Dat was een moeilijk proces; het duurde vrij lang voordat een aantal jongens weg was. Het derde proces bestond uit het onder de loep nemen van de capaciteiten van de overgebleven spelers, gerelateerd aan de diverse posities. In dat selectieproces is nog weer een groot aantal jongens afgevallen, maar er zijn er ook bijgekomen. Jonge spelers uit het tweede elftal als Daniel Cruz, Christopher Kanu, Rafael van der Vaart, Youssouf Hersi en Pius Ikedia zijn overgeheveld naar het eerste elftal.' Achterin kwetsbaar Niet alleen de technische staf van Ajax beoordeelt de spelers, ook de voetballers zelf dienen kritisch naar hun eigen functioneren te kijken. Adriaanse: 'Als technische staf zijn we goed gedocumenteerd, dat werk hebben we prima gedaan. Ook de spelers hebben zichzelf, op dezelfde criteria, beoordeeld. Er kunnen verschillen zitten tussen de beoordelingen van de trainers en de voetballers. Peter Boeve, John van 't Schip, Leo Beenhakker en ik geven onafhankelijk van elkaar een oordeel. Wil Coort doet dat bij de keepers. Zo ontstaat een schitterend overzicht. 'Na het beoordelen van de spelers ben ik gaan kijken welk systeem het meest geschikt is voor deze selectie. Het liefst speel ik het Ajax-systeem, 3-4-3. Daar ben ik ook mee gestart, maar we bleken vooral achterin zeer kwetsbaar. Ik ben overgeschakeld op 4-3-3. Bij 3-4-3 schuift de nummer 4 door in de as, de overige drie verdedigers blijven in hun positie staan. Bij 4-3-3 kan één van de vier verdedigers doorschuiven. Dat is verdedigend wat veiliger én opbouwend-aanvallend heeft het ons niet verzwakt. We hebben de meeste goals gemaakt en nog veel kansen laten liggen. De tactische wijziging is niet ten koste gegaan van het aanvallende voetbal. Van het gezicht van Ajax. 'Kijkend naar de internationale ontwikkeling in het voetbal denk ik dat het moeilijk wordt 3-4-3 te handhaven. Dan moet ik echt toppers van verdedigers hebben en de rest van het team dient het pressievoetbal tot in de puntjes beheersen. De meeste van mijn vakgenoten zeggen dat 3-4-3 eigenlijk niet meer kan. De 'Het liefst speel ik het Ajax- systeem, 3-4-3. Daar ben ik ook mee gestart, maar we bleken vooral achterin zeer kwetsbaar' tegenstander lokt jou naar voren, maar blijft dan niet met drie aanvallers staan. De buitenste aanvallers zakken terug zodat onze defensieve spelers, zonder tegenstander, op de middenlijn staan te verdedigen. Drie man verdedigen dan een veld achter zich van soms wel vijftig meter. Vanuit alle hoeken komen er vervolgens middenvelders op die heel lastig zijn af te stoppen.' Technisch directeur Samen met technisch directeur Leo Beenhakker is Co Adriaanse verantwoordelijk voor het aantrekken van nieuwe spelers. Co kijkt naar de middellange termijn, Leo bewaakt de lange termijn. Adriaanse: 'Toen ik werd benoemd, heb ik aangegeven dat er ook een technisch directeur moest komen. We hebben heel lang gezocht naar een geschikte kandidaat. Die man moet zoveel kunnen... Ik vond Louis van Gaal een heel geschikte kandidaat en heb hem ook AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 persoonlijk gepolst. Hij had toen nog geen aanbieding van het Nederlands elftal, maar vond zichzelf nog niet rijp voor een baan als technisch directeur. Hij was wel zeer vereerd dat ik hem vroeg. 'Leo Beenakker heeft alle kwaliteiten waarover een technisch directeur moet beschikken. Hij heeft bij Ajax gewerkt - zowel bij de jeugd als bij het eerste elftal - en kent de Ajax-familie dus goed. In de tweede plaats kent Leo het trainersvak door en door. Hij kan zich inleven in het werk van een trainer. Ten derde communiceert hij prima, zowel schriftelijk als mondeling. En hij heeft internationaal een enorme naam. Zeker bij transfers en contractonderhandelingen is dat van belang. Leo Beenhakker hoeft zich niet voor te stellen. Tevens staat hij niet te trappelen om langs het veld te gaan staan. Beenhakker heeft aangegeven dat hij dat aspect wel heeft gehad.' Van Gaal was in beeld, Beenhakker werd het. Was de combinatie Cruijff-Adriaanse als technisch verantwoordelijk koppel bij Ajax ook een mogelijkheid geweest? Adriaanse: 'Daar was ik een groot voorstander van. Als Johan Cruijff zich opgeworpen had als technisch directeur, had ik het prima gevonden. Zijn kennis, ervaring en uitstraling... Alleen moet je dan ook samen kunnen werken, eikaars mening kunnen respecteren. De een moet niet de ander domineren, het moet een samenspel zijn. Misschien kan Johan dat wel. Hij had die rol in het verleden bij Ajax, met Leo Beenhakker als trainer. In een huwelijk heb je vaak of dezelfde types of twee mensen die elkaar juist aanvullen. Van mij had Johan Cruijff best technisch directeur kunnen worden, graag zelfs. Hij wilde het niet, dan houdt alles op. Ik heb eigenlijk nooit iets tegen Cruijff gehad.' De Klassieke Denker Technisch directeur en trainer-coach moeten goed door één deur kunnen. Ideaal is als ze tevens dezelfde mening hebben over de kleur die de deur dient te hebben, het er dus over eens zijn wat de gewenste toekomst van Ajax is op het sportieve vlak. In het voetbaltijdschrift Johan werd een onderscheid gemaakt tussen de Klassieke Denker en de Romanticus in het voetbal. Van Gaal en Adriaanse doen alles op basis 95

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 95