KATERN Kon in Winter wint n Konin 'Sneeuw, ijs, regen, hagel en felle noordoostenwind slaan weer meedogenloos toe. Van Koning Winter is geen genade te verwachten. Alles wat binnen zijn bereik ligt, wordt genadeloos neergebeukt. Zelfs voetbalvelden ontziet hij niet, zodat Koning Soccer op gespannen voet leeft gedurende dit wintergetij.' De columnist en elftalleider bij de amateurs Jan Helman beschreef in het Ajax Nieuws van februari 1986 de donkere en barre tijden rond de jaarwisseling, waarin voetballiefhebbers het vaak moeten stellen zonder hun geliefde sport. Wachten op klimatologisch betere tijden is het enige dat rest. Vandaag de dag maakt de winterstop een vast onderdeel uit van de voetbalkalender, maar dat is niet altijd zo geweest. Pas in de jaren zeventig werd er gepleit voor een vastgestelde pauze gedurende de gure wintermaanden. Ajax- voorzitter Jaap van Praag maakte zich in de winter van 1970-1971 druk over een benefietwedstrijd tussen het Nederlands elftal en een team van buitenlandse spelers in de Nederlandse competitie. Het duel moest op 27 december 1970 plaatsvinden. Ajax stelde geen spelers beschikbaar en naast allerlei financiële onduidelijkheden was het moment volgens de voorzitter verkeerd. 'Tenslotte nog de opmerking dat ook het tijdstip van de benefietwedstrijd niet juist is gekozen. Al enkele jaren immers waren we bezig voor een zogenaamde voetbalstop in de periode tussen kerst en nieuwjaar. Nu deze dan eindelijk is verkregen, stelt men juist in deze vrije tijd de wedstrijd vast.' Uit de woorden van de toenmalige voorzitter blijkt dat het een heel nieuwe gedachte was in de winter een pauze in te lassen. Bob Haarms, hersteltrainer in ruste, weet nog dat het juist een leuke tijd was rond het optuigen van de kerstboom: 'Het was altijd heel gezellig rond kerst en nieuwjaar. De eerste kerstdag brachten we Foto: Archief Ajax Koning Winter heeft Koning Voetbal verdreven uit de Meer. door bij de familie en de volgende dag gingen we met z'n allen naar de Meer. Het was altijd knus, een goede sfeer met tevreden, volgegeten supporters. Ook al lag er sneeuw en was het ijskoud, er werd gevoetbald. Altijd.' Doorvoetballen Tot in de jaren zeventig werd er dus, net als vandaag de dag in Engeland, gewoon doorgevoetbald. Geen pauze, geen moment van bezinning of herstel van opgelopen blessureleed. Een trainingskamp lag al helemaal niet voor de hand. Zodra er een bal kon rollen - als de ondergrond een beetje effen was - werd er gespeeld. Bob Haarms heeft als junior nog geholpen het hoofdveld in de Meer sneeuwvrij te maken. 'We trainden op de velden voor het stadion altijd door. Dat was altijd dolle pret, want de bal maakte altijd de raarste capriolen op de sneeuw. Met andere jeugdspelers heb ik we nog wel het veld schoon gemaakt. Door de zuidwestenwind lag er aan de Stadzijde in de Meer een enorme berg stuifsneeuw. Met kruiwagens en scheppen gooiden we alles op de tribunes, zodat het eerste elftal de volgende dag kon voetballen. Als cadeautje kregen we dan bijvoorbeeld een vrijkaartje voor de Olympische dag in het Olympisch stadion. Maar daar deed ik het niet voor, ik vond het een eer om te mogen helpen.' Als er echt niet gevoetbald kon worden omdat Koning Winter te nadrukkelijk 104 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 104