begonnen met een diaserie met Dennis Bergkamp, toen kwam er een videoband met Ronald de Boer en daarvan is vorig jaar een nieuwe versie gemaakt met Aron Winter. De toppers fungeren als voorbeeld voor de jeugdspelers.' Naast de videoband zijn er twee boekjes die informatie geven over voeding: 'Voeding voetbal' voor de spelers en 'Gewicht in balans' voor de ouders. 'Al die regeltjes waren wel even schrikken,' zegt Genero Zeefuik, de tien jaar oude spits van de El. 'Elet zag er ingewikkeld uit. Er stond iets over eten en drinken voor de wedstrijd en over snoepen. Maar het viel uiteindelijk wel mee. Als we bijvoorbeeld om kwart voor vijf spelen, mag je tot kwart voor drie eten. Als je daarna nog eet, krijg je krampen.' Soufyan vult aan: 'Er staat ook in dat je niet zoveel mag snoepen en dat je maximaal vier of vijf boterhammetjes per dag moet eten. Voor een wedstrijd eet ik vaak alleen maar fruit. Maar geen kiwi. Die vind ik te zwaar.' In de loop der jaren is de voorlichting uitgebreid. Naast een voorlichtingsavond worden ouders van de B-junioren ook meegenomen naar de supermarkt. Van der Pol: 'Dit doen we sinds een jaar of vier. Op etiketten staat vaak zoveel informatie. Een Dirk-Jan in den Eng: 'Je mag alles eten, als je maar zorgt dat je niet te vet bent' Soufyan Daafi (links) en Genero Zeefuik op consult bij de diëtiste. betere plaats om te kijken en te vergelijken is er niet. In groepjes gaan we de supermarkt in. De ouders vinden het altijd erg leuk.' Bij Ajax lopen tientallen culturen door elkaar, maar dat maakt voor de voorlichting geen verschil. 'Het maakt niet uit uit welk land je komt of waar je ouders vandaan komen. Inmiddels is ook het Nederlandse voedingspatroon niet meer echt Nederlands. Als je tien Nederlandse jongetjes vraagt wat zij thuis eten, zal het bij misschien één "aardappelen, groente, vlees" zijn. Door invloeden van buitenaf eten wij ook veel meer rijst en pasta. Bij de voorlichting houd ik het algemeen. Groente is groente, of dat nou paksoi is of spinazie. De richtlijnen gelden voor iedereen, of iemand nu aardappels, rijst, pasta of brood eet.' Maar het allerbelangrijkste dat spelers moeten doen is heel veel drinken, zeker rondom trainingen en wedstrijden. Volgens Van der Pol is bij teamsport een sportdrank niet nodig. 'In plaats van Isostar kun je ook water drinken. Maar als je zes dagen in de week met sport bezig bent, wil je ook weieens een drankje met een smaakje. Vaak ontbreekt het aan informatie op de flesjes. Zo is er Extran Citroen en Extran Orange. Het een is een dorstlesser, het ander een energiedrank, maar dat staat er net niet op. Daar zijn wij dan voor. Energiedrank kan geen kwaad, maar je kunt ook vruchtensap of water nemen.' Soufyan: 'Je moet ook altijd voor de training water drinken. Ik denk dat drie kleine glaasjes genoeg is. Want als je te veel neemt, word je ook zwaar. En je moet ook na de training iets zoets drinken om te proberen je energie weer op te vullen. Extran of AA.' Cornflakes Ajax houdt zich ook bezig met het ontbijt van de spelers. De jeugd heeft sinds vorig jaar een eigen sponsor die net als Ajax rood-wit is: cornflakes-producent Kellogg's. De voetballers krijgen maandelijks vier pakken mee naar huis. Van der Pol: 'Vroeger kwam je als iemand geen brood wilde, standaard bij yoghurt en muesli terecht. Dat is nu niet meer nodig. Door de spelers werd enthousiast op AJAX MAGAZINE APRIL 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 101