De Europa-Cupfinale tussen Ajax en Juventus was pas vier minuten oud toen John Rep de bekerhouder naar 1-0 kopte. in Amsterdam, burgemeester Ivo Samkalden, deelde monter mee dat er bij een zege van Ajax géén grootse huldiging op het Leidseplein meer zou zijn. Alleen bij aankomst op Schiphol zou er even 'gefeest' worden. Europa Cups waren gewoon geworden in Amsterdam. Ajax-trainer Stefan Kovacs kwam met een enorme hoeveelheid bagage in Belgrado aan. Hij had onder meer twee tennisrackets bij zich, vanwege een afspraak met de tennisvedetten Pilic en Nastase om ergens in de dagen voor de wedstrijd een balletje te slaan. Ook veel huishoudelijke en luxe artikelen, belastingvrij ingekocht op Schiphol, zaten in de tassen en koffers van de Roemeen. Veel van zijn vrienden kwamen naar de finale en Kovacs wilde hen niet met lege handen laten vertrekken. Crvena Zvezda zat met bijna negentigduizend toeschouwers helemaal vol. De meeste ervan waren Italiaans, terwijl Ajax door zo'n tienduizend landgenoten werd gesteund. Velibor Vasovic was ook aanwezig in het stadion, op uitnodiging van Ajax. De voormalige captain had de dag voor de Voorafgaand aan de eerste Europa-Cupfinale op Oost-Europese bodem proeft Johan Cruijff sfeer in het volgepakte Rode Ster-stadion. Party, Black And White Army'. Dat regime boekte een succesje door als eerste Oost- Europese land een Europa-Cup finale binnen te halen. De finale tussen Ajax en juventus verdeelde Rode Ster en Partizan meteen in twee kampen. De Partizan- supporters steunden Ajax, de club van hun voormalige ster Velibor Vasovic. En dus Foto: Frans Flemelrijk Foto: Frans Flemelrijk waren de Rode Ster-supporters voor juventus. Geen Leidseplein De overmacht van Ajax in Nederland en in Europa was nog steeds groot, hoewel de ploeg soms 'zakelijker' voetbalde. De Amsterdammers leefden ontspannen naar hun derde finale op rij toe. Men reisde veel later dan Juventus naar Belgrado af en logeerde, met de vrouwen, in een hotel in het midden van de stad. Een achterblijver AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 137

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 137