technisch hoogstaand voetbal gespeeld. Of we dat maar even in ons oor willen knopen. Mart Smeets in Trouw van 11 november Op dezelfde avond wanpresteerde Ajax. 's Middags had ik King Co nog via de radio horen zeggen dat uitschakeling 'geen ramp zou zijn'. Daar had ik vrij lang over na zitten denken. Tegen wie speelde Ajax dan wel? Lausanne toch, Zwitserland, de afvalhoop van het Europese voetbal. En dan zou het geen ramp zijn? Foei Co. Ajax verdween harder dan hard. Kans- en eerloos. Met dom voetbal ook. Mart Smeets in Trouw van 11 november En je ziet dat de club een bedrijf geworden is en dat zet je als supporter aan het denken. Wie gaat er nou een beursgenoteerd bedrijf toejuichen? En dan nog een slecht bedrijf ook. Je mag een ding hopen: Dat heel Ajax deze documentaire goed bekijkt en weer heel gauw een echte voetbalclub wordt en heel hard gaat trainen. Dan worden mijn zondagmiddagen ooit weer stukken aangenamer. Want ik hoor bij die dombo's die blijven zitten. Waarom? Omdat ik supporter ben. Ik kan niet anders! Youp van 't Hek in NRC Handelsblad van 16 november De trainer die Ajax uit het dal kan halen heet Frank Rijkaard. Die weet met sterspelers om te gaan omdat hij dat zelf ook was. Adriaanse heeft in het onderwijs gezeten, dus de resterende tijd van zijn contract kan hij uitdienen als leraar Nederlands voor de buitenlandse spelers. N. Degenaars in Spits van 17 november Foto: Yvonne Witte Op de keper beschouwd had je als journalist bijzonder weinig aan Jaap van Praag. Je kon net zo goed niets vragen. Jaap gaf liever een borreltje dan een eerlijk antwoord. En toch, en toch - wat heb ik deze week verlangd naar Jaap van Praag. Zijn zoon Michael is nu voorzitter, maar bij Ajax gaat het niet meer om de voorzitter, bij Ajax gaat het tegenwoordig om de financieel directeur, om Arie van Os, om het gevoelsaandeel en om de verschrikkelijke jaarcijfers die zo worden uitgelegd dat het helemaal geen verschrikkelijke jaarcijfers zijn. Matty Verkamman in Trouw van 4 november Oranje zwalkt en de clubs deinen rustig mee op het kabbelende bestaan van subtopper. Maar als je ooit, in het bijzijn van de verlichte geesten van het Nederlands voetbal, zelfs maar de durf hebt op te merken dat de zaken er hier te lande niet zo heel goed voor staan, dan krijg je direct een zware reprimande: Neen, het is hier geen Micky Mouse competitie, hier wordt volwaardig, 24-karaats, tactisch verfijnd, prettig, attractief, doelgericht en systeem? Als jij dat een aanpassing van Ajax huisstijl (4-3-3) noemt, belazer je dan de kluit niet op een verschrikkelijke manier? Ja, je vergist je. Ik denk dat je hier te emotioneel bent. Tegen Vitesse was het eerder een Sinterklaas-systeem met één centrale man (Machlas) en tien pieten in dienst van hem. Helaas kwam dit niet zo goed uit de verf en verloren we de wedstrijd ongelukkig. 7) Hoe zou jij de crisis in het Midden-Oosten oplossen? Dat kan ik niet en Co zou het ook niet kunnen. Ik denk dat zelfs Johan hierop het antwoord schuldig moet blijven. Vreemde vraag. 8) Het gerucht gaat dat maandag bekend wordt gemaakt dat er bij Ajax 50 van de erica 150 werknemers uit moeten. Zou zo'n massaontslag bij jou tot morele verontwaardiging leiden? Die maandag is inmiddels geweest en ik schrok wel even van dit gerucht. Dat geef ik eerlijk toe. Gelukkig is het niet waar, maar ik was toch even een moment bang dat ik vanwege plotseling ontslag deze column niet meer mocht schrijven, wat ook voor jou vervelend zou zijn geweest, omdat je dan nooit antwoord op je vragen had gekregen. 9) Vind je dat columnist Frits Abrahams (NRC Handelsblad) gelijk had toen hij schreef dat hij zich als seizoenkaarthouder bedrogen voelt door het bestuur, omdat de belangrijkste publiekstrekker (Gronkjcer) al na twee maanden dreigt te worden verkocht? Ik kan me daar wel iets bij voorstellen, maar het aloude voetbalcliché gaat hier gelukkig op: voor de één komt de ander. Als die Van der Vaart zo doorgaat weet iedere Amsterdammer in april niet meer wie Gronkjaer was. Dan is er nog maar één echte Ajacied, Van der Vaart. Zo gaat het al jaren. 10) Ben je erg bang voor een afgang morgen, tegen PSV? Deze vraag is door de wedstrijd zelf inmiddels achterhaald. Ajax speelde uit tegen PSV een van zijn betere wedstrijden en verdiende meer dan de uiteindelijke 1-1. 11) Moet Beatrix de vader van Maxima niet eens gauw uitleggen dat de monarchie er in Nederland bij is gebaat als hij openlijk spijt betuigt over zijn bijdrage aan de dictatuur van Videla? Ik denk dat Beatrix haar zoon moet uitleggen dat hij met het binnenhalen van zo'n schoonvader in feite aangeeft hoe hij AJAX MAGAZINE JANUARI 2001 177

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 177