noodzakelijke voorwaarde voor een sportief gezonde toekomst. Adriaanse: 'Over het algemeen is men bij Ajax te kritisch over de spelers uit onze jeugdopleiding. Als je iemand al tien jaar hebt gevolgd, zie op een gegeven moment alleen nog maar de fouten. Een speler van een andere club zie je één of twee keer per seizoen. Hij is nieuw en dan zie je alleen maar de goede dingen. Dan denk je dat hij beter is dan de eigen speler. Maar zo is het niet. Kijk eerst eens naar het gras in de eigen tuin. Bij de buurman lijkt het gras altijd groener. We moeten eerst kijken wat we zelf in huis aan talent hebben. Daarom ben ik zo blij met Haarlem. Daar waar de Akerboompjes, de Lamey'tjes en de Zonneveldjes te vroeg weg gingen, kunnen we ze nu behouden. Als spelers nog niet goed genoeg zijn voor het tweede of het eerste elftal, kunnen ze naar Haarlem en - als ze zich goed ontwikkelen - vervolgens weer terug naar Ajax. We hebben een extra elftal om spelers langer te binden en hun het niveau aan te reiken dat wordt gevraagd. We moeten niet te vroeg afscheid nemen van spelers, sommigen hebben meer tijd nodig.' Voetballers langer aan Ajax binden kan moeilijk worden, gezien de plannen van de Europese Unie. De EU onderhandelt met de FIFA en de UEFA over het huidige transfersysteem. Gevolg kan zijn dat een speler na een opzegtermijn van drie maanden vrij is naar een andere club te gaan. Adriaanse: 'Als het transfersysteem op de beoogde manier verandert, heeft het voor ons nadelen. Goede spelers zullen sneller vertrekken. Maar het heeft ook voordelen. We kunnen bijvoorbeeld gemakkelijker spelers naar Ajax halen. Ik heb liever dat het blijft zoals het nu is, want dan weten we hoe we moeten handelen. In de nieuwe situatie wordt het - door het grote verloop van spelers - moeilijker voor een coach. Voetbal wordt vergelijkbaar met Holiday on Ice: dezelfde tenues, dezelfde show, maar steeds anderen die het uitvoeren. Dan moet ik als coach in staat zijn heel snel een team in elkaar te zetten en, vooral, de juiste mensen aan te trekken. In mijn optiek heeft een coach twee kerntaken: een speler beter maken en het team als geheel beter laten voetballen. Een speler is ook mijn klant. Iedere 'Ik laat spelers niet gauw vallen. Voetballers die mentaal niet al te sterk zijn, hebben dat nodig: een trainer die veel tijd en aandacht aan ze besteedt' professional heeft klanten. Ik vind ook dat de supporters mijn klanten zijn, want ik ben de regisseur van het team; ik moet zorgen dat het elftal aantrekkelijk speelt en wint. Als er voortdurend nieuwe spelers komen, is het lastig de juiste voetballer op de juiste plek te krijgen. Dat is nu al voor Ajax heel moeilijk gebleken. Voor mij is dat weer een argument om de jeugdopleiding te handhaven en beter te maken. De club heeft dan een etalage waarin mensen kunnen zien hoe mooi Ajax is. Daarachter staat een magazijn. En vanuit dat magazijn vul ik de etalage aan. Dan hoeven we niet steeds op pad naar China of Azië om te kijken of daar onderdelen zijn die in de etalage passen.' Geduld Co Adriaanse is een geduldige trainer. Ajacieden krijgen de tijd te bewijzen wat hun kwaliteiten zijn. Het liefst werkt hij met spelers uit de eigen opleiding, maar Adriaanse heeft tevens oog voor 'verloren AJAX MAC, A7INF FEBRUARI 2001 gewaande' Ajacieden. Adriaanse: 'In het begin van het seizoen zag ik Wamberto als rechtsbuiten. In de voorbereiding tegen Coventry City stelde ik hem als linksbuiten op. Hij deed dat fantastisch. Gronkjaer raakte lang geblesseerd en werd verkocht. Kevin Bobson viel ver terug en was als linksbuiten nog niet klaar. Wamberto doet het op die positie heel goed. Op dit moment ken ik in Nederland geen betere linksbuiten. 'Kijk naar Tom Sier. Was afgeschreven, ook door mijn voorganger. Er is veel interesse voor hem, maar ik laat Sier niet gaan. Zoek maar eens een linksback, wij weten hoe moeilijk dat is. Dat ik hem buiten de selectie zette was niet omdat ik hem een slechte voetballer vond. Hij had de laatste jaren niet of nauwelijks voor Ajax gespeeld. En hij is al dertig jaar. Dan ga je twijfelen; zit hij wel goed in elkaar? Nu is hij fit en is hij een volwaardige A-selectiespeler. Wat er nu is gebeurd? Ik ben een trainer die het maximale uit de spelers kan halen. Voetballers werden duidelijk beter onder mijn leiding. Hoe dat komt? De manier van trainen, de oefenstof. Ik ben tevens een coach die veel geduld heeft. Ik laat spelers niet gauw vallen. Voetballers die mentaal niet al te sterk zijn, hebben dat nodig: een trainer die veel tijd en aandacht aan ze besteedt, die exact weet wat hun sterke en zwakke kanten zijn. Zo kan een speler weer zelfvertrouwen krijgen. Daarnaast hanteer ik een vast spelsysteem en zet de spelers op de voor hen juiste, vaste positie. Zo komen ze in wedstrijden steeds in vergelijkbare situaties terecht. Het systeem en de rol van de speler is voor de Ajacieden dan duidelijk. 'Tim de Cler, ook een prachtig voorbeeld. Heeft eindelijk zelfvertrouwen gekregen en speelt nu met de borst vooruit, is ook aanvallend sterk. Ik heb een beslissing teruggedraaid; hij gaat niet naar Germinal Beerschot Antwerpen. Het zijn voorbeelden van geduld hebben en vertrouwen in de eigen keuken. Laat de jongens zich ontwikkelen. Het is niet altijd beter een speler te kopen.' Schone lei De routiniers Witschge en Winter raakten uit beeld, mede door de goede prestaties 99

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 99