WERK De keuzes van Ivo Niehe Ivo and the Furies of de Golden Earring 'Ivo and the Furies. Dat was een schoolband die tot grote hoogtes steeg. Maar ik zou wel nog eens een keer met de Earring willen zingen. Zingen is vroeger een van mijn grote passies geweest.' Andries Knevel of Paul Witteman 'Paul Witteman. Hij is gewoon beter.' Sonja Barend of Hanneke Groenteman 'Dat is 1-1. De charme en de gezelligheid van Groenteman zie je helaas alleen maar in die kunstachtige onderwerpen. Dat vind ik jammer, want als ze haar terrein zou verbreden, waren er veel meer kijkers. Sonja is altijd goed, dat blijft zo.' Witschge of Van der Vaart 'Toch Van der Vaart. Witschge is natuurlijk een heerlijke voetballer, die onvergetelijke actie tegen Feyenoord was fantastisch. Witschge heeft een Frank de Boer-achtige pass over de achterhoede heen, die je zelden meer ziet. Maar z'n handelingssnelheid is minder. Van der Vaart speelt meer naar voren gericht en dat wil ik graag zien. Ajax speelde de laatste jaren toch al zo vaak achteruit. Het doel staat aan de andere kant, denk ik dan.' Adriaanse of Van Marwijk 'Van Marwijk heeft de resultaten mee. Hij kan heel wijs overkomen, maar het zit hem ook enorm mee. Hij heeft een lekker ingespeelde ploeg, een fantastisch veld en een geweldig publiek. Daarom kies ik voor Adriaanse. Hij heeft een klus te klaren.' Johnny Depp of Brad Pitt 'Dat vind ik allebei prachtige mannen. Ik ben blij dat ik niet zo mooi ben, dat lijkt me een enorm probleem.' Claudia Cardinale of Catherine Deneuve 'Nou, die Deneuve was wel vreselijk hoor. De kapster deugde niet, het eten was niets, het hotel evenmin. Maar die Cardinale was ook geen lieverdje. Nee, dat waren allebei geen prototypes van lieve mensen.' Kok of Dijkstal 'Kok. We zijn gezegend met zo'n man. Hij is de leider die Ajax mist. Kok moest een knieval maken voor Van Aartsen, terwijl dat de slechtste minister uit z'n hele kabinet is. Natuurlijk heeft Van Aartsen weken van tevoren tegen Kok gezegd dat Lubbers ook kandidaat was. Maar Kok dacht alleen maar "Tjee, daar heb je Van Aartsen weer." Die man wordt namelijk door niemand serieus genomen. In het buitenland begrijpt niemand iets van Van Aartsen. Hij heeft geen enkel diplomatiek inzicht of gevoel en toch wordt hij door de premier beschermd. En dat om de lieve vrede te bewaren.' Rome of Parijs 'Rome. Neem Villa Borghese. Als je daar op zondagochtend zit en je ziet in tegenlicht iemand joggen, met op de achtergrond de zuilen van eeuwen geleden, dan denk ik: als een voetbalploeg zich altijd zo zou kunnen voorbereiden op een wedstrijd, dan win je altijd.' Cruijff, maar ook het middenveld met Seedorf en Davids was van wereldklasse. Nu moet je daaraan niet meer denken en gewoon tevreden zijn met een lekker voetballende ploeg. Maar dat staat wel haaks op de beursgang, want de beurs eist prestaties. Ik denk dat ze bij Ajax de negatieve kanten van de beursgang enorm hebben onderschat. Een vereniging en een commercieel bedrijf verdragen elkaar volgens mij per definitie niet.' Het verlanglijstje 'Ik heb niet echt namen in mijn hoofd van mensen die ik per se zou willen interviewen. Het wordt steeds moeilijker om goede mensen te krijgen. Het lukt ons wonder boven wonder nog altijd. Aan het begin van het seizoen maken we een lange lijst, die we vervolgens aanpassen aan de actuele ontwikkelingen. Met onbekende mensen kun je overigens vaak veel leukere televisie maken dan met zeer bekende mensen, die precies de wetten van het interview kennen. Zij geven daardoor weinig van zichzelf bloot. Van de mensen die in het verleden nee tegen ons hebben gezegd, zou ik Eric Cantona graag willen hebben. Dat vind ik zo'n interessante man. Hij maakt films, schrijft gedichten, treedt in allerlei commercials op en is van de ene op de andere dag zomaar gestopt met voetbal. Ja, dat is iemand die ik graag zou willen interviewen. Maar die wil niet. We blijven gewoon aan hem trekken. 'Dat veel anderen wel in onze uitzending willen komen, heeft verschillende oorzaken. We hebben hoge kijkcijfers (tussen de 1 en 1,5 miljoen), terwijl de geïnterviewde bij ons altijd twintig minuten uitzendtijd krijgt. Dat komt bijna niet meer voor. Toen Chirac naar Nederland kwam, wilde hij door een bekend iemand geïnterviewd worden, een gesprek in zijn eigen taal, meer tijd dan de zeven minuten die hij bij Nova zou krijgen, en een groot publiek. Dan bellen ze ons dus op. Zodra een popster of een belangrijke schrijver naar Nederland komt, worden wij vaak als eerste gebeld. Na twintig jaar hebben we de positie verworven dat we zelf die verzoeken krijgen, dat is uiteraard heel prettig. Vroeger moesten we vaak vijfentwintig keer achter iemand aan bellen. Zodoende kom je vanzelf in een circuit terecht van mensen die net een boek of film hebben uitgebracht en graag op televisie willen. Dat is in Amerikaanse talkshows niet anders. Mensen komen graag als ze zelf een belang hebben.' Geluk 'Ik ben gelukkig niet meer degene die vierentwintig uur per dag leiding aan het AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 169