van de rede en trachten zoveel mogelijk het toeval uit te sluiten. Van Hanegem en Cruiff, de Romantici, doen zoveel mogelijk op gevoel. Volgens Adriaanse bestaat zo een duidelijke scheiding tussen gevoel en rede niet: 'Zo strikt als het in Johan gesteld werd, is het niet. Van Hanegem en Cruijff beredeneren ook veel in hun tactische aanpak, en anderzijds doe ik ook veel op gevoel. Ik heb altijd een idee als basis en weet hoe ik dat wil uitvoeren. Op het moment dat ik het idee uitvoer, kan blijken dat ik het moet aanpassen. Een speler wisselen in een wedstrijd, is gevoel. Is dit het juiste moment of niet? Ik heb een voorkeur voor bepaalde spelers. Ook dat is een gevoel. Zelfs bij het beoordelen van voetballers speelt gevoel een grote rol. Het kardinale verschil is dat de één het doet zoals zijn voorgangers en niet open staat voor veranderingen. Hij blijft als voetballer denken. Dat is geen denker voor de toekomst. De ander staat open voor allerlei vernieuwingen, denkt altijd vooruit en wijst veranderingen niet bij voorbaat af. Dat is het verschil. Alles wat het team kan verbeteren, probeer ik te gebruiken. Daar sta ik voor open, dat heeft mijn interesse. Louis van Gaal en ik staan open voor meningen van anderen, van wie dan ook. Daardoor zijn we vernieuwend. 'Louis en ik proberen zoveel mogelijk te beredeneren en te beargumenteren. Als je dat doet, kun je iemand overtuigen. Iemand van mijn gevoel overtuigen is veel moeilijker. Ik kan zeggen: a^+b^=c^, kijk maar. Dat kan ik uitleggen. Met voetbal is het niet anders. Maar dat wil niet zeggen dat wij het gevoel helemaal buiten sluiten. Ik heb nog nooit zo'n gevoelige man gezien als Louis van Gaal. Himmelhoch jauchzend und zum Tode betrübt. Dat is Louis. Ik ben wat vlakker, niet zo extreem. Als er één persoon warmte uitstraalt naar zijn spelers, is dat Van Gaal. En naar zijn medewerkers. Allemaal waren ze enthousiast over hem, van de koffiejuffrouw tot de voorzitter.' Versterkingen Veel Ajax-liefhebbers zullen vanaf de start van het seizoen met spanning de sportmedia hebben gevolgd. Komt er nog een nieuwe held? Co Adriaanse gaf al in mei vorig jaar aan versterkingen op bepaalde posities te willen hebben. Maar 'Louis van Gaai en ik staan open voor meningen van anderen, van wie dan ook. Daardoor zijn we vernieuwend' met het aantrekken van een speler die direct inzetbaar moet zijn in Ajax 1, gaat de club niet over één nacht ijs, zo blijkt. Adriaanse: 'Ik moet met een speler werken. Als Beenhakker hem heel goed vind, maar ik niet, dan stel ik hem niet op. Omgekeerd werkt het ook niet: ik vind een speler heel goed en Leo vind hem niks; dat kan ook niet. Als ik wegga bij Ajax, stuurt Leo die jongen weg. Allebei moeten we het eens zijn, zo hebben we het afgesproken. Er is één uitzondering. Een jongen van achttien, negentien jaar die mij overleeft - ik heb een driejarig contract - moet wel kunnen komen. Ook al zie ik het niet zo zitten. Dan gaat het om een voetballer voor de toekomst. 'Ik vind dat we voorzichtig moeten zijn met het aantrekken van spelers. Als je kijkt naar de grote lijst met aankopen van Ajax, zitten er veel voetballers bij die niet geslaagd zijn. Doordat we nu geen spelers kopen, krijgen eigen jongens kansen. Tot veler "verrassing" ziet men dat die spelers zich goed ontwikkelen. We zeggen: "Verrek, we hebben ze in eigen huis!" 'Op dit moment zijn er geen opties. De norm van Ajax is heel hoog, maar we gaan niet de norm aanpassen om iemand binnen te halen. Dan kan je beter niemand kopen en wachten op spelers uit Ajax 2 of de Al. Die worden naarmate de tijd vordert, steeds beter. Over de Ajacieden die zijn verhuurd, nemen we binnenkort een beslissing. Pascal Heye kan als rechtsback, rechtsmidden of inschuivende verdediger spelen. Darl Douglas kan als rechtsbuiten of als aanvallende middenvelder uit de voeten. Beiden spelen bij RBC. Linkermiddenvelder Mitchell Piqué is aan FC Twente verhuurd. Maar over die spelers hebben we nog geen besluit genomen.' Uit de woorden van Adriaanse wordt duidelijk dat er momenteel geen geschikte kandidaat-Ajacieden in Nederland en omstreken rondlopen, bijvoorbeeld voor de rechtsbackpositie. Adriaanse: 'Ze lopen wel rond, maar ze zijn niet haalbaar. André Ooijer vind ik een goeie. Maar hij gaat niet naar Ajax. Mario Melchiot vind ik een kanjer. Ajax heeft ze zelf opgeleid. Er wordt vaak gezegd dat Ajax geen verdedigers kan opleiden, maar dat zijn twee goede defensieve spelers. Van Marcel Akerboom vind ik het reuze jammer dat hij zo snel is verkocht aan Fortuna Sittard. Als ik verantwoordelijk zou zijn geweest, had ik er alles aan gedaan hem te behouden. Hetzelfde geldt voor Michael Lamey. Hij had al bij RKC beloofd te tekenen. Dat vind ik jammer; hij is sterk, lang, snel en heeft uitstraling. Ik had hem het liefst gehouden.' Herwaardering van de eigen opleiding is in de visie van Co Adriaanse een AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 97

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 97