Jan Melchers 80 jaar lid van Ajax ophangen, want mede door de weergaloze acties van Swart kwam Ajax al snel op voorsprong. "Hup Ajax" stond op het doek.' André Kraan, liefst 27 jaar in verschillende functies bestuurslid, kreeg zijn gouden speld met briljantje. Voetballer, bestuurslid, lid van diverse commissies en landskampioen met de Ajax-honkbalploeg; terecht zei Van Praag dat 'André Kraan als geen ander de club van binnen en buiten kent.' Omdat Kraan het liefst op de reservebank zat bij verre uitwedstrijden van Ajax en later als bestuurslid in het buitenland altijd representatief aanwezig was, kwam van meneer Schoevaart de mooiste beschrijving: 'Wat betreft reizen met Ajax laat Kraan alle leden ver achter zich.' Groot respect Wat geef je iemand die al zeventig jaar lid is? Willem Schoevaart, secretaris van de Bordjesclub en archivaris van Ajax, mocht zelf kiezen en kreeg een Ajax-horloge. In 1930 lid geworden behaalde hij als voetballer van Ajax 2, 3, 4 en 5 zoals hij zelf zegt 'vele kampioenschappen'. Na een imposant aantal van 35 jaar als cricket speler is hij momenteel nog steeds, als vrijwilliger, werkzaam hij de club. Van Praag: 'Schoevaart is de bewaarder van de clubhistorie. Zonder hem zou er geen archief hebben bestaan.' De 82-jarige werkt nog dagelijks in de Arena. Een paar dagen na de bijeenkomst ging hij, samen met André Kraan, naar Rotterdam. Daar woont het oudste werkende lid van Ajax. De in 1906 geboren oud-voorzitter Jan Melchers is tachtig jaar lid. Hij kon niet meer aanwezig zijn, maar kreeg zijn cadeau thuis overhandigd. Geen bord, geen speld en geen horloge, maar groot respect is de enige juiste waardering voor deze oer- Ajacied. Op de jaarlijkse huldiging van de jubilerende clubleden moest Jan Melchers vanwege zijn hoge leeftijd van 93 jaar helaas verstek laten gaan. Dat was reden om de jubilaris thuis te bezoeken. voetbalde in de jeugd en bij de senioren. In Ajax 5 met Jaap van Praag als rechtsbuiten en hijzelf als linksbuiten beleefde hij een periode waarin niet alleen alles werd gewonnen maar vooral door de uitstekende vleugelspelers veelvuldig werd gescoord. Voor het clubblad was Melchers dertig jaar werkzaam. Onder de naam 'James' verzorgde hij vele rubrieken. Daarnaast was hij veertien jaar lang clubbladredacteur. Hij was van 1958 tot en met 1964 voorzitter van Ajax en was een van de oprichters van de ledenraad, waarin hij zitting had van 1963 tot en met 1967. Teleurstellingen scheidden onze wegen, maar desondanks bleef Jan trouw lid van Ajax. Uiteraard volgt hij via de televisie en de krant het wel en wee van het huidige Ajax. De tijd van ongeveer twee uur genoeglijk praten vloog voorbij. Met deze prettige ervaring en in de wetenschap onze middag uitstekend te hebben besteed, keerden wij voldaan terug naar Amsterdam. André Kraan Op 13 november gingen Wim Schoevaart en André Kraan met een tas vol Ajax- cadeaus richting Rotterdam, waar de jubilaris woont. Nadat de cadeaus in dank aanvaard waren, was er alle gelegenheid om uitgebreid te praten over de periode van 1930 tot 1970. Vooral Wim Schoevaart (70 jaar lid!) wist een groot aantal namen uit deze periode naar voren te brengen. Jan Melchers deed volledig mee in de discussie. Mag het lopen niet zo goed meer gaan, geestelijk is hij nog zeer bij de tijd. Uiteraard werd ook een aantal teleurstellingen die onze Jan heeft meegemaakt en moeilijk kan vergeten, besproken. Jan Melchers werd lid op de verjaardag van het toen 20-jarige Ajax, 18 maart 1920. Hij André Kraan en Wim Schoevaart op bezoek bij Jan Melchers ter gelegenheid van zijn 80-jarige lidmaatschap van Ajax. AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 54