Foto: Frans Flemelrijk Gehuld in Juventus- shirts namen de Ajacieden in Belgrado hun derde Europa Cup in ontvangst. finale ter ere van het feit dat Ajax - Juventus de duizendste Europa- Cupwedstrijd in de historie was én de eerste Europese finale in Oost-Europa een demonstratiewedstrijd georganiseerd tussen Rode Ster en Partizan. Vooraf was afgesproken dat de wedstrijd in een gelijkspel zou eindigen. Dat werd het ook (3-3), hoewel Rode Ster wel via penalty's won (4-3). Het Joegoslavische publiek pikte de geregelde wedstrijd niet. Men floot de spelers uit en riep lopovilopovï (dieven, dieven). Levend lam De prijzen voor finalekaartjes waren voor westerse begrippen niet hoog. Een staanplaats kostte nog geen zes gulden, terwijl voor de allerduurste plaatsen in het stadion zo'n vijfentwintig gulden moest worden neergeteld. Voor een Joegoslaaf was een kaartje wel duur, zeker voor die ene boer die met een levend lam naar het stadion was gekomen. Hij wilde per se de wedstrijd zien en bood aan zijn dier te ruilen voor een toegangsbewijs. Mens en dier bleven echter buiten de poort: er waren geen kaartjes meer. Ajax won met 1-0, door een vroeg kopdoelpunt van Johnny Rep, zijn enige Europa-Cupdoelpunt in dienst van Ajax. Na de 1-0 speelde Ajax nog een half uurtje volle kracht vooruit, maar toen het 1-0 bleef, draaide Ajax een tandje terug. En het laffe Juventus kon en wilde niet, zodat Ajax in een uiteindelijk saaie finale zijn derde Europa Cup binnenhaalde. De ereronde was typerend voor de stemming. Plichtmatig sjokten de Ajax- spelers met de Cup over de tartanbaan. Na de bekerontvangst waren Arie Haan en Horst Blankenburg zelfs meteen de spelerstunnel ingegaan. De rest liep wel een ereronde, maar van harte ging dat niet. 'Voor mij had die ereronde niet gehoeven, maar ja, ze is nu eenmaal traditie,' meende Piet Keizer. Uitblinker Barry Hulshoff voegde daaraan toe: 'Aan het eind waren alleen Johan Cruijff en ik nog over.' Het gedrag van het enigszins blasé zijnde Ajax zorgde voor jaloezie bij de Juventus- spelers. Roberto Bettega: 'We waren gebrand op een overwinning, iedere Europese topploeg wilde trouwens zo graag de Europa Cup winnen, en dan zagen we na afloop Ajax-spelers nonchalant de Europa Cup in de spelersbus smijten. Ze waren duidelijk even naar Belgrado gekomen om de Europa Cup op te halen.' Afgezakte kousen Betttega had geen poot aan de grond gekregen bij zijn bewaker Barry Hulshoff. De enige die Hulshoff even in de problemen bracht was de Joegoslavische scheidsrechter Milivoje Gugulovic. In de beginfase van de tweede helft onderbrak hij de wedstrijd omdat Hulshoff en José Altafini met afgezakte kousen speelden. In de internationale reglementen was toen nog niets bepaald over het optrekken van de kousen. Maar in Joegoslavië werden afgezakte kousen niet meer getolereerd sinds hun sterspeler Dragan Djajic een been had gebroken (Djajic speelde met afgezakte kousen en dus zonder scheenbeschermers). Hulshoff en Altafini trokken de kousen omhoog en speelden verder. Ook aan het Ajax-shirt dat Hulshoff die avond droeg, zit een opmerkelijk verhaal vast. Hij ruilde niet, zoals zijn ploeggenoten, zijn shirt (met rugnummer 13) met een Juventus-speler. Hulshoff had voor de finale beloofd dat hij zijn wedstrijdshirt ter beschikking zou stellen van een voetbalpool ten bate van het Medisch Comité Vietnam, afdeling Zwolle. De kritieken in de pers op het spel van Ajax waren niet mis, alhoewel Maarten de Vos in dagblad De Tijd Ajax juist prees voor zijn terughoudendheid. Er zat niet meer in, en dan was het juist een teken van klasse om op de overwinning te spelen, meende De Vos. Het meest absurde commentaar op de finale kwam van de Nederlandse minister president Joop den Uyl. Regeringsleiders bedienen zich, zoals boven al beschreven staat, graag van felicitatietelegrammen. In dat van Den Uyl, waarschijnlijk al voor de finale geschreven, meende hij dat de wedstrijd 'niet alleen een propaganda voor de voetbalsport' was, maar 'voor de sport in het algemeen'. Met dank aan Dragomir Pop-Mitic AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 138