mm w H* Foto: Rode Ster meter verderop bevindt zich het onderkomen van Partizan, stadion JNA. Ook dit ligt in een dure wijk, Topcider. De rivaliteit tussen beide clubs is enorm. Vanwege het zwart in de clubkleuren van Partizan, noemen supporters van Rode Ster hun collega's 'grafdelvers'. Tegenwoordig is dit een geuzennaam. Een supporter van Partzian zegt dat hij een 'grafdelver' is, niet 'een supporter van Partizan'. Regelmatig lopen duels tussen de twee clubs uit op complete veldslagen tussen beide supporterskampen. De massaal aanwezige politie treedt dan niet bepaald zachtzinnig op. Supporters zingen anti-politieliederen met een zware politieke ondertoon: Slaves of the regime, you are slaves of the regime' (op de wijs van There is only one...') en 'Go to Kosovo' Hoewel de voormalige president Slobodan Milosevic nooit in een voetbalstadion is gezien, was zijn invloed duidelijk AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 'Als we allemaal oud en der dagen zat zijn, zullen we d'r zeker nog met jaloezie aan terugdenken, want blijven zoals het nu is dat lijkt een onmogelijkheid.' Historische woorden, uitgesproken door televisiecommentator Herman Kuiphof, op B0 mei 1973 in het Crvena Zvezda-stadion in Belgrado. De Europa-Cup-1- finale tussen Ajax en Juventus (1 -0) was de eerste Europese finale in een Oost-Europees land. Het immense stadion, bijgenaamd Maracana, was de afgelopen jaren regelmatig het decor van politiek protest tegen het regime Milosevic. merkbaar. Na ieder voetbalsucces lieten de media felicitatietelegrammen van Milosevic zien, vol met bombastische, patriottische teksten. En het bestuur van Rode Ster (en Partizan) zat vol met loyale aanhangers van de dictator. Rode Ster-supporters zijn van oudsher fervente Servische nationalisten. Bij Milosevics aantreden in 1988 in de - toen nog - éénpartij staat, steunden Rode Ster supporters de Servische nationalist nog, en 133

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 133