WERK De keuzes van Anna Enquist 'Ik denk dat Hard Gras zijn plaats heeft gevonden. Of dat nu direct in de voetbalwereld zelf is betwijfel ik, want voetballers lezen volgens mij niet veel. Hugo Borst heeft een keer een schitterend nummer over Feyenoord geschreven, 'De Coolsingel bleef leeg'. Ik herinner me dat ik op tv heb gezien hoe Van Bronckhorst met zijn voeten in zee dat blad zat te lezen. Dat is een van de beste nummers van Hard Gras en bovendien buitengewoon goed geschreven.' De bezigheden van Anna Enquist 'Eigenlijk ben ik nog steeds psychotherapeut van beroep, maar daar zal ik zeer binnenkort mee ophouden. Daarna zal ik me volledig op het schrijven storten. Ik ben heel benieuwd hoe dat zal gaan. Tot nu toe wachtte ik de ontwikkelingen meestal af. Als ik graag iets wilde schrijven, drong zich dat zo heftig in me op dat het vanzelf wel kwam. Meestal in vakanties, weekeinden en in het begin ook 's nachts. Straks zal ik meer met deadlines te maken krijgen. Dat vind ik niet zo erg, ik ben meestal lang voor de deadline klaar. Na de deadline heb ik dan weer tijd voor andere dingen. Ik kom al anderhalf jaar niet meer tot schrijven, afgezien van wat poëzie. Het schrijven van proza is zeer tijdrovend. 'Het zou heel goed mogelijk kunnen zijn dat ik de afwisseling in mijn werk altijd nodig heb gehad. In de tijden dat ik wat minder was geïnspireerd om te schrijven, had ik in ieder geval mijn gewone werk nog. Schrijven in opdracht is iets anders, dat heb ik af en toe al gemerkt. Dan heb ik bijvoorbeeld de hele middag vrij, maar komt er weinig uit omdat ik maar wat heen en weer loop te banjeren. Of ik ga allerlei onzinnige klusjes doen die nergens op slaan. Een vervelend gevoel. Schrijven is een eenzaam beroep. Psychotherapie ook, maar omdat ik in teamverband heb gewerkt, vond er regelmatig werkoverleg plaats. Ik had dus ook veel met collega's te maken. 'De romans Het meesterstuk en Het geheim zijn ontstaan tijdens de grote vakanties. Ik had de inhoud van tevoren wel gepland, de structuur al bedacht en de hoofdpersonen ontworpen. In die vakanties zaten we in een huis in Zweden, 's Ochtends begon ik in de tuin met schrijven, 's middags ging ik de typische vakantiedingetjes doen en 's avonds werkte ik verder. Zo'n ritme hield ik drie, vier weken vol. Het schrijven is bij mij spontaan begonnen. Ik denk dat het gekomen is nadat ik had besloten om niet meer verder te gaan met piano studeren. Kennelijk moest ik toch wat doen met mijn creativiteit.' Voetballers en faalangst 'Ik wil naast het schrijven straks ook weer muziek gaan maken, louter voor het plezier. Ik heb net een nieuwe vleugel gekocht. Ik ben vroeger als Voetbal of muziek 'Muziek. Dat is een onderdeel van mijn leven, dat ik zelf ook actief kan doen. Voetbal heeft bij mij alleen een passieve functie.' Schrijven of psychoanalyse 'Kennelijk toch schrijven. Ik vind het verschrikkelijk, want ik ben erg aan mijn vak gehecht. Ik heb het altijd met plezier gedaan. Maar ik ontkom er niet aan dat de combinatie niet meer is vol te houden. Ik word bovendien ouder. Op mijn leeftijd vind ik de zelfstandigheid van het schrijven erg leuk. Ik ben straks volledig eigen baas.' Nederland of Zweden 'Nederland. Het is mijn taal, in het buitenland heb je altijd te maken met een gebrekkige woordenschat. Het gebonden zijn aan de taal bindt mij met Nederland.' Ajax of PSV 'Geef me dan maar liever Ajax. Ik vind PSV helemaal niks.' ben. Kok maakt op mij een integere indruk, iemand die niet uit is op eigen belang. Dijkstal ken ik minder, maar hij lijkt me absoluut een aardige man.' Gedicht of roman 'Ik denk dat gedichten uiteindelijk mijn grote liefde hebben. Het is de mooiste combinatie tussen taal en muziek. Met het gedicht kun je het best gebruik maken van de gedachten die in je opkomen. Om dat vervolgens in een heel kleine vorm te persen, vind ik echt het allerleukste.' Anna Enquist of Christa Widlund- Broer 'De laatste ben ik. Anna Enquist is niet meer dan een schrijfster die ik heb bedacht. En daarom slechts een stukje van mijzelf.' Roken of drinken 'Roken. Ik kan heel makkelijk zonder drank, maar zonder sigaretten wordt het heel moeilijk voor me.' Kok of Dijkstal 'Toch Kok. Ik ben altijd PvdA-stemmer geweest, hoewel ik het nu niet meer zou weten. Er zijn te veel dingen waar ik tegen AJAX MAGAZINE JANUARI 2001 171

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 171