'Wat een vraag. Natuurlijk film je vanuit egocentrische motieven. Zo'n documentaire is ook een vehikel om verder te komen. Een jongenswens is in vervulling gegaan. Een ontzettend leuke en interessante tijd was het, maar het is goed dat die nu voorbij is. Topvoetbal is niet mijn wereld. Ik heb gezien hoe hard die wereld is. Aan de top krijgt niemand krediet. Bij Ajax leef je in een glazen stolp, in die zin dat alles wat je doet wordt be- en veroordeeld. Ik heb gezien hoe totaal gefocust die jongens moeten zijn om zich staande te houden. Ik heb veel geleerd, maar als gezegd, het is voorbij en we gaan verder.' coöperatief geweest. Toen ik het publiek toesprak heb ik hem naar voren gehaald en bedankt.' Het is geen voetbalfilmHet gaat over meer dan Ajax. 'De film is een metafoor voor meer dan alleen Ajax. Het gaat over de manier waarop modern voetbal is georganiseerd. Hoe de mensen binnen zo'n organisatie zich staande houden.' Ik durf meer te zeggen: het gaat over meer dan modern voetbal'. Het gaat over mensen en hun tekort, hun beleving. De film is daarmee interessant voor elk publiek. 'Dat vind ik altijd de leukste complimenten. Als mensen zeggen: ik hou niet van voetbal, maar ik vond het een mooie film. Zo hoort het ook: als ik een documentaire over de walvisvaart zie, wil ik iets zien en leren over mensen. In dat geval zie ik zo'n documentaire graag, terwijl ik de walvisvaart abject vind.' Wat heeft tijdens de opnamen de meeste indruk op je gemaakt? 'Het verhaal rond Chivu. Verder Jan Wouters tijdens de jubileumwedstrijd staande aan de zijlijn, terwijl dat veelkoppige monster om hem heen schreeuwde dat hij op moest rotten. Zijn verpletterende eenzaamheid.' Ben je zelf door het maken van de film een stap verder gekomen? Wenden de spelers eraan dat jullie voortdurend met ze mee liepen? 'Ze zijn er nooit helemaal aan gewend geraakt. Het was uitermate moeilijk voor ze. Er werkt zoveel media-kracht op hen... En dan komen er op de spaarzame plekken waar je privé kunt zijn, mensen je storen met een camera en geluidsapparatuur. Ja, ik voelde me soms een voyeur. Het is goed en dapper van ze dat ze de poorten niet gesloten hebben. Wie zich kwetsbaar voelt, heeft de neiging de poorten dicht te gooien, maar de Ajacieden deden dat dus niet. 'Ik heb dan ook weinig gemerkt van de zogenaamde arrogantie die Ajax wordt toegeschreven. Afgeslotenheid, die heb ik gezien; en die diende om zich beter te kunnen focussen. Die neiging tot isolement wordt misschien verward met arrogantie. De typisch Amsterdamse humor heb ik, behalve bij Bobby Haarms, ook niet kunnen ontdekken trouwens. Er viel bar weinig te lachen.' Bobby Haarms is van een andere tijd. Een tijd dat Ajax nog een vereniging was die voet aan de bodem had in Amsterdam. Dat is aart het veranderen. 'Je ziet duidelijk dat Ajax niet meer die gezellige Amsterdamse club van vroeger is. Dat is nostalgie geworden. Maar ze kunnen niet anders, toch? Het spijtige is dat Ajax gevestigd is in een land waar niet genoeg geld voorhanden is. Ajax dreigt een doorgangshuis te worden. Hoe lang is Gronkjaer er al met al geweest? En nu gaan er geruchten dat het vertrek van Chivu aanstaande is. Niet te harden natuurlijk. Chivu heb ik op de presentatie van de film naar voren gehaald als symbool van de zekerheid dat het met Ajax allemaal weer goed gaat komen.' Heb je gedurende het opnamejaar getwijfeld aan watje aan het doen was? 'Soms heb ik het allemaal héél moeizaam gevonden. Je stelt nooit vragen, je neemt alleen op en altijd is er die twijfel: zal wat ik laat zien krachtig genoeg zijn? Verder voelde ik me in de Ajax-kleedkamer als op enemy territory. Bij andere projecten ben je als waarnemer altijd veel meer welkom, hier was ik te veel. Jan Wouters lag natuurlijk onder vuur, hij was aangeschoten wild; voor hem was het geen pretje dat wij er stonden. Dat was altijd voelbaar. Maar hij hield zich aan de afspraken. Hij was de personificatie van de ongelofelijke medewerking van Ajax. Onder Westerhof ging het makkelijker.' Gedurende dat jaar liep alles mis voor Ajax. De club is jullie toch welkom blijven heten. Kunnen we hier spreken van 'moed'? 'Van moed, ja, en van een enorme zelfverzekerdheid. Waren Nicky en Mohammed op de presentatie? 'Nee, er waren geen junioren. Nicky speelt nu bij AFC, Mohammed - maar dat weet ik niet zeker - bij FC Utrecht.' Behalve een film over mensen is het ook nog altijd een film over Ajax. We zien vele figuren die al lang weer weg zijn; we zien mensen die nog lange tijd zullen blijven. We zien Danny Blind de ogen ten hemel heffen tijdens de rampzalige wedstrijd op Mallorca die tot uitschakeling leidde in de UEFA Cup. We zien David Endt, teammanager, die Chivu probeert op te beuren, een hopeloze zaak.That's life,' zegt hij, waarop Chivu in een onverstaanbare tirade uitbarst waarin het wford fuck vrij consequent doorklinkt. In 2000 stopten de engelen met zingen, en ze begonnen te schelden en te schamperen, maar ook in 2000 blijft de zekerheid dat Ajax ooit terug zal komen. 32 AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 32