KATERN Tactische uitleg aan de spelers van Al Sadd door Wim Suurbier en René Meulensteen. De training van Ajax werd als voorbeeld genomen. De belangrijkste man van de Al Sadd Sports Club is een zoon van de emir van Qatar, sjeik Tamim (rechts). Vanaf de sintelbaan volgt hij de verrichtingen van de trainers en spelers. 1. Een Soedanees kameel ruitertje is niet gediend van de westerse aandacht. 2. en 3. Benzine en auto's zijn relatief spotgoedkoop in het oliestaatje. Fietsers zijn eerder uitzondering dan regel in Qatar. 4. Voordat de winning van olie en gas zorgde dat Qatar een van de rijkste landen ter wereld werd, trokken nomaden over het schiereiland. Vandaag de dag worden de nomadententen bijvoorbeeld gebruikt als verblijfplaats voor de kleine Soedanese kameelruiters. het voetbal. Dat is weten, nadenken en een besluit nemen. Als ik tijdens de training zeg: "Stop! Waar ga je met die bal naar toe?" moeten ze heel hard nadenken over het antwoord.' René Meulensteen vecht eigenlijk tegen windmolens. Op basis van de oefenstof van zijn leermeester Wiel Coerver, tracht hij met Suurbier het maximale uit het Qatarse voetbalpotentieel te halen. De eerste drieëneenhalf jaar werkte Meulensteen als assistent van Coerver bij de voetbalbond van Qatar om een jeugdplan op poten te zetten. Maar hij is letterlijk een roepende in de woestijn. Alles in Qatar wordt gekocht, met dollars uit de olie, zelfs de voetbaltrainers. 'Bijna alle trainers en veel buitenlandse profs in dit land komen uit Brazilië. Hun mentaliteit sluit perfect aan bij de mentaliteit van de Qatarezen. Alles komt wel, morgen is er nog tijd genoeg. Dat voegt niets toe. Daarom zijn we bijvoorbeeld bezig geweest met Eric Viscaal van De Graafschap. Hij wilde zelf iets anders én hij begrijpt het spelletje. Stelt zich goed op, komt achter de verdediger vandaan, werkt sober af. Dan kunnen we, met hem, laten zien hoe het moet. Meulensteen vervolgt: 'Het is jammer, maar in Qatar houden ze vast aan hun eigen benadering, "als God het wil". Net als in een bedrijf vind ik dat iedereen op de werkvloer moet weten wat het gewenste eindproduct is en wat voor rol iemand daarin vervult. Wat is de structuur? In het voetbal is dat ook zo. De jongens moeten bijgeschoold worden, ze moeten kennis opdoen. Zoals Wiel Coerver eens zei: "Jongens moeten mentaal flexibel zijn." Meedenken. Dat is het begin. Ik ben heel simpel teruggegaan naar de basis: waar bestaat het voetbal uit? Het ABC is: Aggression, Belief and Concentration. Als een van die dingen ontbreekt, verliezen we. Je moet komen met feiten: de ploeg die het eerst scoort, wint de wedstrijd. Dat bewijst de praktijk. Of, in een wedstrijd duurt het balbezit gemiddeld vijf seconden. Dat kan dan dus ook één seconde zijn. Omschakelen en reageren is elementair. Dat proberen wij ze bij te brengen.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 121