In Amsterdam wonen honderden Feyenoord-fans. Dat weten we aan de hand van hun lidmaatschappen van onze diverse organen. Als er over acht jaar in de hoofdstad een film zou worden vertoond over 100 jaar Feyenoord, zou ik het zeer pijnlijk vinden als sommige fans van Ajax op dezelfde manier zouden reageren als nu sommige Feyenoord-supporters hebben gedaan. Jorien van den Herik in de Feyenoord Krant van 12 december Mag de bestuurder van een beursgenoteerd bedrijf liegen tegen de pers? Ik weet het niet. Ik zal het eens aan mijn hoekman vragen. Henk Spaan in Het Parool van 16 december Nu laat Grim zich niet zo snel beïnvloeden. Hij hoorde zo vaak fans opmerkingen maken over zijn gekauw. Er waren er ook die hem tijdens de training een pakje gom aanreikten. Maar in de week voor de wedstrijd tegen Willem II vond de vrouw van Grim het welletjes. Pius Ikedia leest een Nederlandse krant. Foto: Yvonne Witte Het was geen gezicht als haar man in beeld kwam. Werd het niet eens tijd dat Fred ermee ophield? Grim deed het en hij speelt beter dan ooit. Rim Vóórhaar in Het Parool van 22 december Ajax speelt een soort voetbal waar de vonken van afspatten. Ook Van der Vaart gooit inmiddels de schroom van zich af. Tegen het einde van Ajax-Twente begon hij er geïnspireerd trucs in te gooien en Klaas Vos zei dat hij er tegen Panathinaikos een Zidane- beweging had uitgegooid. Henk Spaan in Het Parool van 23 december Het is pech voor Sjaak, dat loop Stoffelen niet langer de zaken rond de oud-internationals regelt, want die zou waarschijnlijk nog een plek voor de oude rechtsbuiten hebben ingeruimd als opa zich met behulp van een wandelstok zou hebben moeten voortbewegen. Herman Kuiphof in NRC Handelsblad van 3 januari Het handjevol overtuigde Feyenoord-supporters motiveerde hun aanwezigheid vrij eenduidig: "Ik ben dol op rampenfilms", zei de een. Een andere bezoeker had wel zin in 'anderhalf uur lachen'. Jan Hoogerwaard in Trouw van 5 januari Na het lezen van interviews in Sport International en NRC Handelsblad met fan Wouters, plus iets in het Algemeen Dagblad dat op een interview leek, maar het vermoedelijk niet was (of juist weer wel, daar ben ik nog niet uit), heb ik het prachtboek Griselda Visser in gesprek met JAN WOUTERS er maar weer een bijgepakt. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 6 januari Ach, de voorzitters van Feyenoord en PSV - de nieuwjaarsreceptie van Ajax is gelukkig besloten - hebben hun rituele paringsdans 1999-2000. De film wordt door vrijwel iedereen, ook door Ajax-betrokkenen zelf, goed ontvangen (zie bijvoorbeeld het vorige Ajax-Magazine). U hebt de film inmiddels natuurlijk zelf gezien en zult ongetwijfeld onder de indruk zijn geweest van de, vaak zeldzame, beelden. Het uitbrengen van een film over Ajax roept klaarblijkelijk emoties op bij andere supportersgroepen. In Utrecht werd de film al snel verboden nadat enkele supportersgroeperingen aldaar met gewelddadigheden hadden gedreigd. Ook nadat vertegenwoordigers van diverse partijen aan de hooligans hadden uitgelegd dat er in de film heus geen volmaakt positief beeld van Ajax werd geschetst, schijnt het dat een FC Utrecht-supporter zo reageerde: 'Dat maakt geen reet uit, want het blijven joden.' Tsja, wat moet je dan nog. Toch deed de situatie in Hoogeveen er wat mij betreft nog een schepje bovenop. Een stad die meer dan 150 kilometer verwijderd ligt van Amsterdam, waar in de nabije omgeving alleen in Emmen op professioneel niveau wordt gevoetbald, en dat ook nog in de Toto-divisie, zo'n stad verbiedt de Ajax-documentaire op basis van vermeende onrust. Daar kan ik even niet meer bij. En de reden van het verbod, de bedreigingen van het PSV-front Oost. Hoe ver ligt Eindhoven van Hoogeveen? Is het zelfs denkbaar dat er in Barthlehiem - ik noem maar een plaats - rellen kunnen uitbreken na Feyenoord - Ajax of Ajax - Feyenoord? De voetbalwereld blijft verbazen. Een mooi, integer portret wordt gemaakt van de wereldvermaarde club Ajax. Filmverboden zijn een gevolg, op de meest uiteenlopende en onverwachte plaatsen in Nederland. Het is eigenlijk toch te gek voor woorden dat dit gebeurt. Niet alleen de bedreigingen aan de bioscoophouders, maar ook het zwichten voor alle bedreigingen van diezelfde bioscoophouders. Aan de bar, in de perskamer bij Ajax, had ik er laatst een gesprek over met enkele mensen. De conclusie was eensluidend: dit kan niet. Toegegeven, rellen in stadions zijn zeer verwerpelijk en blijken moeilijk uit te bannen, maar films in bioscopen verbieden AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 177

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 177