun best en zo kon Ajax de Britten op 1-1 houden. Ajax liet hierop gastvrij de derde plaats van het toernooi aan de Schotten, die hierop, tot groot enthousiasme van de 10.000 toeschouwers, een Schots volkswijsje uit de kelen persten. Onder een daverend applaus verlieten beide teams het veld. Ajax' eerste AJAX MAGAZINE APRIL 2001 Het Paastoernooi van 1925, ter gelegenheid van het zilveren jubileum, leidde zes jaar later tot jaarlijke paastoernooien. In 1937 bestreden de gezamenlijke organisatoren Ajax en Blauw Wit elkaar (2-2).

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 118