weinig, maar de tijd zal wel leren, wat deze nieuwe club makker op de grasmat kan leggen. Hopelijk iets goeds! In ieder geval roepen wij deze nieuwe Ajacieden een hartelijk welkom toe en spreken gaarne de wens uit, dat zij zich spoe dig in de Ajax-kring thuis zullen voelen. Luitjes, veel succes! Vlietman, die geen nieuw contract kreeg, gaf er de voor keur aan als amateur voor Ajax te blijven spelen. Onzes in ziens een verstandig besluit, want de praktijk heeft geleerd, dat het elders ook niet altijd erwtensoep-met-kluif is. Boven dien is de mogelijkheid tot een come back niet uitgesloten en staat het vast dat vooral op latere leeftijd in en met onze club veel genoegen te beleven valt. Zo, de transfer-affaire is dus rond, de rust weergekeerd en door alle sensatie-verhalen een streep getrokken. Vele club aanhangers kunnen 'savonds zonder voetbalhoofdpijn weer tussen de lakens glijden. Voor hen een prettig idee. Onze lijst contractspelers ziet er als volgt uit: A. Beck, J. J. Dahrs, D. Feldmann, C. Groot, H. Groot, A. P. van Ham, L. HoogennarLJjfe T ILai^r G- van M- "ÜpiiB,iiiliiifil'iTii liiilffi*'"*' Het clubblad achtte het een verstandig besluit van Vlietman om als amateur bij Ajax te blijven spelen omdat 'het elders ook niet altijd erwtensoep- met-kluif is'. Foto: Yvonne Witte aan, totdat Buckingham aankondigde dat ze waren teruggezet naar het tweede. Vervolgens gingen we een partijtje spelen. Ik stond tegen Swart. Nou, ik kende hem van haver tot gort en hij kwam er niet langs. Begon Swart tegen me te schelden dat hij niet kon spelen zoals hij dat wou, want hij wilde weer graag terug in het eerste komen. 'Dan moet je maar beter je best doen,' antwoordde ik, eraan toevoegend dat hij op tijd naar de training moest komen. Net als iedereen. Die kritiek viel niet in goede aarde. Even later hoorde ik Prins roepen: 'Sjakie, zal ik even rechtsbuiten gaan spelen?' Dat vond Swart wel goed. Wim Anderiesen waarschuwde me nog: "Frans, ik voel dat er iets gaat gebeuren, al weet ik niet wat." Kreeg ik even later een geweldige schop op mijn knie van Prins. Er was geen bal in de buurt. Mijn knie stond de hele andere kant op. Een dag later werd ik geopereerd. Pas na lang aandringen van jongens als Wim Anderiesen, Jan van Drecht en Ger van Mourik kwam Prins langs in het ziekenhuis en bood hij zijn excuses aan.' 'Te' Een nieuw contract kreeg Vlietman na zijn revalidatie niet meer. Nog immer lijkt hij hierover gefrusteerd. 'Ik vind het naar dat ze me nooit verteld hebben waarom ik dat contract niet kreeg. Ze waren niet eerlijk in hun antwoorden. Ze zeiden tegen me dat ik net dat kleine beetje "te" miste. Maar wat dat "te" inhield, weet ik nog steeds niet.' Misschien dat Vlietman net niet goed genoeg was? 'Dat zou kunnen, ja. Mijn concurrent in het eerste was Cees Smit. Die had een echt sportfïguur en was twee koppen groter dan ik. Die had alles mee.' Tot overmaat van ramp kon Vlietman met 15-6-1960: Ajax - PSV 2-2 (1-0) Scoreverloop: 41. Westra 1-0; 57. Swart 2-0; 76. Kruiver 2-1; 80. Dillen 2-2 Toeschouwers: 6.000 Scheidsrechter: Martens Ajax: Van Drecht; Van Mourik, Vlietman; Schaaphok, Anderiesen, Muller; Swart, Westra, Smit, Vesters, D. Feldmann PSV: De Hond; Heerschop, Renders; Van Wissen, Wiersma (Svensson), Van den Heuvel; Van der Kuil, Kruiver, Dillen, Brusselers, Van der Plas Bron: Evert Vermeer de nieuwe trainer Keith Spurgeon niet goed overweg. 'Hij verbeeldde zich een hele hoop. Nou, daar moet je bij mij niet mee aankomen. Het was een arrogante man. Ook zijn trainingen bevielen me niet. Hij liet ons veel te veel lopen: iedere keer acht, negen rondjes om de twee trainingsvelden. En als hij het op zijn heupen kreeg, liet hij ons zelfs om het stadion rennen.' Vlietman bleef nog twee seizoenen bij Ajax, als amateur. In 1962 verkaste hij naar Meerboys. 'Oorspronkelijk zouden we met een half elftal van Ajax 3 naar O WO gaan, om daar in het eerste te gaan spelen. Die betaalden namelijk zwart. André Kraan, de commissaris amateurvoetbal van Ajax, kwam daar achter en ging de jongens bewerken. Op mij had hij geen vat, ik deed toch wat ik wou, maar anderen lieten zich beïnvloeden. Ging het niet door. Ondertussen had ik met oude vrienden van Blauw Wit contact, die inmiddels bij Meerboys voetbalden. Ben ik daarheen gegaan. Ik bleef er elf jaar. We hebben Meerboys van de tweede klasse AVB naar de tweede Klasse KNVB gebracht. 'Ik ben na mijn vertrek nooit meer naar Ajax ging kijken. Ik moest natuurlijk op zondag zelf voetballen, maar een echte band met Ajax heb ik nooit gehad. Ik heb er leuk gespeeld en het was gezellig, maar dat was het. Als semiprof heb je weinig binding met elkaar. Het was ieder voor zich. Alleen in het Ajax-amateurteam had ik vrienden. Geregeld dacht ik met weemoed terug aan mijn Blauw Wit-jaren. Het eerste dat ik op maandagochtend deed, was in de krant kijken wat Blauw Wit gedaan had. Om nou te zeggen dat ik een Ajacied in hart en nieren ben: echt niet.' 154 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 154