Ajax ontwikkelt in Ghana Met een feestelijke opening, waar ook koning Tutu de Tweede van Ashanti aanwezig was, is op 10 februari 2001 in Ghana Ofori in gebruik genomen. Het complex, bedoeld om jeugd op te leiden op een Ajax-waardig niveau, is AÜAK INTERNATIONAAL vergelijkbaar met de Toekomst in Amsterdam. Jeugd van Ashanti Een mooie gelegenheid om te horen hoe het Goldfields zingt een liedje tijdens de openingsceremonie met Ashanti Goldfields SC gaat, twee jaar nadat van de academie. Ajax een belang van 51 procent in de club nam. 'We want new players' staat op de borden van demonstrerende supporters. Het korte-termijn- denken van de supporters botst met het geduld dat gevraagd wordt bij het opleiden van spelers. Op een van de foto's die financieel directeur Jeroen Slop nam tijdens zijn verblijf in Ghana, staat een handjevol (demonstrerende supporters. We want new players staat er op de borden van de demonstranten. Ad Zonderland is namens Ajax algemeen directeur van Ashanti Goldfields SC. Opleiden van spelers en het korte-termijn-denken van sommige supporters stroken niet met elkaar, door Erol Erdogan foto's Jeroen Slop ondervindt ook hij: 'Het aantrekken en wegsturen van spelers was hier dagelijkse praktijk. Ook bij Ashanti Goldfields is dat altijd het geval geweest. De samenwerking met Ajax is gebaseerd op een andere visie, op andere ideeën. Jeugd krijgt negentig procent van onze aandacht en energie, tien procent gaat uit naar het eerste elftal. Dat is niet erg, want na een paar jaar profiteert het eerste elftal van Ashanti daar ook van. Dan is sprake van een continu hoog niveau en van doorstroming van talent naar het eerste elftal. Maar het is in Amsterdam niet anders dan hier; supporters hebben er 108 AJAX MAGAZINE APRIL 2001 moeite mee het bijbehorende geduld op te brengen. Ik heb dan ook regelmatig overleg met de supportersvereniging van Ashanti Goldfields SC.' Sinds Ajax twee jaar geleden de samenwerking met de Ghanese club aangegaan is, is 'doelstelling nummer één' voor Ajax het opleiden van talent voor het eerste elftal in Amsterdam. De bouw van het complex in Obuashi is weer een grote stap in de goede richting. Jan Pruijn coördineert voor Ajax de opleidingen in Zuid-Afrika (Ajax Cape Town) en Ghana: 'Ik denk dat we met de realisatie van een professionele voetbalschool - waar naast het voetbal ook aandacht is voor studie en ontspanning - op de goede weg zijn. Het komt er nu op aan goed te selecteren, zodat we op de voetbalschool de grootste talenten van Ghana en omstreken binnenhalen. Met die jongens kunnen we dan intensiever trainen, helemaal als het veld naast de academie gereed is. Dan zal er zelfs twee keer per dag getraind worden. Dat moet uiteindelijk het verschil gaan uitmaken. Het aanleggen van het veld is nog het grootste probleem. Het gras wordt polletje voor polletje in de grond gestopt, volledig met de hand. Dat kost veel tijd.' Naar Amsterdam Ajax heeft 360.000 dollar in de aanleg van de spelersaccommodatie gestoken. De jonge spelers worden intensief begeleid, krijgen drie maaltijden per dag en zakgeld

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 108