KATERN 's Lands wijs, 's lands eer. Suurbier en Meulensteen weten dat je, om in Qatar te kunnen werken, de mensen en de cultuur als gegeven dient te accepteren. Suurbier: 'In dit land moet je willen én kunnen werken. Met vloeken en kwaad worden schiet je niets op. Dat is zonde van de energie, dus proberen we het op een andere manier.' Zo is de belangrijkste man bij Al Sadd sjeik Tamim. Hij werd onlangs verantwoordelijk voor het Olympisch Comité in Qatar, waar in 2006 de Aziatische Spelen plaatsvinden. Bij wedstrijden zit de sjeik naast Meulensteen in de dug-out; Wim Suurbier zit op de tribune. Voorafgaand aan de training houdt de sjeik een praatje tegenover de spelersgroep. Meulensteen en Suurbier houden zich op zo'n moment bewust afzijdig. Meulensteen: 'Je moet de mensen hier zelf laten vertellen wat belangrijk is in het voetbal. Op basis van tekortkomingen, die wij op papier en video tonen, willen we hen zelf laten aangeven wat er ontbreekt. Dat is dan een hele waslijst, maar het management pikt dat dan op en ondersteunt zo automatisch onze doelstellingen. En die zijn gericht op verbetering van de kwaliteit. Een ander punt is dat je hier niet rechtstreeks op de man kunt spelen. Daar houden ze niet van. Als ik een speler direct vertel wat er allemaal misging, stort hij mentaal in elkaar. Ik vertel alles in algemene termen tegen de hele groep. Je kunt niet te persoonlijk worden. Ik confronteer de spelers met de feiten en probeer ze houvast te geven.' Honderd vliegtickets Naast traditionele sporten als het racen met kamelen, jagen met valken en paardenraces door de woestijn is voetbal volkssport nummer 1. Op de Qatarse tv-zenders is altijd wel een voetbalwedstrijd te zien en in de kranten staan dagelijks verslagen van voornamelijk Engelse wedstrijden. Aan het eind van het seizoen komt er steeds meer publiek naar de voetbalstadions. Meulensteen: 'Het venijn zit hier in de staart van de competitie. Tijdens de play offs voor het kampioenschap zitten de stadions bomvol. Worden er onder het publiek zes auto's, tachtig televisies en honderd vliegtickets verloot. De sfeer tijdens de finale is dan echt uniek.' Toch leeft de voetbalsport niet als in Europa. Het nationale elftal brengt geen grote helden voort, daar is het land eenvoudigweg te klein voor. Meulensteen: 'Van de 600.000 inwoners zijn er 100.000 echte Qatarezen. De rest bestaat uit Soedanezen, Irakezen, Pakistani, noem maar op. De meesten van hen hebben een Qatars paspoort en kunnen dus wel in het nationale elftal spelen, maar wat je uit zo'n bevolkingsaantal overhoudt aan jongens, aan potentiële voetballers dus, is veel te weinig om te komen tot een behoorlijk nationaal elftal.' Het Nederlandse fundament, begin jaren negentig gelegd door Coerver en zijn assistent, is door de Qatarezen niet benut om een mooi gestructureerd voetbalhuis op te bouwen. Meulensteen: 'Er zijn negen clubs in de hoogste afdeling en acht tweede- divisieclubs. Per club hebben Coerver en ik bepaald dat ze, in iedere leeftijdsgroep, 25 spelertjes moesten hebben. Dat is aardig gelukt. Alleen, ze hebben het programma van Coerver en mij niet verder uitgevoerd. Dat is heel jammer. De jeugd wordt niet meer gestimuleerd om te gaan voetballen. Ik ben zelfs bij de tweede man van het land, kroonprins Yassim geweest. In mijn rapport stond precies hoe ze het jeugdvoetbal op niveau konden houden. Niets aan doen, gewoon uitvoeren. Het was net een oude auto; met nieuwe wielen en een grote beurt loopt-ie weer. Maar ze willen het wiel weer opnieuw uitvinden.' Pareltje Natuurlijk is er altijd één uitzondering die de regel bevestigt, één pareltje uit de Perzische Golf met net iets meer glans en waarde. Hussain Yasser is een talentje dat bij Ajax op proef kwam. Meulensteen: 'Een spelertje viel mij op. Een type vergelijkbaar met Vanenburg, Olsen of Zola. Na heel veel geregel kon hij één week naar Amsterdam komen, directeur opleidingen Hans Westerhof knoopte er nog een week aan vast. Hij liet een uitstekende indruk achter en onderscheidde zich vooral in de één- tegen-één duels. Het is ook nog een goed joch met een mooi karakter. Het enige wat ik wil, is die jongen een kans geven. Hij is te goed voor hier. Omdat hij van buiten de EG komt levert dat problemen op. Daarnaast zagen de sjeiks de interesse van Ajax en dachten: met Yasser kunnen we geld verdienen. Uiteindelijk is hij de dupe. Dat is typerend. Geen enkele speler afkomstig uit Saoedi-Arabië, Bahrein, Qatar of de Emiraten zal het ooit maken in een Europese competitie.' 1Een eeuwenoud Qatars beeld: nomaden op dromedarissen. 2. In Nederland zijn het meestal herten, maar in Qatar kunnen overstekende dromedarissen voor verkeersproblemen zorgen. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 123

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 123