penalty tegen. Zeer ten onrechte, vond iedereen, omdat hier sprake was van een ordinaire schwalbe. Arveladze was de ongelukkig die werd opgeofferd zodat Bogdan Lobont de plaats kon innemen van Fred Grim. De toegekende penalty werd gemist door ex-Ajacied Dave van den Bergh, maar even later kwam FC Utrecht toch op voorsprong. In de tweede helft maakte Pasanen nog gelijk, maar vlak voor tijd ging de thuisploeg toch nog met de volle winst aan de haal. De verontwaardiging achteraf was zeer groot, temeer daar Fred Grim later werd vrijgesproken. Het leed was echter al geleden en de nederlaag viel niet meer terug te draaien. Dat de scheidsrechter die middag de weg behoorlijk kwijt was, bleek wel uit het feit dat hij niet optrad tegen Vreven, de rechtsback van FC Utrecht. Na diverse elleboogstoten uitgedeeld te hebben had hij van het veld gestuurd moeten worden, maar Luinge besloot de overtredingen niet te bestraffen. Foto: Yvonne Witte Foto: Louis van de Vuurst AA A mÜi N E Tom Sier, Ferdi Vierklau en Tomas Galasek bij de première van "Ajax: daar hoorden zij engelen zingen'. Na twee treffers van Machlas maakte Shota Arveladze het af tegen RKC. De Georgiër zorgde voor de 3-0 eindstand. JANUARI 2 0 01 Film Tussen de voetbalbedrijven door was er al de nodige rumoer ontstaan over de film 'Ajax: daar hoorden zij engelen zingen'. De film, gemaakt door Roel van Dalen in het kader van het 100-honderdjarig bestaan van Ajax, zou de opening worden van de dertiende editie van het International Documentary Filmfestival Amsterdam (IDFA). Daarnaast was het de bedoeling de film in een groot aantal bioscopen in het land te vertonen, zodat iedereen het rampzalige seizoen 1999-2000 nog eens kon aanschouwen. De officiële première voor de Ajax-familie en genodigden vond plaats op 27 november in het City Theater in Amsterdam. De voorbodes over de inhoud van de film waren nogal heftig. In allerlei televisieprogramma's werden steeds dezelfde beelden vertoond uit Ghana, waar jonge jongens werden beoordeeld op hun leeftijd. Ook vormden Jan Wouters en Cristian Chivu eem rode draad in de film. Beide hoofdrolspelers werden na afloop speciaal naar voren gehaald. In de film bleek onder meer dat sommige jeugdspelers het bij Ajax soms zwaar te verduren hebben. Toen men aan de film begon, wist uiteraard niemand dat het seizoen zo dramatisch zou verlopen. Met prachtige momenten en soms zelfs spoortjes van humor geeft de film de werkelijkheid prima weer. Dat de media continu de beelden uit Ghana laten zien en daarbij zeer tendentieus commentaar geven, doet niets af aan de kwaliteit van de film. Dat het journaille niet helemaal objectief te werk gaat, is al erg genoeg, maar dat de bioscoopeigenaren in steden als Utrecht en Rotterdam worden bedreigd, slaat werkelijk alles. Hopelijk keert het gezonde verstand nog eens terug. Het veld Tussen de film- en grasproblematiek door werd er gelukkig ook nog gevoetbald. Dit keer op donderdagavond 30 november thuis tegen RKC. Met Fred Grim weer in het doel, maar zonder Rafael van der Vaart en Youssouf Hersi (beiden kwamen uit voor het Nederlands elftal onder de achttien jaar). Wel waren Richard Witschge en Nikos Machlas weer van de 49

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 49