Kellogg's gereageerd. Je hebt veel soorten, dus er is keus voor iedere smaak. Ik ga niet verkopen dat Kellogg's beter is dan een boterham. Maar er wordt vaak slecht ontbeten of helemaal niet. Uit onderzoek blijkt dat kinderen vaak hun ontbijt overslaan, terwijl het zo belangrijk is. Als kinderen 's morgens liever ontbijten met een schaaltje cornflakes en niet met een bruine boterham, vind ik dat ook prima. Ik zie het als vervanging.' Van de tien jeugdelftallen die Ajax heeft, eten vier selecties, de A- en B-junioren, na elke training bij Ajax. Van der Pol bepaalt niet het weekmenu maar het is wel de bedoeling dat dat in de toekomst gaat gebeuren. 'Ik heb wel strakke richtlijnen gemaakt waarin heel goed staat aangeven wat niet geschikt is en wat wel allemaal kan. Verder laat ik het aan de kok over wat hij maakt. Rijst of pasta, dat doet er allemaal niet zoveel toe.' Dirk-Jan in den Eng speelt in de Al. Hij is zeventien jaar en dit is zijn derde jaar bij Ajax. Hij eet dus bijna dagelijks op de Toekomst. 'Hier eten we bijna elke dag pasta's. Daar zitten veel koolhydraten in. Soms eten we aardappels, groenten en vlees.' Voor Dirk-Jan is het niet moeilijk om zich te houden aan de strakke richtlijnen die er zijn voor een topsporter. 'Je bent de hele dag van huis. Ik neem brood mee en je eet hier warm. Als ik 's avonds om acht uur thuiskom, eet ik ook nog een keer warm. Daarna heb ik helemaal geen zin in snoep. Ik heb nooit zoveel gesnoept en nu is er ook de mogelijkheid niet meer voor door het levensritme dat ik heb. Je mag wel alles, als je maar zorgt dat je niet te vet bent. Sommige jongens hebben er meer moeite mee dan andere. Het ligt ook aan je lichaamsbouw. Soms zit ik op het randje, maar dat heeft niets met te veel snoepen te maken.' Gebakken aardappels De algemene voorlichting is voor iedereen verplicht. Als spelers daarna bewust met hun voeding willen omgaan of op hun gewicht moeten letten, moeten zij zelf de beslissing nemen om een afspraak te maken met Yvonne van der Pol. Het komt ook voor dat ze worden gestuurd door Jos Geysel, Ajax' inspanningsfysioloog. Hij meet enkele malen per seizoen de vetpercentages van de spelers. Zodra dit te hoog is, worden zij doorgestuurd. 'Bij de jongste jeugd zijn de ouders vaak bij die gesprekken aanwezig. Bij de A en de B is dat minder. Vaak zeggen ouders: "Mijn zoon moet het doen." Maar de ouders doen de boodschappen, bepalen wat er op tafel komt en bereiden de maaltijden. Een speler die op dieet is, kan zelf natuurlijk heel hard zijn best doen, maar als er met het avondeten geen rekening mee wordt gehouden is dat sneu voor zo'n jongen. Ik Pasta's zijn rijk aan koolhydraten en staan daarom vaak op het menu. vraag ook weieens aan spelers wat ze verwachten. Ze zeggen dan: "Jij gaat zeggen wat ik allemaal niet meer mag." In pricipe mag je alles eten. Er is niets wat je niet mag eten. Neem lekker een patatje, als het maar niet zes keer in de week is. Het is ook een verschil of je die friet als maaltijd neemt of zo even tussendoor. Op de vraag wat ze denken dat gezond is, antwoorden de meeste jongens: "Sinaasappels." Maar twee weken alleen maar sinaasappels is ook niks. Het gaat om het totaalbeeld. Je kan best aardappels bakken. Maar niet als je vooraf een gebonden soepje neemt, bij de aardappels een speklapje eet en toe een roompuddinkje neemt. Het beeld ziet er heel anders uit als je bij de gebakken aardappels biefstuk eet en fruit toe neemt. Door te variëren kun je toch wel alles eten. Als je weet dat je vier verjaardagen in de week hebt met vier keer taart, probeer dan met andere dingen op te letten. Ga dan bijvoorbeeld midden in de nacht geen broodje shoarma meer halen. Hoe meer je ervan weet, hoe gemakkelijker het is.' Soufyan kwam in zijn eerste seizoen, nu drie jaar geleden, eens per maand bij Yvonne. 'Ik ben er ook een keer met mijn moeder geweest om te praten over mijn gezondheid. Dan werd mijn lengte gemeten en werd mijn gewicht bijgehouden. Dat is ook belangrijk als je bij Ajax zit. Als je zwaar bent kan je niet rennen. Als verdediger moet je gezond en sterk zijn. Ze vertelde steeds hoe het met mijn lengte ging. Dat hield ze bij. Je moet de goede lengte hebben en het goede gewicht.' Als hij eens in de week iets lekkers mag kiezen, kiest hij een pizza. 'Want daar zitten ook wel gezonde dingen op, zoals paprika. Voordat ik bij Ajax kwam hadden we thuis elke vrijdag een snoepdag, maar toen voetbalde ik niet goed. Ik was slap. Nu doen we het eens in de drie weken en soms koop ik een snoepje bij Ajax. Snoepen mag wel, maar niet te veel. Het is niet goed voor je conditie en je energie en het is ook niet goed voor je tanden. Snoepen is een verslaving, net als roken. Bij mijn oude club DWS snoepte ik wel vaak, maar nu niet meer. Ik wil bij Ajax blijven.' AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 102