KATERN uitzending op tv zal daar behoorlijk aan hebben bijgedragen. Toch bracht dit gesponsorde evenement behoorlijk wat geld in de kas van Ajax en dat was in die dagen nodig ook. Een paar jaar eerder, in 1979, maakte voorzitter Ton Harmsen gewag van het feit dat de noodgedwongen afgelastingen er financieel behoorlijk inhakten. Hij schreef dat 'wat qua financiën onze huidige situatie betreft, er reden is tot tevredenheid. Dan moet er wel gauw een einde komen aan die barre winterse toestanden, anders moet ik zeggen, was er reden tot tevredenheid, want het is een geldverslindende periode die wij en met ons anderen, door moeten maken.' Ook Martijn Middendorp meldde de negatieve financiële gevolgen van de Foto: Louis van de Vuurst afgelastingen voor de club: 'Financieel wordt het geen best jaar voor het betaalde voetbal, dat toch al niet ruim met de geldbuidel om kan gaan. Er zijn maar weinig delen van het economisch leven die zo extreem afhankelijk zijn van de weergoden. In tijden als deze komen natuurlijk allerlei suggesties naar voren om dit soort vertragingen te voorkomen. Velden verwarmen bijvoorbeeld. Of het allemaal niets kost!' Cafeïnevrije koffie De modernste variant van een winterse voetbaloefening, het door Johan Cruijff bedachte Euro óix's-toernooi, combineerde het spelen op echt gras (een klein veld) en het comfort van een gesloten dak. 'Soccertainment' noemde journalist Maarten Moll het, verwijzend naar de popartiesten die tussen de voetbalpartijtjes door hun hits ten gehore brachten. Op een speelveld van 60 bij 32 meter maar met levensgrote doelen kwamen op 27 en 28 januari 1997 Ajax, Liverpool, Glasgow Rangers en uiteindelijke winnaar AC Milan tegen elkaar uit. Het bleek de eerste en vooralsnog laatste keer te zijn dat dit initiatief in Amsterdam plaatsvond. Maarten Moll verwoordde de kritiek op het idee zo: 'Maar als een ding duidelijk is geworden, is het wel dat iedereen 6x heviger verlangt naar de hervatting van de voetbalcompetitie. Louis van Gaal vindt de 6ix's "leuk om de winter mee door te komen". En zo is het ook. Zaalvoetbal, minivoetbal, voetvolley, 6ix's; het zijn pauzenummers, veredelde trainingsvormen. Het is cafeïnevrije koffie.' Personeelsreisje Na het vertrek van Johan Cruijff als trainer reisde de selectie begin 1988 onder leiding van het plaatsvervangende trio Haarms- Kohn-Hulshoff naar Portugal. De drie trainers hadden na het vertrek van Cruijff precies een week om de ploeg voor te bereiden op het Supercup-duel tegen FC Porto. De oefenwedstrijd tegen Portimonense werd door doelpunten van Jan Wouters en Dennis Bergkamp met 2-1 gewonnen, maar Porto kaapte op een geniepige manier (twee keer 1-0 winst, de eerste keer in Amsterdam) de Supercup voor de neus van de Amsterdammers weg. Het Europese duel werd op 14 januari gespeeld, vandaag de dag een periode waarin Koning Voetbal zich nog eens lekker omdraait in zijn hemelbed, genietend van een diepe winterslaap. Het verblijf in het zachte winterklimaat van Portugal moet de Ajacieden, ondanks de regen, goed hebben gedaan, want twee jaar later sloeg Ajax wederom in dat land In januari 1997 werd in de Amsterdam Arena het door Johan Cruijff bedachte Euro 6ix's-toernooi gespeeld. Frank Arnesen (rechts) tracht een sliding van Cor Pot van de Lauderdale Strikers te ontwijken. Op 21 januari 1981 speelde Ajax een wedstrijd tegen de 'Oranyankees', een gelegenheidsteam van in Amerika voetballende Nederlanders. 108 FotoSpaarnestad Fotoarchief /ANP

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 108