Een uitnodiging van Ajax Voor broek en jersey* wordt gezorgd In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen uit het Ajax Museum besproken die een bijzondere betekenis voor de club hebben. In deze aflevering staan we stil bij de manier waarop spelers worden uitgenodigd om mee te spelen in het eerste. In vroegere tijden gebeurde dat heel officieel, door de elftallencommissie, maar sinds eind jaren vijftig bepaalt alleen de trainer wie er speelt. 'Op zondag 3 mei 1981 debuteerde ik. Ik moest mij opeens niet bij de Al melden maar bij het eerste elftal. Kom ik aan bij de poort van het stadion, zegt een suppoost: "Wat kom je doen?" "Voetballen," antwoord ik. "Ja, dat zeggen ze allemaal," zei die suppoost. Ik kwam er niet in, daar stond ik dan. Gelukkig kwam Aad de Mos net aanrijden en die legde uit dat ik inderdaad bij de selectie hoorde.' Aldus Sonny Silooy in 'Ajax 1900-2000', het officiële jubileumboek dat vorig jaar verscheen ter gelegenheid van Ajax' honderdjarig bestaan. MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot De anekdote illustreert hoe informeel de uitnodiging om in het eerste van Ajax te mogen meespelen wordt gedaan. In de begintijden van het voetbal ging dat heel anders. Toen kregen de spelers altijd per brief te horen in welk elftal ze de komende zondag speelden. In die brief stonden A. N. V. V. „DE ZWALUWEN." 000 Af. AMSTERDAM, datum Postmerk. Hiermede heb ik de eer U uit te noodigen met een „Zwaluwen" Elftai^-defil te nemen aan den wed§tfijd tegen luwen" ElftaU-deej -G~' Op - «r - - u« ip het terrein van Verroeke bejéefd spoedig gunstig antwoord. Hoogachtend, M. C. BLÖTE, Jacob Obrechtstraat 4. Toor broek w Jersey wordt zorg gedragen. ft/r Uitnodiging aan Frans Schoevaart voor een wedstrijd van De Zwaluwen. meteen de instructies: hoe laat men zich waar moest melden, etc. In het museum is een afdruk van zo'n brief te zien: het was de uitnodiging die Frans Schoevaart in 1906 kreeg voor een toernooi te Leiden. De genodigden dienden zich te verzamelen onder de klok van het Centraal Station, en wel om halfnegen 's ochtends, zodat er gebruik kon worden gemaakt van een 'reductie op de kosten van een treinkaartje'. Ook in die tijd bestonden er blijkbaar daluren. Later werd de brief vervangen door een wat eenvoudigere kaart. Meestal was het een voorgedrukte kaart waarin alleen de essentiële gegevens - naam, elftal, wedstrijd, tijdstip - met de hand werden ingevuld. Ook daarvan toont het museum een voorbeeld, van de A.N.V.V. De Zwaluwen. De geselecteerde spelers moesten zich voor een uitwedstrijd tegen het Delftse DFC op 25 december melden. 'Eerste Kerstdag' stond er voor de zekerheid met de hand bijgeschreven. Hoezo winterstop? De voorgedrukte standaardtekst bevatte onder meer het zinnetje 'voor broek en jersey wordt zorggedragen'. Op de kaart die in het museum hangt is echter 'broek' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 88