KATERN is, al is het maar een vriendschappelijk potje. Zo zijn alle trainingskampen op een bepaalde manier nuttig. Spiervriendelijk klimaat In het laatste jaar van directeur betaald voetbal Louis van Gaal, 1997, overwinterde de selectie van Ajax in maar liefst twee Zuid-Europese landen. De eerste trainingen vonden plaats in Spanje, dat door Van Gaal werd omschreven als 'een land met een spiervriendelijk klimaat'. Nederland werd geteisterd door een ouderwetse winter, waardoor de elfstedentocht weer eens doorgang kon vinden. De trainingsstage werd afgesloten met een 3-2 overwinning op Valencia. Nog voor de start van de tweede competitiehelft verplaatste de Ajax-karavaan zich naar Rome. De speciale verslaggever David Endt, gewapend met een polaroidcamera, deed verslag voor het Ajax Magazine. Bij de aankomst op het vliegveld Roma Fiumicino diende eerst een praktisch probleempje te worden opgelost: Tijjani Babangida bleek geen visum te hebben. David Endt belde alle mogelijke Nigeriaanse instanties en onderzocht alle figuurlijke Italiaanse sluiproutes, maar niets hielp. Endt schrijft: 'Tijjani, wat pips omdat het ramadan is, ziet het zelf niet meer zitten. "Ik neem de eerste vlucht naar Nederland," zegt hij. "Ik ben niet van plan hier de nacht door te brengen." Dan, opeens, is er groen licht. Massimo, een van de medewerkers van de makelaar, blijkt vrienden te hebben. De juiste. Er moet een bedrag betaald worden, enne... vier vrijkaarten voor de wedstrijd. Geregeld!" In het Stadio Olympico won Ajax van Borussia Mönchengladbach en verloor het van AS Roma. Hard trainen en tegenstanders van formaat, het zijn de standaardingrediënten van een voetbaltrainingskamp. Maar in Rome ging het Ajax-gezelschap tevens voor cultuur de stad in. David Endt noteerde: 'Voetballers bereizen de gehele globe maar van waar ze nu eigenlijk zijn geweest, weten ze naderhand eigenlijk niet zoveel. Luchthavens, hotels en stadions. Zeker voor grote wedstrijden komt er van het In 1999 gebeurde het dat de winterstop al voorbij was, maar de winter nog niét. Benni en Sunday Oliseh trotseerden op de Toekomst de sneeuw, terwijl de selectie in februari ook een enkele keer uitweek naar de Sporthallen Zuid voor de training. E FEBRUARI 2001 Tijdens de stages in het buitenland wordt waar mogelijk ruimte gereserveerd in het programma voor ontspanning en cultuur. Tijjani Babangida, Dani, Froylan Ledezma en Shota Arveladze bezochten in 1998 in Athene de Akropolis. Foto: David Endt Foto: Louis van de Vuurst opsnuiven van cultuur of sociaal leven niets. De voetballers weten dat zij in Wenen, Zürich, Tokio, Boedapest of Londen zijn geweest. Of in Rome. Maar wat die steden te bieden hadden en hebben, dat weten ze niet. Wat Rome betreft komt daar verandering in.' Voetballers die cultureel verantwoord bezig zijn tijdens een trainingskamp, het is een uitzondering. Door de benadering van Louis van Gaal, die tevens de mens achter de voetballer wil ontwikkelen, en de kennis van Italië-liefhebber David Endt werd Rome een uitzonderlijke reis. Stipt in orde Voorop staat toch dat de spelers individueel en als collectief wedstrijdfit worden. Vaak is een van de buitenwereld afgesloten trainingscomplex daarbij ideaal, jarenlang reisde assistent-trainer Bob Haarms samen met vertegenwoordigers van sponsor en reisbureau Roever (nu Advanced Travel Partners geheten) naar diverse plekken in de wereld om de faciliteiten te beoordelen. Haarms: 'Ik ben bij Ajax zo grootgebracht dat alles stipt in orde moet zijn. Een week van tevoren gingen we kijken of het hotel op een goede plek lag. Het trainingsveld moest liefst op drie meter afstand liggen, tussen het vliegveld en het hotel wilden we een korte reistijd hebben. Het eten, de kamers, de wekdienst; alles moest perfect zijn. Vaak kozen we voor de iets kleinere hotels, waar je ook kon werken aan het saamhorigheidsgevoel. Aan een hotel waar je elkaar moest bellen om contact te hebben, hadden we niet veel. Soms was het een goed teken als er al eerder een Europese topclub te gast was geweest. Maar we gingen altijd eerst zelf kijken.' De Griekse club Panathinaikos beschikt over voor Ajax perfecte faciliteiten. De KNVB zette in de eerste dagen van 1995 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Portugal op het programma. Door het overvolle wedstrijdschema (Ajax deed volop mee in de Champions League) weigerden de Ajacieden, onder leiding van aanvoerder Danny Blind, zich beschikbaar te stellen voor de oefeninterland. Met trainer Louis van Gaal reisde de ploeg voor acht dagen naar Griekenland. Een juiste keuze, blijkt vooral uit de Europa-Cup-1 - 111

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 111