KATERN door David Endt Qatar. Kleine oliestaat in de Perzische Golf. Ingeklemd tussen Saoedi-Arabië en de Verenigde Emiraten. Een omhooggeduwde appendix in het zeewater. Vóór de olie een land van bedoeïenen, karavanend door zandvlakten. En het land van parelvissers die de sieraden van de zeebodem opdoken. Nu een land van olie. De voorraden zijn immens, de winsten nog groter. Het inkomen per capita is in weinig landen zo hoog als in Qatar. Van het droge leven dat de woestijnstammen en de zoutgehande vissers leden, is alleen de geest over. Qatar leeft in weelde. De droogte is besprenkeld met gouden druppels en er groeit een rijkdom die je je in de Verenigde Staten zou doen wanen als het land niet zo volkomen anders was. Ondoorgrondelijk, ver weg, zich aanpassend aan wat wij westerse cultuur noemen tot zover het dat zelf wil. Voelbare trots klinkt uit de zelfverzekerde tred van de Qatarees die in fonkelwit gewaad over de boulevard loopt met aan zijn oor een mobiele telefoon, in zijn handen de sleutels van een peperdure auto en op zijn hoofd de traditionele retra. Qatar, zandland met vele kleuren. De immigranten, nodig om het vele werk aan te kunnen, komen uit alle landen van de wereld. De immigranten zijn geïntegreerd want anders dan Saoedi-Arabië en de Emiraten, is Qatar een islamitisch land dat de levensbeschouwing niet tot doctrine maakt. In de hoofdstad Doha voel je respect voor iedereen, er is geen plaats voor onveiligheid; en toch, en toch... zo anders. Minaretten tussen wolkenkrabbers, banken en moskeeën, How do you do? en As salaam aleikum! Oosterse paleizen aan asfaltboulevards. Het winterleven is er volgoten van zonnewarmte, de winternachten zijn gevuld met gesluierde sterrenhemels. Priemende ijsblauwe lichtjes boven de nietige warme aarde. Gesluierd zijn ook de vrouwen. De meeste vrouwen tenminste. Twee vingers dik is de streep van opening die slechts de ogen prijsgeeft. Ogen die zo indringend donkerbruin zijn, dat ze zwart CGIMMN met daaromheen een cappuccino-bruine huid. Die ogen die zoeken naar het contact met die andere zo brutaal blikkende ogen uit het westen. En wanneer het contact er is, slaan die zwarte amandelen hun luiken neer. Beschaamd? Beledigd? Geschrokken? Een mysterie. De hand trekt de hoofddoek vluchtig maar gedecideerd een stukje naar beneden; maar alleen omdat zo de mogelijkheid ontstaat om vlucht van de aanblik weer ongedaan te maken. Wat schuilt er achter het masker, wat zeggen de ogen die je gedachten kunnen laten verdrinken? De verleiding om meer te weten te komen, om de sluier te laten vallen is groot. Maar vooralsnog gebeurt dat niet. In het spel van verleiding en uitdaging blijft de afstand bewaard. Wij bekijken en zij bekijken. Sprakeloos bezien wij elkaar vol ontdekkingslust, beiden gissend naar het mysterie van contact en de drang tot toenadering, zoekend naar de grenzen van toelaatbaarheid. Het gesluierde gezicht wendt zich af en richt zich op. Ogen vanonder de half geloken wimpers zoeken. Een beetje uitdagend toch. Of is dat wat wij willen zien? Exotische spanning, mysterieuze macht in een streepje volmaakte schoonheid. Flinterdun de erotiek. In dit land van gesluierde vrouwen en trotse mannen in fonkelwit gewaad bereidt Ajax zich voor op de tweede seizoenshelft. Het vreemd-exotische overwinteringskamp is voor de Ajacieden het werkterrein waar de spieren op spanning worden gebracht en de geest wordt gescherpt. Van overwinteren in klimaatvriendelijke landen weet Ajax alles. Griekenland, Portugal, Zuid-Afrika, Spanje, Tunesië... maar dit Qatar is wel heel bijzonder. Badend in de grote luxe van een vijf-sterrenhotel en zweet plengend op het veld van het nationale stadion. Gesluierde vrouwen, mannen in gewaad, Allah. En voetbal. Ajax zelf is als een gesluierde vrouw. Nog ondoorgrondelijk is de latente kracht van individu en team. Soms wordt de sluier opgelicht; de waarneming krijgt toegang en ziet dat er potentie en talent groeit in de groep. De gedrevenheid van Grim, het lijken tussen het zwarte katoen en onder de zwarte wenkbrauwen sterrenlicht van Van der Vaart, de fantasie van Arveladze, het Gesluierde vrouw 114 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 114