De omhaal van Van Basten (9 november 1986: Ajax - FC Den Bosch 3-1). van, maar ik bezat wel foto's van andere omhalen en natuurlijk de nodige foto's van Van Basten.' Rosen maakte eerst een beeld van was. Vervolgens wordt zo'n wasmodel in een vuurvaste massa verpakt: chamottesteentjes met gips als lijmmiddel. Dit pakketje, waar het wasmodel in zit, wordt dan 48 uur uitgestookt. Daarna wordt de aldus verkregen lege ruimte volgegoten met brons. Ander beeld Aan het eind van het seizoen 1986-1987 kreeg Van Basten het bronzen beeldje dat hij nu in bruikleen heeft gegeven aan het Ajax Museum. Maar ook de jaren daarna maakte Rosen de beeldjes die aan de topscorers werden uitgereikt. 'In het begin waren dat altijd dezelfde beeldjes van de omhaal, maar na een paar jaar zag ik toch in de ogen van de ontvangers een wat vragende blik, alsof ze wilden zeggen: "Wat moet ik nou met die omhaal van Van Basten?" Daarom is op een gegeven moment besloten elk jaar een ander beeld te gaan maken. Ik probeer daarbij zoveel mogelijk de karakteristieke eigenschappen van de spelers in zo'n beeld te krijgen.' Krijgt de Nederlandse topscorer tegenwoordig dus een beeld-op-maat, toch wordt het beeldje van de omhaal nog altijd uitgereikt. Het heet dan echter de Marco van Basten-trofee. Met toestemming van Marco zelf wordt het beeld elk jaar door de supportersvereniging geschonken aan het grootste talent van Ajax. Want een inspirerender voorbeeld dan de omhaal van Van Basten is bijna niet denkbaar. Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, behalve op de dagen waarop Ajax een thuiswedstrijd speelt. Een bezoek aan het museum maakt onderdeel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes en een cadeautje. De prijs van de World of Ajax Tour bedraagt 19,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen f17, - p.p. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111333. AJAX MAGAZINE APRIL 2001 11

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 115