KATERN winst in mei van dat jaar. Na het eerste bezoek van Ajax aan 'de schoot van Athene' in 1995 verkaste de selectie in januari 1998 wederom naar de zeer gastvrije Griekse hoofdstad. 'De atmosfeer droeg de geur van citrusvruchten. Een stukje paradijs waar Ajax alles mocht. De plunje werd elke dag gewassen, in de kleedkamer stonden heerlijke spijzen klaar om de moegetrainde Ajacieden nieuwe energie te geven, de bus die het team van en naar het trainingsterrein bracht, was door Panathinaikos ter beschikking gesteld...' De goede vriendschappelijke banden met de groen-witten van Panathinaikos zorgden dus voor een ideaal overwinteringsoord. Wellicht dat de 3-1 overwinning van de Grieken een klein beetje voortkwam uit dankbaarheid van de Ajacieden. David Endt is in ieder geval vol lof voor de gastheren en -dames: 'Acht dagen lang leefde Ajax als een God in een paradijsje vol klaverbladen. In Griekenland is Ajax thuis, de Griekse grond is ook Ajax' grond. Op die grond is hard en geanimeerd gewerkt.' Zakelijke belangen Naast vriendschappelijke banden, zoals bij het Griekse Panathiniakos, speelden ook zakelijke belangen een rol bij het overwinteren. André Kraan, erelid van Ajax en tussen 1961 en 1998 actief in het verschillende bestuursfuncties, bevestigt dat financiële overwegingen een rol speelden bij de vriendschappelijke duels in de koude maanden: 'Het trainen in de winter in een mooi zonnig oord is iets van de laatste twintig jaar. Voorheen werden vriendschappelijke wedstrijden geregeld op basis van betaling door de andere clubs. Martijn Reuser aait een kameel over zijn bol. In de winterstop van het seizoen 1999-2000 verbleef Ajax in trainingskamp in Tunesië. Het moest voor Ajax ook rendabel zijn om in het buitenland een wedstrijd te gaan spelen. De ontvangende club hield de recettes en wij ontvingen een vooraf vastgesteld bedrag.' Kraan vervulde met collega's uit het bestuur vaak een representatieve functie in het buitenland. Zo bezocht hij in de winter van het seizoen 1993-1994 in Bangkok de Nederlandse ambassadeur van Thailand. 'Op dat soort reizen hadden wij een dubbele functie; we waren representatief aanwezig en we vormden min of meer de ogen en de oren van het bestuur, om te kijken of alles naar wens verliep.' Voor Kraan was het een enerverende reis. 'Mij is vooral bijgebleven dat Louis van Gaal de gehele begeleiding om elf uur 's avonds bij elkaar riep om de afgelopen dag te evalueren. Elke individuele speler werd op alle vlakken, medisch, mentaal en fysiek besproken. Soms duurde het vier minuten, soms een half uur per voetballer. Dat was voor mij heel leerzaam. Wij konden overal bij zijn, behalve bij de echt tactisch gerichte wedstrij dbesprekingen Wereldprimeur Op 11 januari 1999 werd in het café Planet Hollywood in Kaapstad bekend gemaakt dat Ajax een meerderheidsbelang genomen had in een nieuw te vormen club, Ajax Cape Town. Een wereldprimeur. Een dag eerder was de Ajax-selectie naar Zuid- Afrika vertrokken om het nuttige met het zakelijke te verenigen. Jan Wouters werkte met zijn selectie in het Green Point Stadium om de spelers klaar te stomen voor de tweede competitiehelftDe trainingen werden afgewisseld met uitstapjes in de prachtige Zuid-Afrikaanse natuur en een bezoek aan Robbeneiland, waar de huidige president Mandela vele jaren in gevangenschap doorbracht. Ferdi Vierklau, Wamberto en Leo van Veen reiken elkaar de helpende hand. Als afsluiting van de eerste helft van het seizoen 2000-2001 vermaakten spelers en staf zich al schaatsend op het Museumplein. Vervelend voor de voorbereiding van Wouters was het vertrek van de gebroeders De Boer naar Barcelona. Nog tijdens het trainingskamp verlieten 'De Boertjes' Zuid-Afrika en Ajax, na een langslepende affaire, om een nieuwe uitdaging aan te gaan in Spanje. Het vliegtuig van de selectie had op de terugreis twee gereserveerde plekken over. In januari 2000 zocht Ajax voor het laatst een zonnig en mild oord op om de winterstop door te brengen. In Tunesië kwam veel overeen met het trainingskamp van de huidige voetbaljaargang. De Ajacieden speelden een wedstrijd tegen de nationale ploeg (2-1 winst voor de gastheren) en ook in Tunesië was de kameel in lang vervlogen tijden het belangrijkste vervoermiddel. Qatar is het volgende station voor de Ajacieden om de batterij op te laden voor de periode waarover Jan Helman in het Ajax Nieuws het volgende schreef: 'De zon wordt nu echt brutaal en durft de winter te trotseren. De winter wordt een oude man, die aan het wankelen wordt gebracht, maar een knock out blijft voorlopig uit. De lente slaat steeds meer en meer haar slag. Mens en dier veren nu op. De Winter is nu aan de wissel toe. Net als bij het voetballen. Luid toegejuicht betreedt de Lente de piste... En zo zal het altoos blijven.' Foto: David Endt Foto: Yvonne Witte AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 112