wedstrijddag van PSV waren we van plan naar Eindhoven te gaan. Juist op die dag kwamen Co Adriaanse en Ikey Waas bij ons thuis in Dedemsvaart langs. Eigenlijk had ik al besloten, maar ik was gewoon gek van Ajax. Ze deden het voorstel dat ik twee jaar kon komen spelen, om mezelf te bewijzen. Ik begon te twijfelen. Ajax had ik heel hoog zitten en ik had er een heel goed gevoel over. Gevoelsmatig koos ik voor die club. Mijn vader was heel erg boos, maar het was mijn eigen beslissing. Later is hij bijgedraaid en zijn we met het gezin naar Almere verhuisd. Ajax had alles voor ons geregeld; een huis, een goede school. Mijn broertjes gingen bij de plaatselijke club, AS '80, voetballen.' Kenmerkend voor de zelfbewuste houding van de huidige aanvoerder van Jong Oranje was een voorval tijdens een jeugdtoernooi 'Ik zie mijzelf als aanvallende speler. Ik kan wel overal spelen maar daar voel ik me niet lekker bij. Op 10 voel ik me blij, kan ik alles doen' Tegen FC Utrecht kwam Hersi's kans, sneller dan verwacht. Als vervanger van Aron Winter maakte hij na de rust zijn debuut in Ajax 1 met Ajax. Al in de B2 was Hersi ervan overtuigd dat hij het beste tot zijn recht kwam als aanvaller, in Ajax-terminologie op de 9- of 1 O-positie. Onenigheid met zijn trainer en de kans weggestuurd te worden bij Ajax; hij had het ervoor over om op zijn geliefde positie te spelen. 'De trainer wilde mij op de rechtsbackpositie uitproberen. Het was tijdens een groot toernooi en daar voetbalden veel jongens die ik nog uit het Districtselftal kende. Ik wilde laten zien wat ik in huis had. Maar als aanvallende middenvelder, achter de spitsen. Tijdens de wedstrijd heb ik in het veld van positie gewisseld met de jongen die op 10 speelde. De trainer zei dat ik weer op rechtsback moest gaan staan, maar dat weigerde ik. Vervolgens werd ik gewisseld en ben ik zo weggelopen. Ik dacht: dit is einde oefening bij Ajax. De trainer kwam na de wedstrijd naar mij toe en vroeg wat er aan de hand was. Ik legde uit dat ik naar Ajax was gekomen om op 10 te spelen, dat was mij beloofd. Na lang praten zei hij dat ik achter de spitsen kon blijven spelen. 'Ik zie mijzelf als aanvallende speler. Ik kan wel overal spelen maar daar voel ik me niet lekker bij. Op 10 voel ik me blij, kan ik alles doen; het is voor mij de perfecte positie.' Progressie De trainer die in de B-jeugd te maken kreeg met de sterke eigen wil van Hersi heet Jan Olde Riekerink. Hij is momenteel als trainer/coach verantwoordelijk voor het tweede elftal van Ajax en geeft de jonge aanvaller de kans zich te bewijzen. Volgens Youssouf is Olde Riekerink goed te spreken over zijn progressie: 'Dit jaar heb ik het vertrouwen gehad van de trainer en het gaat goed. Eigenlijk wilde de club dat ik nog een jaar in de Al zou spelen. Ze gaven mij een kans in het tweede elftal. Als ik niet aan voetballen toe zou komen, ging ik terug naar jeugd. Ik ben nu elke wedstrijd in het tweede basisspeler. Jan Olde Riekerink is tevreden over mij. Hij vindt dat ik goede loopacties maak, ik zorg dat andere spelers beter gaan voetballen. Ik ken hem nu al drie jaar en heb hem op de middelbare school zelfs een half jaar als gymleraar gehad. Hij zegt: blijf je best doen, laat op alle trainingen zien we je kan en zorg dat je elke dag beter wordt. Ik hoor van de trainers, ook van Co Adriaanse, dat ik geduldig moet zijn. Als er een kans komt, moet ik hem met beide handen aanpakken.' Tegen FC Utrecht kwam zijn kans, sneller dan verwacht. Hersi viel op door zijn drang naar voren, door zijn vermogen creatieve oplossingen te zoeken. Een balletje breed is meestal niet aan hem besteed. Ook zijn loopvermogen is bewonderenswaardig, maar een duidelijk tekortkoming is het lage aantal kilo's dat Youssouf in de strijd kan werpen. 'Fysiek kom ik nog tekort. Maar dat is mijn lichaamsbouw, ik ben nu eenmaal zo. Mijn lengte is ook niet fantastisch. Ik ben een beweeglijke jongen die veel met een bal kan en nog veel scoort ook. In het begin van dit seizoen scoorde ik in het tweede elftal uit AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 93