Foto: Louis van de Vuurst Een verslagen Co Adriaanse en Peter Boeve na de uitschakeling in het UEFA-Cuptoernooi. Cristian Chivu, hier in de mangel genomen door twee Zwitsers, miste een penalty tegen Lausanne Sports. de Ajax-familie. Als voormalig speler van Willem II zal ook Tomas Galasek met een bepaald gevoel naar de wedstrijd hebben toegeleefd. Ajax kende nogal wat blessures in zijn selectie. Knopper, Chivu, O'Brien, Vierklau, Gronkjaer, Hosé en Tobiasen vormden de lijst. Daardoor moest niet alleen een beroep worden gedaan op Tim de Cler, die bijna naar Germinal Beerschot Antwerpen was vertrokken, maar ook op Tom Sier, die enige tijd had vertoefd in kleedkamer twee. Lange tijd verkeerde Sier daar tussen andere spelers op wie Adriaanse in principe geen beroep meer zou doen, zoals jan van Halst (inmiddels verhuurd aan Fortuna Sittard), Dani (verhuisd naar Benfica, maar ook daar niet meer in beeld), Peter Hoekstra (verhuurd aan FC Groningen) en Babangida (verhuurd aan het Turkse Genclerbiriligi). Het heeft Sier bij Ajax tot nu toe niet meegezeten. Sinds 1997 speelde hij slechts 25 wedstrijden, waarvan de laatste op 7 maart 1999. Een ernstige voetblessure hield hem lang aan de kant, maar in de voetballerij kan alles snel veranderen. Dat gold ook voor Tom Sier. Bijna geheel vergeten maakte hij tegen Willem II zijn rentree alsof hij nooit was weggeweest. De mededeling dat hij moest spelen kwam voor hem uiteraard als een grote verrassing. 'Hij was even de Volendammer die verrast naar Marken keek,' zei Adriaanse. Sier zou een belangrijk aandeel hebben in de overwinning van Ajax op de Tilburgers. Na een afzwaaier van Nikos Machlas tikte Wamberto al na twaalf minuten de bal achter de keeper van Willem II en dat bleek voldoende voor de volle winst. Voor het eerst sinds 28 november 1999, toen Ajax met 1-2 won bij AZ, werd er weer eens een nationaal uitduel gewonnen. Co Adriaanse was blij met die constatering: 'Het zat er al een tijdje aan te komen. Bij Heerenveen, Vitesse en PSV lukte het net niet. Nu dus wel. Alleen jammer dat het tegen Willem II moest gebeuren. Ik had liever een week eerder van PSV gewonnen en hier gelijkgespeeld. Dat had ons in punten niets uitgemaakt en tja, Willem II zal toch altijd een apart plaatsje in mijn hart blijven innemen.' Uit de UEFA Cup In prima stemming werd vervolgens toegeleefd naar de tweede ontmoeting tegen Lausanne Sports. In de Amsterdam Arena moest Ajax een 0-1 achterstand zien weg te werken. De resultaten in de competitie gaven alle aanleiding om daar optimistisch over te zijn. Tegen de Zwitsers kreeg Ajax het echter zwaar te verduren. Het nieuwe erelogo op het shirt (de Europa Cup 1 in blauw afgebeeld, met daarboven het cijfer 4 dat aangeeft hoe vaak Ajax de prijs heeft gewonnen) gaf de spelers niet voldoende inspiratie de tegenstander te overtreffen. Ook de gasten trokken zich weinig aan van het logo, want zij gingen behoorlijk fel van start. Door een goal van Arveladze kwam Ajax toch redelijk snel op Foto: Yvonne Witte voorsprong. Helaas wisten de Zwitsers nog voor de rust gelijk te maken en dat betekende dat Ajax in de tweede helft minimaal twee keer zou moeten scoren. Het spelbeeld was daar niet naar en bovendien kreeg Lausanne Sports nog een strafschop mee. Na de 1-2 kon Ajax niet meer echt aanzetten. Zelfs het doelpunt van Cedric van der Gun gaf geen hoop meer. In de slotminuut kreeg Ajax nog wel de kans om de wedstrijd in winst om te zetten, maar Chivu slaagde er niet in de gegeven penalty te verzilveren. Het doek voor Europees voetbal was definitief gevallen en dat was toch een behoorlijke tegenvaller. Temeer daar Co Adriaanse vooraf nog wel redelijk optimistisch was. 'Ik ging er wel van uit dat we de volgende ronde zouden halen,' was zijn commentaar. Doelman Grim kon niet begrijpen waarom het tegen PSV wel liep en nu niet. 'Hoewel, we hebben nu eenmaal een jeugdige selectie, die nog niet constant kan presteren. Jammer dat we er nu uit liggen, want juist die jonge jongens zouden een goede leerschool hebben gehad aan het UEFA-Cuptoernooi.' Hoe dan ook, Ajax was niet voldoende opgewassen tegen de kracht en felheid van de Zwitsers en moest dat bekopen met een uitschakeling in het toernooi. Twee keer winst Op 12 november mocht Ajax tegen De Graafschap laten zien dat de uitschakeling geen rampzalige gevolgen hoefde te hebben voor de resultaten in de competitie. Traditiegetrouw speelde De Graafschap ook nu weer met een aantal spelers uit de Ajax-school, zoals Milan Berck Beelenkamp, Dennis den Turk, Rody AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 45