van collega-spelers. Volgens Adriaanse beginnen alle spelers de tweede competitiehelft met een schone lei. De besten spelen in het door hem beoogde systeem. Adriaanse: 'Wat er in de eerste competitiehelft is gebeurd, kun je natuurlijk niet helemaal los laten. Ik weet welk systeem momenteel het beste is voor Ajax: 4-3-3. Ik speel niet meer met een inschuivende nummer vier, wat Richard Witschge in de voorbereiding was. Daar kan hij niet meer spelen. Dat is een sterk veranderd gegeven ten opzichte van een half jaar geleden. Op 5 juli, toen ik begon, wist ik niet dat Rafael van der Vaart zich zo geweldig zou ontwikkelen. Cedric van der Gun heeft zich enorm op de nummer-10- positie ontwikkeld, waardoor Tomas Galasek - die er gewoon in hoort - als rechtermiddenvelder speelt. Dan wordt het voor Aron weer moeilijk. Tomas is de concurrent van Aron, Rafael die van Richard. Het is eenvoudig te zeggen: ik stel ze niet op, laat ze maar gaan. Er komt een tijd dat ik ze hard nodig heb. Dat ze beter zijn dan Tomas of Rafael. Of dat ik meer routine op de nummer-1 O-positie moet hebben. Maar wat dacht je dat Richard en Aron alleen al door hun aanwezigheid toevoegen aan de groep? Zij geven psychische kracht, ook aan mij: die ervaren jongens heb ik ook nog! Wat denk je van het niveau van de trainingen? Andere jongens kijken tegen ze op, ze zien een geweldige pass van Richard. Aron werkt altijd keihard. Dat is ook veel waard. Natuurlijk willen ze liever een andere rol hebben; als aanvoerder en als vice- aanvoerder in de basis. Waarbij ze de beste en de één-na-beste speler zijn. Het liefst stel ik ze op. Dat zou betekenen dat ik met Richard en Aron het sterkste team heb, en de minste problemen. Rafael en Cedric zullen eerder accepteren dat ze niet direct een vaste plaats hebben. Ik kan het probleem gemakkelijk omzeilen. Maar ik kies altijd voor de spelers die samen het beste elftal vormen.' Rode draad Een van de goudklompjes uit de Ajax- opleiding is Hersi. Hij hoort tot de jonge garde waarmee Adriaanse Ajax terug wil brengen naar het gewenste niveau: 'Youssouf Hersi loopt ook als een rode 100 lezing geven bij een amateurclub. We zagen er indrukwekkend uit, werden zelfs uitgewuifd toen we de straat verlieten. De hele buurt was op de hoogte van onze komst. Stel dat we niet gegaan waren... Ik vind niet dat het te hard met hem gaat. Hij is heel brutaal en bewegelijk. Hij kan het gebrek aan kracht goed compenseren. Cruijff was in de duels ook niet sterk, maar was zo slim, zo brutaal, zo handig... Nou vind ik Cruijff een veel betere speler dan Hersi, maar als type zijn ze wel te vergelijken. Veel mensen in het voetbal vinden Hersi te licht voor het grote werk. Ik denk dat hij in een goed team, dat veel .balbezit heeft, zich kan handhaven. Waarbij Hersi niet in het lijfelijke duel terecht moet komen. Krachttraining is dan niet nodig. Op een hoger niveau wordt hij op trainingen vanzelf sterker.' Verwachtingen Voor de tweede competitiehelft heeft Adriaanse de sportieve doelstellingen niet gewijzigd. Hij staat consequent achter zijn in het begin van het seizoen verkondigde verwachtingen. Adriaanse: 'In de competitie is dat het liefst de eerste plaats, dan de tweede, derde, vierde en als het niet anders kan de vijfde plaats. Dan halen we in ieder geval Europees voetbal. Zo heb ik het bedoeld en de omstandigheden zijn nog niet gewijzigd. In tegendeel, ze zijn verslechterd. Kijk maar naar het lijstje spelers op wie ik in het begin van het seizoen rekende en die ik niet meer tot mijn beschikking heb. Aanvallend voetbal spelen en jonge talenten brengen blijven de doelstellingen op langere termijn. Maar ik kan niet iedere maand nieuwe talenten neerzetten. Op een gegeven moment raakt de bron uitgeput en gaat er weer een half jaar overheen. Als ik nu die jonge voetballers in de A-selectie zie, is dat mooi. Ik pluk de vruchten van ons werk. Het mooiste scenario is: geen spelers kopen en zelf de jongens opleiden. Dat is het ideale plaatje. Daarmee zet ik dan recht dat de opleiding van Ajax niet goed zou zijn en dat er geen jonge spelers meer kunnen doorstromen. Vanuit eigen kracht en met aanvallend voetbal kampioen worden, dat zou het mooist zijn.' 'Aanvallend voetbal spelen en jonge talenten brengen blijven de doelstellingen op langere termijn. Maar ik kan niet iedere maand nieuwe talenten neerzetten' draad door mijn trainerscarrière. Toen ik hem tegen Feyenoord 1 liet debuteren, dacht ik even terug aan mijn bezoek aan Dedemsvaart, samen met Ikey Waas. Wij hebben het gezin Hersi toen overtuigd dat het goed voor Youssouf was naar Ajax te komen. In had mijn clubkostuum aan, want ik moest toevallig in de buurt een AJAX MAGAZINE FEBRUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 100