De film vertelt een stuk of drie verhalen waarvan de lijnen door elkaar zijn geweven. Allereerst is er het verhaal van het hopeloos falende eerste elftal en zijn begeleiders; dan volgen we het wedervaren van de Dl, voornamelijk de wijze waarop met de twaalfjarige voetballertjes wordt omgesprongen; we stappen over naar Ghana, waar scouts speuren naar talent voor de Academy ter plaatse dan wel in Amsterdam; en we maken mee hoe bestuurders en directeuren de tegenslagen op het veld verwerken en met elkander Overleggen. De film registreert, geeft - tenminste op het eerste gezicht - geen commentaar; de kijker mag zelf bedenken wat hij er allemaal van vindt. Èr is geen commentaarstem, er is weinig toelichting. Wie geen insider is, kijkt anderhalf uur kijken als grote witte bazen. De dokter keurt en beklopt en schudt het hoofd; de angst staat inmiddels op de gezichten van de donkere jongens te lezen. Wie afvalt krijgt een duw; de droom is over. Waaraan doet dit alles onvermijdelijk denken? Het appelleert onbedoeld aan een Collectief onbewust schuldgevoel dat de afstammelingen van de kwalijkste slavenhandelaren die ooit ter wereld bestonden, de Nederlanders, delen. Wij kijkers hebben associaties met de geschiedenislessen op school, met de Herhalen die we lazen of voorgelezen kregen, met albums van Hergé (Kuifje). We zien deze beelden in de film 'Ajax - Daar hoorden zij engelen zingen', hoe ze pok bedoeld zijn, met huiver aan. 'Het zal overtuigender moeten, Mohammed...' Een van de jeugdleiders van Ajax zegt dit tfgen een spelertje van de Dl. Met een paar anderen krijgt Mohammed kritiek op zijn functioneren. Het zal overtuigender moeten, jongen. - Hoe doe je dat, overtuigen? naar betrekkelijk anonieme 'helden'. Ook dan kan de film meeslepen, want er is genoeg dat te denken geeft en genoeg te herkennen. Zoals gezegd: op het eerste gezicht registreert de camera, zij oordeelt niet. Toch lijkt er gemikt op associaties die iedereen wel moet hebben. In Ghana worden jonge voetballers op een rij opgesteld, en een Ghanese dokter beoordeelt of het aannemelijk is dat de leeftijd die zij hebben opgegeven klopt. Vaak kennen zij hun geboortedatum niet, of stellen zij die gunstiger voor om voor selectie voor de voetbalacademie in aanmerking te komen. De Ajax-scouts staan er met de armen over elkaar bij te AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 29