Na de 6-2 overwinning op SC Heerenveen was voor Ajax jNHerste helft van het sefMBBk nog niet gedaan. De club kreeg te maken met een aantal wedstrijden tegen Feyenoord. Niet alleen het eerste elftal van Co Adriaanse moest zich gaan voorbereiden op een wedstrijd in Rotterdam, dHBWe opdracht hadden ook de Al-junioren van Danny Blind terwijl het tweede elftal van Jan Olde Riekerink op 7 december de collega's uit Rotterdam op de Toekomst mocht verwelkomen. Ajax 2 moest het met uitsluitend jonge talenten opnemen tegen heel veel routine in de ploeg van Feyenoord, waarin spelers opgenomen waren als Van Wonderen, De Visser, Rzaza en Korneev. De jonkies van Ajax hielden goed stand, verdienden eigenlijk wel een gelijkspelletje, maar zagen helaas geen kans de in de eerste helft opgelopen achterstand weg te werken. Op 9 december overkwam de Al dat bijna ook in Rotterdam. Maar gelukkig lukte het onze ploeg op het nippertje een 3-3 gelijkspel uit het vuur te slepen waardoor Danny Blind en z'n team niet helemaal met lege handen naar Amsterdam hoefden terug te reizen. Na deze voor Ajax niet erg geslaagde ouvertures waren alle ogen natuurlijk gericht op de ontmoeting tussen de eerste elftallen van beide clubs op zondag 10 december in de Kuip. In de enige echte klassieker in dit land doet Ajax het bij de uitwedstrijd in Rotterdam meestal niet zo slecht. Op 27 maart 1994 lukte het Foto: Louis van de Vuurst Jong tegen jong: Youssouf Hersi (18) ontneemt Feyenoords Ebi Smolarek (19) de bal met een sliding. Beide spelers debuteerden in de basis van hun ploeg. Tegen een surrealistisch decor van rood-witte rookwolken die de Kuip in nevelen hulden, begroetten de spelers van Feyenoord en Ajax elkaar en het publiek voorafgaand aan de klassieker. 45 Feyenoord voor het laatst in eigen huis van Ajax te winnen (2-1). Daarna volgden drie gelijke spelen en drie overwinningen voor Ajax. Maar ja, historie zegt niet zo veel want iedere wedstrijd staat op zich en kent andere omstandigheden. Op dit moment leken de kansen gekeerd ten gunste van de Rotterdammers. De ploeg van Bert vam Marwijk was weliswaar een paar dagen eerder uit het Europese voetbal gewipt, maar in de competitie stond men fier bovenaan en viel er weinig te vrezen. Ajax leek hard op weg naar betere tijden maar dat ging nog wel gepaard met de wisselvalligheid in resultaten die men kan van verwachten wanneer een ploeg probeert vanuit een behoorlijk diep dal naar boven te klauteren. Daarnaast had Co Adriaanse te maken met een veelheid aan blessures. Een bijna voltallig elftal moest het laten afweten: achterin ontbraken Tobiasen, Vierklau, Chivu, Bergdolmo en voorin Machlas, Gronkjaer en Ikedia terwijl ook Richard Knopper helaas niet kon spelen. Als gevolg daarvan kwam de aanstormende eigen kweek van Ajax weer volop in beeld. Van der Vaart, Hersi, Kanu en Van der Gun kregen de kans in deze wedstrijd op het hoogste niveau hun kunsten te laten zien. En dat tegen de routine en de kracht van het degelijke Feyenoord dat zich natuurlijk niet alleen wilde revancheren voor het eigen publiek voor de eerder geleden nederlaag tegen Stuttgart maar ook nu de kans schoon zag na zes jaar van de Amsterdammers te winnen. Goal afgekeurd Het werd een van de leukste ontmoetingen tussen beide teams van de afgelopen jaren. In de eerste fase was er pech voor Ajax, veroorzaakt door de zoveelste scheidsrechterlijke - eigenlijk in dit geval meer een hulp-scheidsrechterlijke - dwaling in deze competitie. Opvallend is dat die zich altijd bij uitwedstrijden voordoen. Ook in de wedstrijden van onze ploeg bij Vitesse, FC Utrecht en PSV waren een aantal beslissingen van de fluitist zeer dubieus. Nadat eerst Rafael van der Vaart de bal achter keeper Dudek had geknald maar de goal vanwege hands werd afgekeurd, tikte vervolgens Wamberto een afgeslagen bal in het Feyenoord-doel. Niets op aan te merken, zo leek het, maar helaas, Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 45