zo, daar win je vrijwel vanzelfsprekend tegen de zwakkere clubs. Mijn eerste indrukken van de competitie in Nederland zijn goed, maar meer kan en wil ik er niet over zeggen, want daarvoor speel ik hier nog te kort. 'Het leven in Nederland bevalt me tot nog toe wel. Het was in het begin wel even wennen, want Amsterdam is vele malen groter dan Lahti. Ik houd meer van kleine plaatsen, waar niet zoveel mensen leven. Ik verkies de rust boven het stadsleven. Ik zoek momenteel woonruimte in de buurt van de Arena, maar niet in Amsterdam. Ik kom er alleen als ik iets nodig heb, verder vermijd ik grote steden als regel.' Het is een traditie bij Ajax dat nieuwe spelers goed worden opgevangen. Voor Pasanen was dat geen uitzondering. 'Ik word door iedereen hier goed geholpen, ook buiten Ajax om overigens. De Nederlandse mentaliteit bevalt me goed. Mensen zijn opener dan in Finland. Als iemand een probleem heeft, zegt hij dat meteen. Nederlanders zijn eerlijker en directer, dat spreekt me wel aan. Finnen zijn meer met zichzelf bezig, zoeken elkaar minder snel op.' Studeren De oud-speler van FC Kuusysi en FC Fahti rondde vorig jaar zijn middelbare schoolopleiding in Finland met succes af en stond net voor de vraag waar en wat hij zou gaan studeren toen Ajax plotseling in beeld kwam. Pasanen: 'Ik ben nooit met de vraag bezig geweest of ik al dan niet professional zou worden. School vond ik belangrijker. Ook nu nog. Een carrière kan zomaar voorbij zijn en daarom ben ik blij dat ik in ieder geval al een basis heb gelegd voor een latere studie. Ik ben geïnteresseerd in de Finse sociologie en - in mindere mate - de binnenlandse politiek. Iets in die richting zou mijn studiekeuze zijn geworden als ik nu niet bij Ajax had gespeeld. Ik lees graag, bij voorkeur over de Finse geschiedenis, en beschouw dat als mijn belangrijkste hobby, naast voetbal.' Pasanen houdt contact met zijn vaderland met telefoon en krant. Hij belt regelmatig met zijn familie en vrienden. 'Ik mis vooral mijn vrienden heel erg. Ik heb geen goed afscheid van ze kunnen nemen, want alles is daarvoor veel te snel gegaan. Ik heb ze voor het laatst in juni gezien.' De winterstop kwam voor Pasanen dan ook op sociaal gebied zeer gelegen. Hij vierde de feestdagen thuis in Finland en kon daar alsnog op gepaste wijze zijn vrienden gedag zeggen alvorens zich in Nederland te vestigen. Heeft Pasanen het eigenlijk zelf allemaal kunnen bijhouden? 'Nauwelijks,' bekent hij eerlijk. 'Maar ik ben ook realist. Door blessures van andere spelers heb ik een kans in de basis gekregen. Als iedereen straks weer fit is, zal ik opnieuw voor mijn plaats moeten vechten. Ik leef nu min of meer met de dag. Ik zie wel wat er gebeurt. Toen ik tegen NAC meteen twee maal scoorde, voelde ik me niet een betere voetballer dan daarvoor. Ik werk nog steeds net zo hard als toen ik hier kwam. Om er echt te komen, gaat het vooral om het ontwikkelen van kleine, voor het grote publiek minder opvallende zaken. Daarmee ben ik veel bezig. Een goede Finse eigenschap is dat wij niet te ver vooruitdenken. Dat probeer ik ook te voorkomen, dan voel ik me beter.' Dromen Over doelstellingen wil Pasanen niet praten. Ernaar gevraagd is hij zeer resoluut: 'Nee, echt niet, daar wil ik niet mee bezig zijn. Ik heb geen doelstellingen maar dromen. Dat is toch iets anders. Die dromen houd ik voor mijzelf. Op de zeer korte termijn is het voor mij belangrijk dat ik speel. Dat is voor mij op dit moment goed genoeg en daarom het belangrijkst.' Pasanen speelde onlangs zijn eerste interland. Als deze bijzondere gebeurtenis ter sprake komt, zegt hij bijna corrigerend: 'Ik heb pas één wedstrijd met het Finse team gespeeld hoor!' Daarin heeft hij gelijk, maar toch, in slechts drie maanden tijd debuteerde de 20-jarige in zowel het Finse nationale elftal als Ajax 1. Dat is bepaald geen geringe prestatie. Pasanen: 'Ik beschouw me nog niet als Fins international, maar vind het natuurlijk wel een eer. Ajax heeft voor mij op dit moment Nederlanders zijn eerlijker en directer, dat spreekt me wel aan. Finnen zijn meer met zichzelf bezig, zoeken elkaar minder snel op' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 31