Het trainingskamp dat Ajax in januari 1996 belegde in Haifa, was voorpaginanieuws in de Israëlische sportpers. zijn kamp op. De kersverse voorzitter Michael van Praag ging mee en hield een dagboek bij. Opvallend feit was dat de aartsrivaal uit Eindhoven op dezelfde manier overwinterde. Van Praag noteerde tijdens het inchecken op Schiphol: 'Er is een aparte balie voor Ajax en PSV. Deze lijn zal zich de gehele reis voortzetten, want ook al gaan deze twee Nederlandse topploegen gebroederlijk naar hetzelfde trainingskamp, het is ook een toernooi. We zijn profs en derhalve willen Guus Hiddink en Leo Beenhakker hun eigen voorbereidingen doen en het is schadelijk voor de concentratie om bijvoorbeeld in hetzelfde hotel te zitten.' Naast de noeste trainingsarbeid was er genoeg tijd om te lachen: 'Op de terugweg in de bus helpen Sonny Silooy en Jan Wouters Sjaak Wolfs met een echte striptease in het looppad. We liggen blauw. De Portugese reisleidster ziet waarschijnlijk voor het eerst in haar leven een blote man,' aldus de voorzitter. Aan het eind van het verblijf van een week waren er toch wat mindere berichten. De trainers Beenhakker en Kohn en aanvoerder Wouters kampten met een griepje en de organisatie was niet geheel naar wens. Van Praag schreef: 'Natuurlijk heeft de organisatie de pech gehad dat het zo regende. Anderzijds heeft men datgene wat nodig is voor een trainingskamp van Foto: Louis van de Vuurst twee professionele ploegen danig onderschat. Je mag een dergelijk evenement natuurlijk nimmer met een personeelsreisje combineren.' ECO-sport organiseerde de trip en de laatste dag ziet Van Praag 'een der ECO-directieleden met een fles champagne in ijs en acht glazen naar zijn kamer gaan.' Hij heeft zo zijn bedenkingen. Voor de drie nieuwe bestuursleden Arie van Os, Uri Coronel en Michael van Praag was de trip geslaagd; ze hadden de technische staf en de spelers van dichtbij leren kennen. De klaagmuur Ruim twintig jaar eerder deed een ander bestuurslid al verslag van een oefentripje in de winter. In de eerste dagen van 1968 ging Jaap Hordijk mee naar Israël, waar een Ajax-elftal met illustere namen als Swart, Cruijff, Keizer, Bals, Henk Groot en Suurbier het opnam tegen de nationale ploeg. Ondanks de korte reis van vier dagen is er tijd om de 'heilige stad' Jeruzalem te bekijken: 'In deze zeer oude en religieuze omgeving waren veel bezienswaardigheden, te veel door de beperkte tijd om goed te bekijken. De binnenstad is bijzonder interessant, door zijn talloze kleine winkeltjes waar het prettig kijken en kopen is. Men is ook bereid je schoenen te poetsen, maar dat was niet goedkoop. Ook werd een bezoek gebracht aan de klaagmuur. Op aanwijzing van penningmeester Timman echter niet te lang, omdat wij niets te klagen hadden.' Hordijk besloot zijn relaas met een verslagje van de 6-1 overwinning 'waarbij leiding en publiek hun lof over het door ons elftal vertoonde spel niet onder stoelen of banken staken.' Begin 1997 bereidden de Ajacieden zich voor op de tweede helft van het seizoen in het 'spiervriendelijke' klimaat van Zuid-Spanje. In januari 1996 laten de Ajacieden het koude Amsterdam voor wat het is en reizen ze wederom naar Israël om zich voor te bereiden op de tweede competitiehelft, met een loodzwaar programma in de Champions League voor de boeg. In een prachtige column beschrijft David Endt het prettige gevoel dat ook de spelers moeten ervaren op een zonnig winterkamp. De biologische klok werd aangenaam verrast door het licht en de warmte. Endt: 'Ik schuif het gordijn open en de dag smijt een emmer zonlicht naar binnen. Opstaan is een feest wanneer je wakker wordt in een heuse oase. De wind laat de takken van de palmbomen neigen, een helblauwe vlek water blijkt een zwembad te zijn, omzoomd door grasgroen. Israel. Een trainingskamp in de kustplaats Caesarea...' Europees en wereldkampioen Ajax was enorm populair in Israël. De trainingen werden door vele fans bezocht en de jacht op handtekeningen en foto's van de Ajacieden was wel erg fanatiek: 'Er zit agressiviteit in de aanbidding,' schreef de huidige teammanager Endt. 'Een krabbel, een fotokaart of sticker is niet genoeg. Er wordt gegraaid en gegrist. De andere handtekeningenjager is een concurrent die moet worden afgetroefd.' Dat fanatisme bleek volgens David Endt ook in de vriendschappelijke wedstrijd die Ajax speelde tegen Maccabi Haifa. Vlak voor tijd maken de als leeuwen vechtende Maccabeërs de winnende treffer. De Amsterdammers wisten weer wat verliezen AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 109