KATERN 'Als je onze oefeningen vandaag hebt gezien... Wij zeggen weieens tegen elkaar: als we dat eens met Europese spelers konden doen...' René AAeulensteen en Wim Suurbier hebben de technische leiding bij Al Sadd, een club uitkomend in de hoogste voetbalcompetitie van Qatar. Na een training in het kleine maar fraaie stadion vertellen de Nederlanders over het voetbal in een klein oliestaatje in het Midden-Oosten. Meulensteen begon zijn training die middag met de spelers te wijzen op het feit dat Ajax in Qatar overwintert: 'Er zijn twee van mijn spelers naar de training van Ajax komen kijken. Ik had graag willen weten wat ze er van vinden. Radi, een international uit Irak, begrijpt dat. De nummer 8, Achmed Khalifa, komt er ook wel. De rest gaat niet kijken. Alles wat wij als oefenstof aanreiken, gaat bij de Ajacieden automatisch. Wij hopen dat Ajax met 10-0 wint van Qatar. Dan kan ik ze met het videootje confronteren: kijk jongens, dit bedoelen we nou.' Ajax, bleek later, speelde in een bloedeloos duel met 0-0 gelijk. Een van de problemen waarmee Meulensteen, al zeven jaar in dienst van de Qatarse voetbalbond, wordt geconfronteerd is de universiteit. Jonge voetbaltalenten kiezen er vaak voor om rond hun zeventiende jaar te gaan studeren. Meulensteen: 'Overal op de wereld is talent aanwezig. De jeugd is puur goud. Het gaat er alleen om: wat reik je ze als trainer aan en wat doen ze vervolgens zelf met die oefenstof? Er lopen miljoenen fantastische pianisten rond, maar als je ze nooit achter een piano zet, gebeurt er niets. Twee jaar geleden speelde ik met Qatar onder 17 jaar voor de Nordic Cup in Engeland. Wij waren te gast. Ik wilde weten waar we stonden. Mijn jongens hadden drie jaar lang, zes dagen per week getraind. Technisch zat het goed. De eerste wedstrijd tegen Zweden speelden we tegen bomen van kerels. In de rust stonden we 3-0 achter. Arabische jongens kunnen niet omgaan met succes, maar zeker niet met verlies, dan rennen ze weg. Ik ging midden in de kleedkamer op een stoel staan, de koppies móesten wel omhoog, en zei: "Jullie hebben helemaal niet gevoetbald. We beginnen weer op 0-0. Over de grond zijn we beter. Zorg dat je doet wat je hebt geleerd!" Binnen twintig minuten stond het 3-2. Ze liepen na afloop de kleedkamer in alsof ze hadden gewonnen. Dat was het begin; ze toonden een beetje ruggengraat.' Weerstand De zwakke mentaliteit is een tweede belangrijke factor. In een land waar een sjeik standaard vanaf zijn geboorte maandelijks 18.000 dollar krijgt en alles bijna vanzelf gaat, ontmoet een jongen amper weerstand. 'Insallah' is een veel gehoorde kreet: als God het wil. René Meulensteen probeert met oud-Ajacied Wim Suurbier de voetballers te vertellen dat ze zelf keuzes moeten maken in het veld, dat ze een eigen verantwoordelijkheid hebben. 'Het islamitische geloof speelt hier een grote rol. Daardoor ontstaan er, met alle respect, eenheidsworsten. Het sociaal-economische aspect is van belang. Mensen hebben nooit hoeven werken. Zelfs het onderwijs is gericht op het consumeren. Ze zijn niet op zoek naar oplossingen. Dat zie je terug in 120 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 120