Frans Vlietman (links naast de paal) tackelt in een wedstrijd van Ajax 3 in de Meer. Foto: Ajax ik als amateur deed. Ik kreeg nu wel betaald, maar dat maakte me niet zoveel uit. Zoveel was het ook niet: 150 gulden voor een zege, honderd gulden voor een gelijkspel en een tientje bij een nederlaag. En iedere keer als je ging trainen, ontving je 7,50. Maar die prikkel had ik niet nodig. Ik ging iedere keer, vier keer in de week, trainen.' Een van die trainingen werd Vlietman noodlottig. 'Ik liep er een meniscusblessure op en toen was het voor mij eigenlijk afgelopen bij Ajax. Ik heb nog wel gerevalideerd, onder Vic Buckingham. Ik moest een loden schoen aan van ruim zeven kilo. En dan moest ik alleen maar buigen en strekken.' Zijn comeback verliep matig. 'Als ik zondags een wedstrijd had gespeeld, had ik uren later een dikke knie. Pas op dinsdag was die verdwenen. Ik ben nooit meer op mijn oude niveau teruggekomen. Dat was het lullige van de hele zaak.' Vlietman praat omzichtig over deze periode. Er zit hem duidelijk nog iets dwars. Pas als in een ander verband de naam Co Prins valt, wil hij nog even iets kwijt: 'Ik heb die meniscus door toedoen van Prins opgelopen, je moet weten: Co Prins, Sjakie Swart en Bennie Muller waren drie gabbers. Ze waren altijd te laat op de training. Wij waren al bezig en daar kwamen de heren op hun scootertjes aanzetten. Buckingham had al een paar keer tegen ze gezegd dat dat afgelopen moest zijn. Ze trokken zich er niets van Ajax 2. Staand vanaf links: Wim van der Werf, Jan Severijns, John Schaap, Donald Feldmann, Wim Anderiesen, Frans Vlietman, Wim Bruynesteyn. Gehurkt: Peet Petersen, Guus van Ham, Jan Fransz, Karei Vesters, Ad Visser. Foto: Jan Mud meemaakte was Jany van der Veen. 'Daar gingen we vaak op visite; hij woonde in Betondorp, tegenover het Ajax-stadion. Zaterdagavond, de dag voor de wedstrijd, hadden we bij hem thuis bespreking. Dat was leuk. Veel mensen vonden Van der Veen een strenge trainer, maar daar was ik het niet mee eens. Als je gewoon voor honderd procent je best deed, was er niks aan de hand. Ik deed altijd mijn best, dat was voor mij gewoon. Ik kon een man uitschakelen en bovendien was ik razendsnel. Van mijn snelheid moest ik het hebben. Bij Blauw Wit had ik in de zomerperiodes nog acht jaar aan atletiek gedaan, onder leiding van de beroemde Chris Berger. Daar profiteerde ik van.' Ook aan de Engelsman Buckingham bewaart Vlietman goede herinneringen. 'Dat was een vreselijk fijne man. Hij was doeltreffend in zijn bewoordingen. Als je niet je best had gedaan, nam hij je apart. Persoonlijke kritiek uitte hij nooit in de groep. Je was als voetballer altijd voor verbetering vatbaar, hoewel ik nooit bij hem heb hoeven komen.' Meniscus Na zijn eerste seizoen bij Ajax kreeg Vlietman een contract aangeboden. 'Dat vond ik wel leuk, maar meer ook niet. Als semiprof speelde ik op dezelfde manier als AJAX MAGAZINE FEBRÜARI 2001 153

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 153