KATERN Zaalvoetbal in de Apollohal op 20 januari 1963. Ajacieden bezochten in de winterstop geregeld ijshockeywedstrijden in de Jaap Edenhal, of speelden er zelf een, zoals Johan Cruijff, Gerrie Mühren en Ruud Krol ooit in een wedstrijd van Ajax tegen Blauw Wit. Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto versloegen de Amsterdammers AZ '67 met 2-1. Om in de barre weersomstandigheden toch nog het balgevoel vast te houden, werd vanaf die tijd steeds meer in een sporthal gevoetbald. Zo nam Ajax op woensdag 22 december 1981 deel aan het Mundialito- indoortoernooi in Milaan. Het Italiaanse tv-station Canale 5 bracht als organisator AC Milan, Internazionale, Nottingham Forest en Ajax bij elkaar. Door de technische hoogstandjes van de balvirtuoos Gerald Vanenburg en de kamikaze-achtige reddingen van Piet Schrijvers was de prijzenkast van de Amsterdammers weer een fraaie beker rijker. Het zaalvoetbal verloor eind jaren tachtig aan populariteit, zo is in het Ajax Nieuws te lezen. Althans in Nederland: 'Traditioneel vluchten veel teams naar warme oorden om de conditie op peil te brengen of te houden, terwijl het zaalvoetbal alom bloeit. Behalve in Nederland, waar blijkbaar de interesse voor een leuk zaalvoetbaltoernooi gering is. Jammer, want in eerdere jaren lukte dat wel en was Ajax uiterst populair in de zaal. Vele avonden was de sporthal Zuid uiterst goed bezet om de hoogstandjes van de Ajacieden te bewonderen. Een zeer aantrekkelijk alternatief voor de winterpauze.' In zijn 'winterse kroniek' verzuchtte clubbladredacteur Martijn Middendorp in 1978: 'Het is alles bij elkaar wel een dooie boel, vindt u niet? Nu ja, de training wordt Foto: Studio Friedlander een hal de spieren en de techniek op peil proberen te houden. Hoogstandjes in de zaai Tijdens de eerste dagen van het jaar 1978 deed Ajax 1 mee aan een internationaal zaalvoetbaltoernooi, dat voor het eerst in Nederland werd georganiseerd. In de finale zo goed mogelijk in stand gehouden. Onze A-selectie reist, gelijk andere clubs, naar oorden waar gras is (Joegoslavië, Frankrijk, Spanje, etc.) trachtend conditie te behouden en wedstrijdritme zo weinig mogelijk te verliezen, echter op het laatst weet niemand het meer...' Er werden uitjes bedacht om de dagen door te komen, bijvoorbeeld naar een wintersport pur sang: ijshockey. Middendorp: 'Om nog even op die achter ons liggende periode van voetballoze weken terug te komen: in deze periode zijn door onze clubgenoot Henk Pil, directeur van de Jaap Edenbaan, vaak verschillende Ajax-selecties uitgenodigd tot het bijwonen van ij shockeywedstrij den Oranyankees Vriendschappelijke wedstrijden, wanneer maar enigszins mogelijk op een echt veld, vormden het ultieme tijdverdrijf in de voetballoze dagen tussen de twee competitiehelften. Amateurs en soms wat 'bedachte' selecties namen het op tegen de hoofdmacht van Ajax. Op 21 januari 1981 streed Ajax in de Meer om de Kwantum Cup. Het door de bekende Hallen gesponsorde duel bracht een selectie van in Amerika uitkomende voetbalprofs naar Amsterdam. De Oranyankees, met aanvoerder Johan Cruijff en oud-Ajacied Wim Suurbier in de gelederen, verloren met maar liefst 6-1 van Ajax. De publieke belangstelling viel tegen, maar de live- AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 107

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 107