met ruimen alleen ben je er nog lang niet. Alle sneeuw moet buiten ons stadion worden gebracht en als dat is geschied, moeten de sneeuwhopen, die naar de namen Opentribune en Staanplaatsen luisteren, weggewerkt worden. Gaat u er even aanstaan.' Brown vervolgde met een verslag van een inderhaast bedacht zaalvoetbaltoernooi: 'Ons eerste elftal (en ook het tweede) heeft zich enige zondagen aan het zaalvoetbal bezondigd. In de Apollohal hielden we met Blauw Wit en De Volewijckers een toernooi. Enige foto's geven u een beeld van dit gebeuren. De vele gesneuvelde ruiten ziet u niet. Het publiek vond het erg lollig. Het sneuvelen van de ruiten bedoelen we. Voor de rest is het wel spectaculair, maar je bent er rap op uitgekeken.' Ondanks deze mopperige houding ten opzichte van het voetballen in de zaal, zou Ajax later nog een paar keer in aanwezig was, bedacht men een andere activiteit om in beweging te blijven. In de strenge winter van 1939-1940 bijvoorbeeld liet men de velden voor het Ajax-stadion aan de Middenweg onderlopen met water. Zo konden leden en donateurs van Ajax schaatsen op vertrouwd terrein. Winterwonderland, het kleine winterpretpark dat eenmalig werd georganiseerd in de moderne Arena, had dus al ruim vijftig jaar geleden zijn eigentijdse voorloper. Kerstcadeautje Jarenlang werden er rond kerst traditionele wedstrijden georganiseerd. Zo werd tot 1954 in het Ajax-stadion de Meer het duel tussen het Amsterdamse elftal en de Zwaluwen afgewerkt. Het Amsterdamse elftal, samengesteld door de Amsterdamse Voetbal Bond, nam het op tegen een elftal met beloftevolle spelers uit heel Nederland. De Zwaluwen zijn het beste te vergelijken met Jong Oranje, alleen bestond dit elftal met internationals-in-de-dop toen nog niet. Bob Haarms herinnert zich: 'Het stadion zat altijd bomvol. Het waren niet alleen duels tussen de Zwaluwen en het Amsterdamse elftal, maar ook tussen de verschillende stedenelftallen: Brussel, Foto: Jan Mud/ANP Foto Antwerpen en Rotterdam. Het leuke was dat er op de tribune supporters van DWS, Blauw Wit en De Volewijckers door elkaar heen zaten. Zij steunden de spelers van het Amsterdamse elftal, maar ook hun favoriete voetballers van de eigen club.' In 1954, met de invoering van het betaald voetbal, bepaalde de nationale bond dat er rond de kerstdagen en het nieuwe jaar gewoon competitievoetbal moest worden gespeeld. Zo kwam er een einde aan een reeks wedstrijden van hoog niveau die voor vele Amsterdamse voetballiefhebbers als een soort kerstcadeautje werd beschouwd. Tonnen sneeuw Soms is de winterkou zo hardnekkig, dat er naarstig naar alternatieven wordt gezocht om de voetballoze dagen door te komen. In de strenge winter van 1963 is ijzig Nederland wekenlang bedekt door een dikke laag sneeuw. Brown, pseudoniem voor het latere erelid F.H.W. de Bruijn, schreef mismoedig in het clubblad: 'We zijn heden, 21 februari, nog even op ons veld geweest. Tonnen sneeuw bedekken een dikke ijslaag en er moet heel wat gebeuren willen we half maart aan de slag gaan. Om de natuur te helpen wordt er sneeuw geruimd, een heidens werk, want Co Prins tracht zich staande te houden tijdens een winterse trainingspartij in het stadion. In de jaren zestig was het fenomeen winterstop nog onbekend. Januari 1980: de Ajacieden trainen op de besneeuwde velden bij het stadion. Foto: Spaarnestad Fotoarchief/ANP Foto AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001 105

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 105