VèJèki AE.AU3E. Studenten demonstreren tegen het regime-Milosevic tijdens een wedstrijd van Rode Ster. Protest tegen de oorlog op de supporterssite van Rode Ster (augustus 1999). zongen 'Star, Star, that's the Serbian team. Slobodan Milosevic is proud of them'. Milosevic speelde handig in op de Servische nationalistische gevoelens. Rode Ster-supporters waren begin jaren negentig actief in de beruchte paramilitaire organisatie van Zeljko Raznjatovic ('Arkan'), een invloedrijke Rode ster supporter en leider van de Partij van de Servische Eenheid. In het Rode Ster magazine verschenen verhalen over de zeer bloedige activiteiten van de 'Arkan Tigers' FK Crvena Zvezda Beograd (Rode Ster Belgrado) won in 1991 de Europa Cup voor landskampioenen ten koste van Olympique Marseille. Nadat in de reguliere speeltijd noch de verlenging gescoord was, viel de beslissing in de strafschoppenserie (5-3). In het eigen stadion werd de triomf later uitbundig gevierd. in de oorlog met Bosnië. Na het bloedvergieten in Bosnië en Kroatië realiseerden steeds meer nationalisten en dus ook Rode Ster-supporters zich dat Milosevic niet deugde en dat hij eigenlijk niet gaf om de doorsnee Serviër. Steeds meer aanhangers lieten de communist vallen. Anti-Milosevic Het Rode Ster-stadion was sindsdien regelmatig het decor van anti-Milosevic- uitingen. Anti-communistische liederen ('Kill yourself and save Serbia, Slobodan') werden gezongen en tijdens wedstrijden van het nationale elftal floten de supporters massaal tijdens het volkslied. Dat gefluit was overigens niet te horen op de televisie: daar liet men uit voorzorg het volkslied vanaf een plaat of band horen en draaide men het stadiongeluid weg. Rode Ster-supporters speelden een belangrijke rol tijdens de protesten rond de verkiezingen van enkele maanden geleden, die leidden tot het vertrek van Milosevic. Politici van de oppositie bedankten openlijk de voetbalsupporters voor hun steun. De nieuwe president Vojislav Kostunica is zeer populair bij de voetbalsupporters. Hij wordt gezien als de enige politicus van de oppositie die nooit met Milosevic gesproken heeft of deals met hem heeft gemaakt. Maar ondanks de gezamenlijke afkeer van Milosevic, trokken supporters van Partizan en Rode Ster nooit gezamenlijk ten strijde; daarvoor was de afkeer van elkaar nog groter. Dat bleek ook in 1973, ten tijde van het bewind van Tito. Partizan-supporters steunden veelal het regime en zongen 'Tito, Foto: Rode Ster aaOKMHMM KOnOMABp AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 135